Hlavní navigace

Avast na Google I/O: Největší pecky přišly z laboratoře ATAP

Jan Beránek 4. 6. 2015

Tradiční seance vývojářů kolem Googlu přinesla hned několik novinek. Expedici Avastu zaujaly především projekty jedné z laboratoří vyhledávače.

Android Pay nebo Google Photos znamenaly jen zlomek novinek, které Google na svém letošním vývojářském srazu představil. Vývojáři Avastu ale nakonec v nabitém programu našli hned několik zajímavějších novinek. A to i přesto, že mezi sály čekala na návštěvníky mnohá lákadla. „Fatboye, houpačky a arkádové herní automaty typu Pinball nebo Street Fighter byly samozřejmostí,“ popisuje akci, na kterou se běžně stojí hodinové fronty, Martin Štajner z Avastu.

Bezpečnostní firma vyslala letos do Silicon Valley devítičlennou výpravu. „Největší wow efekt z celé konference měla rozhodně přednáška od laboratoře ATAP. Byl to větší zážitek než samotná keynote. Představili čtyři nové revoluční projekty, které donedávna byly pouze sci-fi. Google má ještě jednu laboratoř Google X. Ta se ale spíše zaměřuje na dlouhodobé projekty s velkým dopadem na lidstvo. ATAP má jasně daný deadline: od prototypu po masové nasazení dva roky. Projekty jsou to proto realističtější a dostupnější,“ vysvětluje David Vávra z Avastu, který ještě loni na akci nosil registraci na společnost Inmite.

V rámci laboratoře ATAP Google představil třeba Project Jacquard – chytré oblečení, které má sloužit jako velká dotyková plocha pro velká gesta ovládající všemožnou elektroniku. Rozšíření by mělo pomoci partnerství s Levi's. Druhým nápadem je Project Soli, který se soustředí naopak na malá jemná gesta našich rukou. Technologie je určená především pro integraci do chytrých hodinek a bude využívat radar. 

„Představili ale i Project Abacus. Jde o mikropočítač ve formátu microSD karty, který dokáže bezpečně ukládat gigabajty dat a provádět kryptografické operace nezávisle na systému telefonu,“ vysvětluje Vávra s tím, že jako posledním představeným projektem byly Spotlight Stories – platforma, která umožňuje sledovat filmy „okolo vás“ skrz tablet nebo telefon. Aplikaci jde již dnes stáhnout z Play Store a každý si ji může vyzkoušet. „Demo film zvaný Help promítaný během přednášky na 360° projektorech byl vskutku zážitek,“ dodává Vávra. 

Android M – mírná změna v mezích

Google představil i nový Android M. „Nemění se design, jde spíš o stabilizaci a vylepšení uživatelské přívětivosti. Což je jedině dobře. Největší změna je v právech aplikací – práva se nebudou schvalovat při instalaci, ale až při použití uvnitř aplikace. Zrychlí to instalaci a updaty a uživatelé budou mít větší přehled, proč aplikace potřebují různá práva,“ komentuje Vávra s tím, že vývojáři budou muset pořádně přetestovat a upravit svoje aplikace, aby „nepadaly“, když jim uživatel nepovolí některá práva. 

I proto je Android M dostupný zatím pouze jako preview pro vývojáře. „Další zajímavá věc v Androidu M se týká baterie – pokud zařízení necháte na stole, přejde do hlubšího spánku, kde vydrží až dvakrát tolik. Android M také bude mít podporu pro nový konektor USB-C, který umožní 3× rychlejší nabíjení a nabíjení zařízení mezi sebou. Je to první konektor, na kterém se domluvil Apple i Google. Vylepšení systému je víc, třeba nativní podpora pro čtečky prstů,“ dodává vývojář. Tato služba může zatopit i aplikaci Battery Saver, kterou Avast loni spustil.

S novou verzí musí přijít i náročné testování. „Je vidět, že se Google začal hodně soustředit na testování. Dříve byla podpora pro testování velmi špatná, nyní se věci lepší, Google se hodně věnuje rozvoji a podpoře nástrojů pro testování, analýzu kódu, code coverage,“ dodává Tomáš Kypta.

Kromě Androidu si ale Google nechal na konferenci potvrzení spekulací o svém novém projektu pro internet věcí – Brillo. „Je postaven na ‚nižších vrstvách Androidu‘, je plně otevřený a má šanci na prosazení. Možná ještě zajímavější je protokol Weave. To je textová definice různých akcí v internetu věcí, jako třeba ‚odemknout dveře‘ nebo "nastavit barvu žárovky“. Weave příkazy se mohou posílat přes libovolný protokol – Bluetooth, WiFi atd. Tím pádem nepotřebuje Brillo zařízení a mohli bychom se dočkat skutečné sítě věcí, které si navzájem rozumí," komentuje Vávra. 

Google mapuje nový svět

Vývojáře z Avastu zaujala i služba Now On Tap, která umožňuje zmapovat obsah aktuální aplikace a reagovat na základě tohoto kontextu. „Pokroky v oblasti machine learningu jsou vidět. Google Now On Tap bude fungovat jenom pro aplikace, které povolí App Indexing. App Indexing je pro Google přelomová věc – umožní indexovat obsah aplikací, podobně jako když Google začínal indexovat web,“ vysvětluje Vávra. 

Inovací prošel i projekt kartonové virtuální reality. Google představil nový přehrávač, který podporuje větší telefony a kromě Androidu i iOS. Nespolehlivý magnet byl nahrazen jednoduchým tlačítkem. „Ve spolupráci s firmou GoPro Google představil kameru pro natáčení 360° videí, která se jmenuje Jump. Viděli jsme použití Cardboardu ve školách pro výuku zeměpisu – tam dává virtuální realita velký smysl,“ uzavírá Vávra. 

Našli jste v článku chybu?

4. 6. 2015 11:48

sdfsdfdsf (neregistrovaný)

asi jsem narocnejsi ale nic wow jsem nezaznamenal... uzitecneho uz tuplem ne

burn the cash and roll over and die

4. 6. 2015 11:00

Prečo by museli vývojári prekopávať appky? povolenia som zakazoval už pred 5 rokmi, robím to doteraz a appky mi nepadajú vôbec.

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla