Hlavní navigace

Google představil router OnHub, chce ovládnout vaši chytrou domácnost

 Autor: Google
David Slížek 19. 8. 2015

Zajímavý design, rychlá wi-fi a příprava na moře chytrých zařízení, která mají zaplavit naše domovy. Ale také sběr dat. Jaký je router od Googlu?

Router je nenápadným srdcem jakékoli domácí sítě. A s tím, jak do domácností proniká stále více chytrých, k internetu připojených zařízení, bude stále důležitější branou k síti.

Google proto přichází s vlastním routerem OnHub. Láká na inovativní design, rychlejší připojení k wi-fi, podporu řady různých standardů pro připojení chytrých zařízení a přátelštější ovládání přes mobilní aplikaci.

Co se designu týče, nedá se asi routeru nic vytknout. Zapomeňte na podivné krabičky s blikajícími diodami, OnHub je elegantní váleček se stmívatelným světelným kroužkem (zelená = vše v pořádku, oranžová = problém) a reproduktorem (pro nastavení androidích zařízení pomocí neslyšných tónů).

Router se ovládá mobilní aplikací Google On (pro Android i pro iOS). Ta nabízí kromě nastavení sítě také prioritizovat připojení konkrétních zařízení či data o používání připojení. 

OnHub vyrábí Google ve spolupráci s firmou TP-LINK, podle Googlu ale nezůstane u jediného výrobce – dalším má být Asus. Router si teď mohou zájemci zatím jen předobjednat, prodávat se má od 31. srpna za cenu 200 USD.

Rychlejší wi-fi

Zařízení podporuje wi-fi v pásmech 2,4 i 5 GHz (standardy 802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.0 a také IoT protokoly 802.15.4 (Zigbee) a Weave (ten představil Google na vývojářské konferenci I/O společně se svým OS Brillo – „odlehčeným Androidem“ pro IoT zařízení). Router je samozřejmě kompatibilní také s protokolem Thread, který používají například chytré přístroje od firmy Nest (tu Google koupil v loňském roce).

Slabší je vybavení porty. OnHub má jen tři: jeden WAN port na připojení k modemu, jeden LAN port na připojení jednoho zařízení (počítače) a jedno USB 3.0. Evidentně počítá s tím, že všechna ostatní zařízení se budou připojovat bezdrátově.

A Google slibuje, že to připojení bude mimořádně rychlé a spolehlivé. Má se o ně postarat šest 2,4GHz a šest 5GHz antén sestavených do kruhu – každý pár pokrývá 120° výsek. Připojení v jednom směru má posilovat také další anténa, která podle Googlu funguje jako „satelitní talíř, který soustředí signál a v daném směru zvyšuje jeho dosah“.

Router také bude neustále vyhodnocovat kvalitu připojení a přizpůsobovat nastavení aktuální situaci – zasáhne, pokud třeba zjistí, že spojení ruší interference z nějakého jiného zařízení.

A co šmírování?

A tady přichází nejkontroverznější část: aby Google mohl analyzovat chování domácí sítě, bude z ní OnHub sbírat data a některá odesílat na servery Googlu. Podle Podmínek použití může jít o „informace o vašem počítači a/nebo mobilním zařízení, operačním systému, perifériích, aplikacích, připojených zařízeních, síťovém provozu a využití dat.“

MIF16

To zní docela hrozivě. Pokud se ale proklikáte do podrobnějších FAQ, Google slibuje, že router ani mobilní aplikace Google On, kterou se ovládá, nesbírají informace o tom, na kterých stránkách se uživatel pohybuje, ani nešmíruje obsah síťové komunikace. OnHub má sbírat jen data jako čísla wi-fi kanálů, síla signálu či typy zařízení – tedy informace potřebné k optimalizaci připojení.

V ovládací aplikaci pak může uživatel sběr dat zakázat (návod je zde) – Google jen upozorňuje, že v takovém případě nemusí fungovat všechny funkce routeru.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?