Hlavní navigace

Google Nákupy přicházejí na český trh

Michal Černý 25. 11. 2011

Na předvánoční nákupní horečku přichystal Google lokalizovanou službu Nákupy. Vyhledávač zboží je nejenom v češtině, ale prohledává i české e-shopy. Zatím je jich málo, to se ale jistě zlepší.

Google spustil novou službu s názvem Nákupy, která je zaměřená na výběr a vyhledávání zboží. V zásadě funguje velice podobně, jako její populární konkurenti Zboží.cz nebo Heuréka. Uživatel zadá název hledaného zboží a Google mu nabídne seznam obchodů, kde je možné jej zakoupit včetně ceny. Vyhledávající může samozřejmě také zjemnit parametry. Je přítomná funkce na vytvoření cenového intervalu, hledání dle klíčových slov (včetně negací) a k dispozici jsou také dva módy zobrazení výsledků. Vyhledané zboží je pak možné řadit například podle ceny, relevance, dopravy zdarma atp. Nechybí tedy nic podstatného.

Google Nákup: titulní obrazovka, vánoce 2011

Google Nákup: titulní obrazovka, vánoce 2011

 Prozatím je vše postavené na spolupráci s velkými obchodníky, jako  Alza, Mall, 123shop, CZC, Electro World či Kasa. Data zadávají samotní obchodníci, což může být kontraproduktivní: na jednu stranu se sem dostanou informace prodejce, je možné zmínit například nadstandardní příslušenství, bonusy či dárky, na stranu druhou je zde jistě možný problém relevance a nechtěné reklamy. Obchodníci mohou tedy své zboží přidávat prostřednictvím Centra pro obchodníky  a v zásadě nejde o nijak složitou činnost.

Když už mluvíme o reklamě, ta nemůže na webu chybět. Užito je klasického AdWords a dá se, že o zobrazování zde bude docela veliký zájem, prozatím jsou zde dvě „preferované položky” reklamy.

Služba je nová ve smyslu lokalizace, což je ale pro podobné nástroje zcela klíčové, protože zde nejde jen o překlad do češtiny, ale především o kontakt s tuzemskými obchodníky a prodejci, tedy zpřístupnění lokální nabídky.

Google Nákup a jeho přehled o robotických vysavačích. Roomba nebo CleanMate? To jsme řešili už i na Lupě :)

Google Nákup a jeho přehled o robotických vysavačích. Roomba nebo CleanMate? To jsme řešili už i na Lupě :)

Heuréka a spol. v ohrožení?

Google se cíleně zaměřil na předvánoční trh a již na první pohled je jasné, že bude chtít nabízet především to zboží, které jde před svátky nejvíce na odbyt. V jeho nabídce nápadů tak převládá elektronika (od topinkovače po monitory), ale najdeme zde i další dárkové zboží (plyšáky, bundy nebo skluzavky). Google bude jistě obměňovat položky podle aktuálního ročního období tak, aby přilákal a zaujal co nejvíce návštěvníků hned na titulní straně., podobně to ostatně dělají jeho konkurenti

Rozšířené vyhledávání na Google Nákup

Rozšířené vyhledávání na Google Nákup

Služba představuje přímou konkurenci Heuréce, Zboží a dalším podobným službám, které jsou zaměřené na vyhledávání zboží. Heuréka v této oblasti zatím disponuje řadou velice významných výhod -  větší nabídnou indexovaného zboží i e-shopů, uživatelské hodnocení a recenze nebo již samotnou zkušeností uživatelů s toto službou. Velké části z nich také vyhovují kategorie, které používají při hledání, pokud nemají zcela konkrétní představu toho, co přesně potřebují. Z kategoriemi Google Nákupy zatím teprve začínají a nemají je ani zdaleka tak propracované, stejně tak počet e-shopů v nabídce Nákupů je velmi malý.

Ve prospěch Google naopak mluví integrace do běžného vyhledávače (v levém menu jen klepnete na Nákupy), rychlost a vzhled, který se nedá s českými srovnávači cen souměřit. Jak velký koláč z trhu si nová služba Google ukousne, zatím není jasné,  ale tím, že teprve začíná, otvírá možnosti nejen velkým předem spolupracujícím hráčům, ale také menším firmám, pokud budou dostatečně rychlé a progresivní.

V současnosti existuje v Česku na třicet tisíc e-shopů, což jednak ilustruje mimořádně velkou konkurenci v oboru, kdy se e-shop stal v ekonomické krizi způsobem přivýdělku řady lidí, ale také zájem o nákupy prostřednictvím sítě. A to i přesto, že velkou část trhu si dělí Alza (5,61 mld. za loňský rok), Mall (3,23 mld.)  a Internet Retail (2,05). Podobné srovnávače tak představují jednu z mála možností pro menší společnosti, jak se na trhu prosadit a prodávat. V tomto ohledu bude jistě zajímavé porovnávat výsledky vyhledávání mezi jednotlivými službami.

Závěrem

Google se tak snaží rozšířit své portfolio služeb také do dalších oblastí vyhledávání a je dost dobře možné, že onen chybějící „sociální” rozměr služby by mohla doplnit síť Plus. Jednoduše byste mohli vidět, kdo z vašich přátel (nebo i obecně z lidí) dal danému výrobku +1, zda se o něm někdo zmiňuje ve veřejném proudu atp. Opět by šlo o další krok tomu, aby se podařilo přesvědčit uživatele k větší aktivitě.

Google vsadil na předvánoční trh a je možné říci, že lepší čas si vybrat nemohl. Přesto nelze vyloučit, že úplný úspěch slavit nebude. Stačí se stále podívat na čísla, která porovnávají mapy od Seznamu a Google, množství e-malových schránek a řadu dalších služeb, ve kterých je sice Google mimořádně aktivní, ale ztrátu, kterou v Česku nabral, se mu zatím dohnat nepodařilo.

Našli jste v článku chybu?

25. 11. 2011 16:06

PetrK (neregistrovaný)

Podle ceho soudite, ze schvaleni bude trvat tak dlouho? V pripade potreby me muzete kontaktovat na kunes@google.com.

28. 11. 2011 9:31

Petr (neregistrovaný)

Pokud hláška nemizí, pošlete prosím žádost o zvýšení limitu na technickou podporu:
http://www.google.com/support/merchants/bin/request.py?contact_type=item_error&hl=cs_CZ


Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání