Hlavní navigace

Google pohřbívá QuickOffice

Jiří Macich ml. 30. 6. 2014

Dva roky po akvizici Google z nabídky Google Play a Apple AppStore stáhne oblíbenou kancelářskou sadu QuickOffice. Co si připravil na souboj s tabletovou verzí Microsoft Office pro Android?

Z nabídky Google Play a Apple AppStore v nejbližších dnech zmizí mobilní kancelářská sada QuickOffice, kterou Google převzal v roce 2012 i s jejími autory. Ti mu pomohli vylepšit jeho kancelářské webové aplikace úzce provázené s úložištěm Google Drive. Jejich rukopis nesou i nové mobilní kancelářské aplikace pro Android.

Nejdříve na počátku letošního května přišly v tandemu textový editor Google Docs a tabulkový kalkulátor Google Spreadsheets. Zatím posledním střípkem do mozaiky je aplikace Google Slides pro práci s prezentacemi. Nové mobilní aplikace umí pracovat se soubory jak on-line v úložišti Google Drive, tak off-line rovnou v mobilním zařízení.

Konec QuickOffice se očekával, ale možná ne tak brzy po představení nástupnických aplikací. Stávající uživatelé si QuickOffice mohou ve svých mobilech a tabletech ponechat, ale již nelze počítat s dalším rozvojem této multifunkční aplikace, řešením nově objevených problémů, anebo laděním pro novější verze systému Android.

Google jedno z nejlépe hodnocených mobilních kancelářských řešení převzal i s jeho autory v červnu 2012 krátce poté, co Microsoft oznámil, že se chystá nabídnout mobilní Office rovněž pro platformy Android a iOS. Google následně QuickOffice nejdříve zpřístupnil zdarma pro předplatitele Google Apps, později široké veřejnosti.

Nyní Google na souboj s Microsoftem přezbrojil. Má trojici nedávno představených na sobě nezávislých aplikací, které jsou všem uživatelům dostupné zdarma bez funkčních omezení. Microsoft zatím pro Android nabízí Office Mobile, což je klasický kancelářský balíček, ale pouze pro chytré mobily, nikoliv tablety.

Plně funkční Office Mobile získají jen předplatitelé Office 365. Ostatní mohou prostřednictvím Office Mobile pouze prohlížet dokumenty, tabulky a prezentace, ovšem bez možnosti editace. Větším problémem jsou poměrně negativní ohlasy na kvalitu Office Mobile, což přitom měl být jeden z benefitů pro abonenty Office 365.

Microsoft se však chystá se svou kancelářskou sadou prorazit na tabletech. Řešení Office pro iPad, které se na rozdíl od Office Mobile skládá ze tří samostatných aplikací (Word, ExcelPowerPoint), se těší mnohem lepším ohlasům, přestože plně funkční je opět pouze pro předplatitele Office 365. Na řadě je Office pro tablety s Androidem.

WT100

Tabletová verze Office pro Android dle neoficiálních informací dostala přednost před tabletovou verzí Office pro Windows 8 a vyšší, takže by se mohla objevit již letos na podzim. O optimalizaci pro tablety s Windows 8 a vyššími se mluvilo a psalo již v souvislosti s Office 2013, ale nakonec výsledek zůstal daleko za očekáváními.

Microsoft již delší dobu pracuje na Office pro Windows 8 a vyšší přímo pro dotykové prostředí Modern UI (alias Metro). Původně se spekulovalo, že vyjde letos na podzim, ale novější zprávy naznačují, že větší prioritu má tabletová verze Office pro Android, což vzhledem k zastoupení systémů na tabletech není nelogické.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství