Hlavní navigace

Google kupuje za 65 miliard korun výrobce termostatu a detektoru kouře

Martin Vyleťal 14. 1. 2014

Společnost Nest, která má v portfoliu pouze dva výrobky, se má stát základem pro další směr, kterým se chce Google do budoucna vydat.

Firma, která nabízí chytrý termostat a detektor kouře, byla založena před čtyřmi lety. Termostat šel do prodeje v listopadu 2011, detektor kouře loni. Oba výrobky spojuje elegantní design a schopnost vzájemné komunikace. Stejně tak jako možnost ovládat je prostřednictvím chytrého mobilního telefonu. Termostat je schopný se učit a chovat se na základě vašich zvyklostí.

Zajímavé je, že společnost Nest založili bývalí manažeři firmy Apple. Matt Rogers se v Applu věnoval oblasti vývoje softwaru, zatímco jméno Tonyho Fadella je spjato s přehrávačem iPod. Právě Fadell bývá označován za otce iPodu.

Už z dřívějších vyjádření představitelů firmy Nest bylo zřejmé, že termostaty a detektory kouře jsou jen začátek. „Lidé zapomínají, že iPod začal přehrávat hudbu v roce 2001, potom byl v roce 2007 představen iPhone a dva roky nato iPad. Nebylo to vše najednou. Budujeme nyní takovou cestu,“ prohlásil loni v říjnu pro Forbes Matt Rogers.

Tony Fadell zase přirovnal vývoj detektoru kouře k vývoji iPhonu. „Když jsme se rozhodli vyrobit iPhone, lidé nám říkali, že bychom měli najmout skupinu designérů mobilních telefonů a přidat k tomu kouzlo Applu. Já jsem řekl ne. Vyvíjíme hardware, software a služby a přidáváme k tomu trochu mobilního telefonu. Je to to samé, co nyní děláme zde v Nestu. Protect má v sobě trochu detektoru kouře a detektoru oxidu uhelnatého, ale vy potřebujete další věci – algoritmy a senzory, konektivitu, aplikace a data, abyste tuto kategorii výrobků přetvořili,“ uvedl pro Wired Tony Fadell.

Alespoň podle informací, které pronikly na veřejnost, se zdá, že Nest je se svými produkty úspěšný. Neoficiální informace hovoří o tom, že firma měsíčně prodává v průměru 40 tisíc termostatů. Jeden přitom přijde na 250 dolarů. Zástupci společnosti údaj nepotvrdili, nicméně Fadell loni v prosinci prozradil, že termostaty od Nestu je již vybaveno skoro jedno procento domácností ve Spojených státech. To by odpovídalo zhruba 1,1 milionu domácností a tedy i stejnému počtu prodaných termostatů.

WT100

Prodej firmy právě Googlu není příliš velkým překvapením, protože ten byl v Nestu zainteresován už delší dobu prostřednictvím svého investičního fondu. Ačkoli částka může na první pohled působit přepáleně, pro Google který má v současné době volných zhruba 56 miliard dolarů, je to jen kapka v moři.

Nest přitom nevydělává jen na samotných prodejích zařízení, ale také na smlouvách s dodavateli energií. Ti firmě platí mezi 30 a 50 dolary ročně za každý termostat, který je zapojen do programu dodavatele energie. Pokud uživatel svolí k účasti v programu, Nest například dočasně, několik hodin denně, na dálku ovládá vytápění a klimatizaci v domě. Podle Fadella to dokáže ušetřit náklady na energie až o 50 % a umožňuje přesměrovat silovou elektřinu z prázdných domů jinam. Díky akvizici se tak Google stává prostředníkem mezi dodavateli elektrické energie a zákazníky a může tak hrát důležitou roli v programech usilujících o efektivnější využívání energie.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty