Hlavní navigace

Google dva roky v České republice (aktualizováno)

Jiří Macich ml.

Už jsou to dva roky, co Google oficiálně vstoupil na český trh. Ve výstupu pro média si pochvaluje růst svého podílu mezi tuzemskými vyhledávači. Když v roce 2006 společnost Google otevírala pražskou pobočku, měl Google v Česku podle statistik podíl na vyhledávání kolem devíti procent. Po dvou letech vyhledává s Googlem třetina českého trhu, tedy více než trojnásobný nárůst tvrdí Google v tiskové zprávě. Dovolíme si však takové tempo růstu trochu zpochybnit. Google se sice odvolává na data z…

Už jsou to dva roky, co Google oficiálně vstoupil na český trh. Ve výstupu pro média si pochvaluje růst svého podílu mezi tuzemskými vyhledávači. Když v roce 2006 společnost Google otevírala pražskou pobočku, měl Google v Česku podle statistik podíl na vyhledávání kolem devíti procent. Po dvou letech vyhledává s Googlem třetina českého trhu, tedy více než trojnásobný nárůst tvrdí Google v tiskové zprávě. Dovolíme si však takové tempo růstu trochu zpochybnit. Google se sice odvolává na data z monitorovací služby Navrcholu.cz, podle které letos v červnu činil jeho podíl skutečně 30,16 procenta na trhu, ovšem v říjnu 2006 právě podle Navrcholu.cz podíl Googlu činil již 23,85 procenta a nikoliv devět procent. Od října 2006 k červnu 2008 si tedy Google připsal růst o 6,31 procen­tního bodu.

UX17_pulpitel2

Každopádně oficiální vstup Googlu na český Internet není jen o růstu podílu na trhu s vyhledávacími službami, ale také o poměrně rychlé lokalizaci všemožných služeb do češtiny. Celkem za ty dva roky byly lokalizovány dva tucty služeb a programů – např. Google Maps, Google Calendar, Google Reader, Blogger.com, Google Analytics, Google News, Google Apps, Picasa Web Albums, Google Chrome, Google Earth atd … Na českou verzi YouTube však stále čekáme. (Tisková zpráva)

Aktualizace 13:45: K výše zmíněné neshodě čísel: Google opravdu začinal na devíti procentech, což bylo potvrzeno nezávislým evropským průzkumem Ipsos v roce 2006, uvedla pro Lupu Janka Zichová z české pobočky Googlu.

Našli jste v článku chybu?
2. 10. 2008 15:11
james (neregistrovaný)
Já myslím, že do dvou let se tady sejdeme a skoro všichni tady svorně budeme na Google nadávat....pokud tedy Lupa nebude patřit Googlu..........
2. 10. 2008 15:00
Adam (neregistrovaný)
A z čeho vychází ten výzkum Ipsos? Evidentně se zde srovnávají jablka (ipsos) a hrušky (Navrcholu.cz) a pak se z toho dělají mylné závěry.