Hlavní navigace

Google Latitude končí 9. srpna

Autor: Google
Daniel Dočekal

Latitude končí 9. srpna bez přímé faktické náhrady, byť něco najdete v Google+. Pokud čerstvě zaktualizujete Mapy Google, Latitude už v nich tak jako tak není.

Google Latitude – www.google.com/latitude – přestane fungovat 9. srpna 2013 bez náhrady. Přestane být možné sdílet polohu s přáteli, zmizí vaše nevázaná „přátelství“, zmizí i API, přestane být možné provést přihlášení (checkin). Zrušení se samozřejmě týká Latitude pro Android, iPhone i webové verze – Google Latitude prostě vypne. Pokud si zaktualizujete Mapy Google pro Android, zmizí Latitude okamžikem aktualizace, z iPhone při nejbližší aktualizaci (viz Latitude will be retired).

Google uživatelům nabízí možnost „sdílet polohu“ pomocí Google+, kam se „přestěhovala“ část funkčnosti Latitude – samozřejmě za předpokladu, že Google+ používáte (vy a vaši přátelé) a děláte to na mobilním telefonu. Nejpodstatnější, tedy „locations sharing“ (sdílení polohy), by mělo fungovat právě a jen v Google+.

Pokud chcete z Latitude nějak získat data? Seznam přátel bude smazán bez náhrady, historické záznamy o vašem pohybu by nicméně měly zůstat dostupné  a odtamtud je můžete exportovat v podobě KM souboruL. Aktivní záznam vaší polohy bude i po zrušení Latitude nadále fungovat, není ale zcela jasné, jestli tato funkčnost je součástí Google+ nebo Map Google.

Samozřejmě platí, že můžete použít Google Takeout,  kde je Latitude jednou z možností – získáte export v JSON podobě obsahující ale pouze historické záznamy o vašem pohybu.

Dodgeball, Latitude, RIP

Připomeňme, že Google Latitude vznikla ze služby Dodgeball – tu Google koupil v roce 2005 (pět let po založení), tedy v době, kdy lokační služby byly zcela v plenkách a mobilní telefony v podstatě také (odpovídalo tomu i to, že Dodgeball původně dokonce fungovala pomocí SMS). Dodgeball byla Google ukončen v únoru 2009 právě proto, aby vznikla služba Latitude.

UX17

Ta byla v listopadu 2009 rozšířena právě o záznam pohybu, v květnu 2010 doplněna o API a v průběhu roku 2012 se pokoušela vyvolat větší zájem uživatelů přidáním žebříčků. Zároveň se ale také stala typickou ukázkou toho, že Google prostě některé věci nedokáže – jakkoliv Latitude mohla konkurovat Foursquare (či dřívější Gowalle), nikdy se tak nestalo. Poměrně zásadním důvodem byla hlavně uživatelská nepřívětivost, místy až nesmyslnost a nulové provázání s čímkoliv dalším.

Určitým způsobem je konec Latitude dobrá zpráva a zahrnutí podstatné funkčnosti do Google+ je logické vyústění – provozovat samostatné Latitude, prakticky nepoužívané uživateli, smysl nedává. Možná je vhodné připomenout i to, že ani Facebooku se nepodařilo spustit cokoliv, co by jenom trochu konkurovalo Foursquare. 

Našli jste v článku chybu?
16. 7. 2013 22:31
RDan (neregistrovaný)

Jasný, takže zrušil mi Reader. Místo něj používám nějakou napodobeninu na kterou si nemůžu zvyknout. A teď Latitude. Nechce rovnou zrušit vyhledávač nebo jiné?? Místo Gmailu bych použil outlook.com, místo maps mapy.cz (nedostatky by rychle dodělali) místo kalendáře jakejkoliv jinej místo Chrome opět Firefox místo Androida Ubuntu či jinou novinku místo překladače slovník místo vyhledávání třeba bing

Za chvíli nám zruší všechno co jsme používali. Proč to teda nabízel? Aby nás mohl potom nasrat??<…