Hlavní navigace

Google testuje změny ve výsledcích vyhledávání

Redakce 25. 5. 2011

Google testuje další novinku ve výsledcích vyhledávání. Po vcelku zásadních úpravách vzhledu reklamních sdělení v rámci sponzorovaných odkazů na google.cz z poslední doby – přidání prvního řádku popisku do titulku a přidání domény na konec titulku, Google přikročil k další celkem radikální změně vzhledu odkazů a to jak sponzorovaných, tak těch přirozených. Tou je umístění adresy (ten zelený text) hned pod titulek reklamy.

Google testuje další novinku ve výsledcích vyhledávání. Po vcelku zásadních úpravách vzhledu reklamních sdělení v rámci sponzorovaných odkazů na google.cz z poslední doby – přidání prvního řádku popisku do titulku a přidání domény na konec titulku, Google přikročil k další celkem radikální změně vzhledu odkazů a to jak sponzorovaných, tak těch přirozených. Tou je umístění adresy (ten zelený text) hned pod titulek reklamy.

Ukázky nového vzhledu Google SERP (Search Engine Result Page) zde.

Oproti poslední změně – přemístění adresy pod titulek, která má spíše smysl uživatelský než obchodní, předchozí dvě změny – rozšíření titulku sponzorovaných odkazů měly jednoznačný cíl – vzhledově přiblížit sponzorované odkazy těm „nesponzorovaným“ a tím ještě více zvýraznit ty sponzorované. Rozdím mezi reklamami a „neplacenými“ odkazy se tím stále více smazává. Což logicky vede k tomu, že lidé stále více klikají na placené odkazy. Je to velmi logický tah od Google, protoře sponzorované odkazy – PPC reklama Google Adwords je stále prakticky jediný zdroj financování internetového giganta Google, který z prostředků z PPC reklamy táhne veškeré své ostatní aktivity, převážně nabízené zdarma.

Rozšíření titulku reaklmního textu má však ještě jeden velmi podstatný efekt pro Google, ale i pro inzerenty. Zvýraznění titulku platí jen pro první max 3 sponzorované pozice nad přirozenými výsledky vyhledávání. Pro sponzorované odkazy umístěné vpravo od výsledků tato výhoda neplatí. To samozřejmě vede ke zvýšení boje o přední pozice a následně k zvýšení průměrné ceny za proklik u předních pozic.

Tato snaha je samozřejmě z pohledu Google velmi logická, protože jim zvyšuje příjmy. Navazuje to i na všechny předchozí změny vzhledu stránky výsledků vyhledávání. Například rozšíření reklamy o „Sitelinks“ – „nejpoužívanější“ odkazy dané stránky, rozšíření o adresu a snad už konečně brzy rozšíření o produkty. Všechny tyto změny opět platí jen pro přední max 3 pozice.

Otázkou je, zda to už není příliš velký tlak Google na upřednostňování předních pozic a tím zvyšování cen za prokliky. Je to ale realita, se kterou se musí inzerenti, kteří chtějí inzerovat na google, smířit. Povede to k tomu, že ti silnější, kteří jsou schopni ustát boj o přední pozice, či ti, kteří umí efektivněji PPC reklamu spravovat, tento boj ustojí a budou ještě silnější.

Na Seznamu podobnou změnu – výrazné upřednostnění předních pozic Skliku, udělali loni v srpnu – u prvních dvou reklamních pozic zobrazují screenshoty cílových stránek a možnost zobrazení adresy na mapě.

KL_HLASOVANI

Bude zajímavé sledovat, zda Seznam bude dále po vzoru Google upřednostňovat přední pozice Sklik reklamy (žeby nahrazením screenshotů HP skutečnými obrázky propagovaných produktů či dokonce propojením se Zboží.cz, obdobou sitelinks či rozšířením tutulku reklamy). Seznam často kopíruje Google (ala proč vymýšlet kolo, když už ho Google vynalezl) a je pravděpodobné, že když je Sklik pro Seznam nejdůležitějším zdrojem příjmů, nebude to dlouho trvat.

Rozhodně se vyplatí tyto změny sledovat a co nejdříve jich využívat, protože to nabízí možnost být vždy krok před konkurencí.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Je mince pravá? Zkuste do ní kousnout

Měšec.cz: Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Chytrý terminál: vše v jednom „železe“

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně