Hlavní navigace

Google PageRank - slavný trik velkého kouzelníka

Martin Kopta

PageRank stojí za popularitou vyhledavače Google. Hodnocení stránek na základě počtu a kvality odkazů je součástí Googlu od počátku a postup jeho výpočtu se zatím nezměnil. PageRank má mnoho kritiků, kteří poukazují na možnosti zneužití. I přesto se PageRank nasazuje i mimo samotný fulltext, nyní podle něj například řadí záznamy v katalogu Atlas.

Google a PageRank patří nerozlučně k sobě, dalo by se říci, že PageRank je srdcem Googlu. Vyvinuli jej zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin na úplném počátku, a přestože se od té doby vyhledavač hodně změnil, princip PageRanku zůstává stejný jako na počátku.

Jak se Google PageRank počítá
PageRank je hodnocení stránky na základě kvality odkazů, které na ni vedou. Hodnota PageRanku představuje součet PageRanků, které jsou stránce předány ze stránek, které na ni odkazují. Kdybych se měl pokusit vysvětlit, jak se PageRank počítá na abstraktní rovině, patrně byste článek nedočetli. Proto raději uvedu příklad:

Pokud má stránka A PageRank 5/10 a obsahuje 50 odkazů, pak každý odkaz předá cílové stránce právě padesátinu PageRanku zdrojové stránky, tedy A50 = 0,1/10. PageRank cílové stránky B se získá součtem všech PageRanků předaných s odkazy. Aby cílová stránka B získala také PageRank 5/10, muselo by na ni vést padesát odkazů s PageRankem 0,1/10. Výše PageRanku nijak nesouvisí s obsahem stránek (výjimkou jsou diskvalifikační body za unfair přístup k vyhledavači). A to je v kostce všechno, přátelé.

Jakých hodnot Google PageRank nabývá
Pokud si říkáte, že by vás zajímalo, kdy se vezme ten úplně první PageRank v řadě, pak vás musím ubezpečit, že se tu nepohybujeme v říši kouzel a perpetuí mobilí, nýbrž na pevné půdě matematiky. PageRank uváděný jako desetinný zlomek je ve skutečnosti jen zástupným symbolem. Součet všech PageRanků by měl být vždy konstantní. Řekněme tedy, že absolutní součet všech PageRanků je právě 1. Relativně se tedy dá říci, že se PageRank se vzrůstajícím počtem zaindexovaných stránek stále více rozmělňuje a PageRank každé stránky je zlomkem konstantního PageRanku – opravdu velmi nízkým desetinným číslem blízkým nule.

Pokud pak interval mezi 0 a 1 rozdělíme na deset částí, pak podíly PageRanku v každé části můžeme převést na X/10. Takové číslo se pak docela dobře ukazuje v Google Toolbaru nebo v „teploměru“ na Google Directory.

K čemu je Google PageRank dobrý
Google PageRank se uplatňuje při řazení výsledků vyhledávání. Při vyhledávání se sice Google řídí výskytem klíčového slova na cílové stránce a v textu odkazů na ni vedoucích, ale pokud získá několik stránek přibližně shodně relevantních k zadanému dotazu, sáhne Google pro PageRank a výsledky podle něj seřadí.

Pánové Page a Brin předpokládají, že čím více je na stránku odkazováno z kvalitních zdrojů, tím kvalitnější poskytuje obsah. Google nepatří k nejstarším vyhledavačům, ale prosadil se z počátku právě především v důsledku použití PageRanku k řazení relevantních odkazů. Autoři Googlu se domnívají, že PageRank nelze zfalšovat – nikdo přeci nechce odkazovat na nekvalitní stránky.

Protože oba autoři vymýšleli Google na vysoké škole, lze předpokládat, že se inspirovali akademickým citačním indexem vědeckých publikací. Ten funguje na podobném principu. Čím častěji nějaký vědec cituje určitou vědeckou publikaci, tím závažnější dopad ona publikace na vědu má. Na tomhle principu stojí celá věda o měření vědy – scientometrie.

Google PageRank našel druhotné využití při různých příležitostech, kdy je potřeba srovnávat webové stránky. Podle výše PageRanku například začal řadit záznamy v sekcích katalogu Seznam – blíže se tomuto tématu věnuji ve článku Co se děje s portálovými katalogy.

PageRank záhy poté, kdy se proslavil, adoptovaly téměř všechny moderní vyhledavače. Někteří kritici PageRanku vytýkají, že je ovlivnitelný různými dohodami, placenými odkazy nebo odkazovými sítěmi. Jedna z prvních věcí, kterou vám doporučí konzultant pro SEO, bude dohodnutí velkého počtu odkazů vedoucích na vaši stránku. Například i zde na Lupě v levém sloupci můžete najít odkaz, který se zaměřením Lupy nesouvisí, zato však pomáhá budovat PageRank jisté cestovní kanceláři.

Anketa

Má Google PageRank vztah ke kvalitě stránky?

Našli jste v článku chybu?

10. 12. 2007 21:33

frantapepajednicka (neregistrovaný)
No nevim, mi mame na www.studentskeforum.cz 2 PGR, a STR cibulka ma 1 a doga 4 pokud se nepletu
Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat