Hlavní navigace

Google pohřbívá QuickOffice

Jiří Macich ml. 30. 6. 2014

Dva roky po akvizici Google z nabídky Google Play a Apple AppStore stáhne oblíbenou kancelářskou sadu QuickOffice. Co si připravil na souboj s tabletovou verzí Microsoft Office pro Android?

Z nabídky Google Play a Apple AppStore v nejbližších dnech zmizí mobilní kancelářská sada QuickOffice, kterou Google převzal v roce 2012 i s jejími autory. Ti mu pomohli vylepšit jeho kancelářské webové aplikace úzce provázené s úložištěm Google Drive. Jejich rukopis nesou i nové mobilní kancelářské aplikace pro Android.

Nejdříve na počátku letošního května přišly v tandemu textový editor Google Docs a tabulkový kalkulátor Google Spreadsheets. Zatím posledním střípkem do mozaiky je aplikace Google Slides pro práci s prezentacemi. Nové mobilní aplikace umí pracovat se soubory jak on-line v úložišti Google Drive, tak off-line rovnou v mobilním zařízení.

Konec QuickOffice se očekával, ale možná ne tak brzy po představení nástupnických aplikací. Stávající uživatelé si QuickOffice mohou ve svých mobilech a tabletech ponechat, ale již nelze počítat s dalším rozvojem této multifunkční aplikace, řešením nově objevených problémů, anebo laděním pro novější verze systému Android.

Google jedno z nejlépe hodnocených mobilních kancelářských řešení převzal i s jeho autory v červnu 2012 krátce poté, co Microsoft oznámil, že se chystá nabídnout mobilní Office rovněž pro platformy Android a iOS. Google následně QuickOffice nejdříve zpřístupnil zdarma pro předplatitele Google Apps, později široké veřejnosti.

Nyní Google na souboj s Microsoftem přezbrojil. Má trojici nedávno představených na sobě nezávislých aplikací, které jsou všem uživatelům dostupné zdarma bez funkčních omezení. Microsoft zatím pro Android nabízí Office Mobile, což je klasický kancelářský balíček, ale pouze pro chytré mobily, nikoliv tablety.

Plně funkční Office Mobile získají jen předplatitelé Office 365. Ostatní mohou prostřednictvím Office Mobile pouze prohlížet dokumenty, tabulky a prezentace, ovšem bez možnosti editace. Větším problémem jsou poměrně negativní ohlasy na kvalitu Office Mobile, což přitom měl být jeden z benefitů pro abonenty Office 365.

Microsoft se však chystá se svou kancelářskou sadou prorazit na tabletech. Řešení Office pro iPad, které se na rozdíl od Office Mobile skládá ze tří samostatných aplikací (Word, ExcelPowerPoint), se těší mnohem lepším ohlasům, přestože plně funkční je opět pouze pro předplatitele Office 365. Na řadě je Office pro tablety s Androidem.

WT100

Tabletová verze Office pro Android dle neoficiálních informací dostala přednost před tabletovou verzí Office pro Windows 8 a vyšší, takže by se mohla objevit již letos na podzim. O optimalizaci pro tablety s Windows 8 a vyššími se mluvilo a psalo již v souvislosti s Office 2013, ale nakonec výsledek zůstal daleko za očekáváními.

Microsoft již delší dobu pracuje na Office pro Windows 8 a vyšší přímo pro dotykové prostředí Modern UI (alias Metro). Původně se spekulovalo, že vyjde letos na podzim, ale novější zprávy naznačují, že větší prioritu má tabletová verze Office pro Android, což vzhledem k zastoupení systémů na tabletech není nelogické.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Sony MP-CL1A: miniaturní projektor

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu