Hlavní navigace

GPRS: budoucnost přístupu na Internet?

Martin Beran 6. 9. 2000

Všechny předchozí díly tohoto krátkého seriálu o mobilním Internetu se zabývaly převážně striktně zejména současným stavem věcí. Na závěr se však pokusíme nahlédnout za hranice dnešních dnů a představit si připravovanou technologii GPRS, která výrazným způsobem urychlí a rozšíří možnosti přístupu k datům.

Pravděpodobně každý, kdo se v oblasti mobilních telefonů pohybuje, již někdy na tuto technologii narazil. Před časem proběhla také mezi EuroTelem a RadioMobilem reklamní přestřelka, kdo že je „číslem jedna“ v technologii GPRS.

Jak se často zmiňuje, technologie GPRS nabízí paketový přenos dat v síti GSM. Jak si takový paketový přenos představit? Stávající způsob přenosu dat je založen na technologii sestavovaných kanálů. Na začátku hovoru (ať už datového nebo hlasového) je na všech prvcích sítě pevně vyhrazena přenosová kapacita (určitý kanál) pro jednoho účastníka. Základní myšlenkou GPRS je přidělování této přenosové kapacity dynamicky – podle požadavků (resp. podle potřeb) jednotlivých účastníků. V zásadě tedy budou pro přenos dat uvnitř sítě GSM (až do koncového terminálu) data přepravována podle stejných principů, jako jsou například přepravována uvnitř rozsáhlých sítí nebo Internetu.

Účastníka bude také možné tarifikovat za přenesený objem dat – a nikoliv za strávený čas. Jelikož dojde k efektivnější alokaci přenosové kapacity, takové přenosy mohou být pro většinu účastníků levnější.

Tato technologie má ale několik významných omezení. Tím nejhlavnějším je reakční rychlost takového spoje. Podstatným rozdílem mezi přenosem dat technologií GPRS a například přenosem v sítích typu ethernet je, že síť GSM si stále ponechává funkci „arbitra“, který komunikaci řídí (oproti síti ethernet, kde každý může začít vysílat kdykoliv a jsou jakýmsi způsobem ošetřeny kolize). To, že GSM síť musí při přenosu každé dávky (nikoliv každého paketu) sestavovat spojení, značně se tím zpomaluje „rozjezd“ datového spoje.

Celý tento problém asi nejlépe ozřejmí příklad. Když jsem zkoušel provádět ping z GPRS terminálu na některý z „blízkých“ serverů, cesta paketu trvala běžně okolo 1,5 – 3 sekundy (podle standardu to údajně může být až 5 sekund). To se v praxi projeví tak, že když v prohlížeči vypíšete adresu www.server.com a stlačíte Enter, několik sekund se nebude dít vůbec nic. Následují přenos ale může probíhat vcelku solidní rychlostí – viz dále. Problémy s reakční rychlostí spoje známe také ze satelitních spojů.

314

Nyní se dostáváme k rychlosti takovýchto spojů. Obecně u veřejnosti panují velmi přehnané představy o přenosových rychlostech, které budou pomocí GPRS dosažitelné. S tím úzce souvisí otázka, kdy by mělo být GPRS k dispozici pro běžné zákazníky.

První tři sítě na světě již technologii GPRS „komerčně“ spustily na přelomu června a července tohoto roku (shodou okolností všechny používají technologii Motorola a Cisco, kterou implementuje také RadioMobil). Problém je v současnosti s dostupností telefonů. Oficiálně nejsou žádné, neoficiálně Motorola má k dispozici určité množství telefonů „typu Timeport P7389“ (označení je pravděpodobně jiné), které podporují rychlost 26,8 kbit/s. Jiní výrobci mají k dispozici několik (ještě méně) kousků telefonů s GPRS, které vesměs nejsou zcela odladěny. To je v současnosti dost málo. Očekává se, že do konce roku by měly být k dispozici ještě telefony s rychlostí 53,6 kbit/s, což je rychlost již dostatečná.

Odborně lze rychlost vysledovat z následující tabulky. Technologický základ pro následující výklad poskytuje třetí díl tohoto seriálu. GPRS umožňuje používat různé kódování dat při přenosu vzduchem (s různým poměrem dat a korekce chyb). V současnosti existují zařízení třídy 2, která podporuje rychlost 13,4 kbit/s na jeden timeslot. I zde může docházet k propojování timeslotů – v současnosti se používají telefony 2-timeslotové, očekává se příchod 4-timeslotových. Maximálně mohou tato zařízení propojit osm timeslotů, čímž dosáhnou rychlosti 107,2 kbit/s. Těžko říci, kdy to ale bude. Jako reálné se jeví ještě použití zařízení třídy 3, která používá kódování 15,6 kbit/s na timeslot. Poslední, čtvrtá, třída se jeví jako čistá utopie (použitelná tak leda v Antarktidě, kde nedochází k rušení přenosu).

Pokud jde o výhled vývoje přenosové rychlosti v budoucnu, soukromě nepředpokládám, že se v roce 2001 dostaneme přes rychlost 53,6 kbit/s. Kdy budou jaké telefony k dispozici a jakou rychlost budou podporovat, je zatím ve hvězdách. Obdobně je také velkou neznámou vlastní spuštění GPRS u nás. Může to být zítra, může to být až s příchodem 4-timeslotových telefonů. Problém zkrátka dnes není na straně sítě (která je prakticky připravena), ale na straně telefonů. Spuštění GPRS by od operátorů bylo de facto „plácnutím do vody“, neboť telefony s GPRS se u nás zatím volně neprodávají.

Mnoho uživatelů bude také zklamáno pohledem na ceny (terminálů, i vlastních přenosů). Dá se předpokládat, že budou zpočátku nasazeny poměrně vysoko.

Našli jste v článku chybu?

10. 12. 2007 15:20

fufu (neregistrovaný)
Dobrý den jsem dostal vyučtovani na měsice listopad a jsem byl překvapen že tam je učtováno sedm set korun českych za gprs a nepamatuju že jsem byl na Internetu ...a ikdybych byl nebo cefoval tak to je přenos dat na skoro jeden gigabyt ... tak jak to s tim je to tak drahy nebo je tam nejaky haček
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte