Hlavní navigace

Google nabízí veřejné DNS pro "rychlejší internet"

Patrick Zandl

Google nabídl službu veřejného DNS serveru, který má odbavovat požadavky na DNS (tedy přeložení jmenné adresy typu www.lupa.cz na číselnou IP adresu) rychleji, než „běžné“ DNS servery. Ty zpravidla provozují poskytovatelé přístupu k internetu. Pravdou je, že rychlost odezvy DNS serveru je důležitá pro subjektivně vnímanou rychlost internetu a z významné části na ní závisí rychlost, s jakou se „začne něco dít“ při načítání třeba webové stránky. Pro používání Google DNS služeb stačí nastavit jako…

Google nabídl službu veřejného DNS serveru, který má odbavovat požadavky na DNS (tedy přeložení jmenné adresy typu www.lupa.cz na číselnou IP adresu) rychleji, než „běžné“ DNS servery. Ty zpravidla provozují poskytovatelé přístupu k internetu. Pravdou je, že rychlost odezvy DNS serveru je důležitá pro subjektivně vnímanou rychlost internetu a z významné části na ní závisí rychlost, s jakou se „začne něco dít“ při načítání třeba webové stránky. Pro používání Google DNS služeb stačí nastavit jako váš DNS server adresy 8.8.8.8 a 8.8.4.4. Oficiální informace od Google jsou zde.

START17

Až potud je aktivita chvályhodná, protože dostupnost Google DNS je významně rychlá a komfortní. Round-trip jsem v průměru naměřil 16,8 ms (liší se samozřejmě dle sítě), zatímco OpenDNS se dostává na 31,4 ms, prakticky na dvojnásobek – ale tato čísla záleží na síti a udává se, že hodnoty pod 50ms jsou dostatečně komfortní. Zajímavé spíše je, proč to Google dělá. Zrychlení internetu je jistě jedna věc, u firmy, které příjmy na internetu záleží, je to dostatečný motiv. Na druhé straně je pravděpodobné, že Google bude využívat informace i pro reklamní účely, nastavením jeho DNS bude velmi záhy schopen sledovat, jaké služby uživatelé používají a dle toho lépe cílit reklamu i tam, kam zatím nesahají jeho prsty přes Google Analytics a další jeho sběrné a identifikační služby.

Zajímavé je přečíst si v této souvislosti pět bodů, jež je dobré mít na paměti při užívání služby Google DNS. Sepsal je zakladatel konkurenční, starší a zavedenější služby veřejného DNS nazvané OpenDNS David Ulevitch. Oproti OpenDNS je Google DNS výrazně jednodušší, vlastně nabízí pro uživatele jen samotnou službu veřejného DNS. OpenDNS umí dělat i statistiky přístupů, blokovat malware a jiné škodlivé weby, pokud si to přejete a filtrovat obsah nevhodný pro děti i jiné skupiny osob. Pro Google navíc může být zajímavý i reklamní provoz z „nenalezených domén“ – tedy překlepů, na které může nabídnout odpovídající weby. Z těchto reklamních příjmů ostatně nyní žije OpenDNS.

Našli jste v článku chybu?
6. 12. 2009 3:35
Možná mi něco uniká, ale jak to může být rychlejší, když vlastní DNS má každý provider? Průměrný ping na 8.8.8.8 mám 25,7ms, průměrný ping na DNS naší sítě mám 1,9ms. Jaké je praktické použití tohoto řešení od Googlu?
7. 12. 2009 14:55
Blizzy (neregistrovaný)
Usuzovat na snížení latence prostřednictvím Google DNS je za popsaných okolností zavádějící. Jestliže jste měl roundtrip cca 17 ms, mohl signál urazit nanejvýš zhruba 5000 km (horní mez je rychlost šíření světla ve vakuu ~3*10^8 m/s), což dává území o poloměru 2500 km (necelá 4% povrchu zemského, jestli jsem správně počítal). Neboli jste měl štěstí, že jste měřil někde fyzicky relativně blízko testovanému DNS serveru, zřejmě i síťově blízko (malý počet hopů => zanedbatelné celkové zpoždění p…