Hlavní navigace

Google kupuje za 65 miliard korun výrobce termostatu a detektoru kouře

Martin Vyleťal 14. 1. 2014

Společnost Nest, která má v portfoliu pouze dva výrobky, se má stát základem pro další směr, kterým se chce Google do budoucna vydat.

Firma, která nabízí chytrý termostat a detektor kouře, byla založena před čtyřmi lety. Termostat šel do prodeje v listopadu 2011, detektor kouře loni. Oba výrobky spojuje elegantní design a schopnost vzájemné komunikace. Stejně tak jako možnost ovládat je prostřednictvím chytrého mobilního telefonu. Termostat je schopný se učit a chovat se na základě vašich zvyklostí.

Zajímavé je, že společnost Nest založili bývalí manažeři firmy Apple. Matt Rogers se v Applu věnoval oblasti vývoje softwaru, zatímco jméno Tonyho Fadella je spjato s přehrávačem iPod. Právě Fadell bývá označován za otce iPodu.

Už z dřívějších vyjádření představitelů firmy Nest bylo zřejmé, že termostaty a detektory kouře jsou jen začátek. „Lidé zapomínají, že iPod začal přehrávat hudbu v roce 2001, potom byl v roce 2007 představen iPhone a dva roky nato iPad. Nebylo to vše najednou. Budujeme nyní takovou cestu,“ prohlásil loni v říjnu pro Forbes Matt Rogers.

Tony Fadell zase přirovnal vývoj detektoru kouře k vývoji iPhonu. „Když jsme se rozhodli vyrobit iPhone, lidé nám říkali, že bychom měli najmout skupinu designérů mobilních telefonů a přidat k tomu kouzlo Applu. Já jsem řekl ne. Vyvíjíme hardware, software a služby a přidáváme k tomu trochu mobilního telefonu. Je to to samé, co nyní děláme zde v Nestu. Protect má v sobě trochu detektoru kouře a detektoru oxidu uhelnatého, ale vy potřebujete další věci – algoritmy a senzory, konektivitu, aplikace a data, abyste tuto kategorii výrobků přetvořili,“ uvedl pro Wired Tony Fadell.

Alespoň podle informací, které pronikly na veřejnost, se zdá, že Nest je se svými produkty úspěšný. Neoficiální informace hovoří o tom, že firma měsíčně prodává v průměru 40 tisíc termostatů. Jeden přitom přijde na 250 dolarů. Zástupci společnosti údaj nepotvrdili, nicméně Fadell loni v prosinci prozradil, že termostaty od Nestu je již vybaveno skoro jedno procento domácností ve Spojených státech. To by odpovídalo zhruba 1,1 milionu domácností a tedy i stejnému počtu prodaných termostatů.

Prodej firmy právě Googlu není příliš velkým překvapením, protože ten byl v Nestu zainteresován už delší dobu prostřednictvím svého investičního fondu. Ačkoli částka může na první pohled působit přepáleně, pro Google který má v současné době volných zhruba 56 miliard dolarů, je to jen kapka v moři.

Nest přitom nevydělává jen na samotných prodejích zařízení, ale také na smlouvách s dodavateli energií. Ti firmě platí mezi 30 a 50 dolary ročně za každý termostat, který je zapojen do programu dodavatele energie. Pokud uživatel svolí k účasti v programu, Nest například dočasně, několik hodin denně, na dálku ovládá vytápění a klimatizaci v domě. Podle Fadella to dokáže ušetřit náklady na energie až o 50 % a umožňuje přesměrovat silovou elektřinu z prázdných domů jinam. Díky akvizici se tak Google stává prostředníkem mezi dodavateli elektrické energie a zákazníky a může tak hrát důležitou roli v programech usilujících o efektivnější využívání energie.

Našli jste v článku chybu?

15. 1. 2014 1:53

Neznam to do detailu, protoze se zabyvam tim, jak posbirat v te oblasti data, ne jejich vyhodnocenim. Ale i male posunuti spotreby, potazmo jeji predikce - vime ze 1000 lidi chce mit v sest rano doma 22 stupnu a 5000 lidi chce mit 22 stupnu v sedm rano, ma svoji nemalou hodnotu. Predevsim tam, kde nemaji zemni plyn potazmo nepotrebuji topit, ale chladit, coz je domena elektriny.

17. 1. 2014 21:22

vec internetu (neregistrovaný)

Tak zrovna tobe by to same doporucila i cepice, kkte...

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí