Hlavní navigace

GPRS už je tady!

Jiří Peterka 5. 10. 2000

Revoluce v mobilních sítích druhé generace začíná po dlouhé době nabývat konkrétnějších obrysů: společnost Eurotel včera oznámila spuštění služeb GPRS (General Packet Radio Service) a uvedla i konkrétní cenové podmínky. Paegas sezval novináře na dnešní dopoledne a nejspíše nezůstane pozadu. Bude z toho nová mediální přestřelka?

Vzpomínáte ještě na předvečer letošního Comnetu a na PR přestřelku obou našich největších mobilních operátorů ohledně toho, kdo jako první uskutečnil GPRS přenos ve své síti ? Mám pocit, že nyní, v předvečer Invexu, se schyluje k obdobné přestřelce. Tentokráte již ale půjde o to, kdo jako první skutečně rozjede GPRS služby – tedy začne je nabízet všem klientům (ne pouze testujícím partnerům), zveřejní své tarify, dá na trh mobily podporující GPRS atd. Včera položil některé své karty na stůl Eurotel, když oznámil „Spuštění služby GPRS Instant“ a zveřejnil i konkrétní tarifní podmínky. Pokud jsem vše správně zaznamenal, učinil tak bez obvyklé tiskové konference a novinářům pouze rozeslal tiskovou zprávu spolu s pozvánkou na tiskovku konanou až během Invexu. Možná chtěl předběhnout Paegas, který sezval novináře na dnešní ráno a nejspíše se také bude vyjadřovat k GPRS. Snad vám zítra budu moci poreferovat o tom, zda skutečně došlo k dalšímu souboji o prvenství a jak se tento souboj vyvíjí. V každém případě z toho všeho můžeme profitovat nejvíce my, jako zákazníci.

Co nabízí Eurotel?

Tisková zpráva, kterou Eurotel včera vydal a rozeslal novinářům, obsahuje následující významná sdělení:

  • Eurotel zavádí novou službu GPRS Instant, na bázi technologie General Packet Radio Service, kterou nyní provozuje současně se službou HSCSD Fast na bázi technologie High Speed Circuit Switched Data (tato služba byla dosud nabízena pod poněkud krkolomným názvem „Eurotel GSM – Datová služba 43,2“)
  • Eurotel nabízí dva nové cenové programy, přičemž každý z nich umožňuje používat jak službu GPRS Instant (fungující na principu přepojování paketů), tak i klasická GSM Data resp. HSCSD Fast (fungující na přepojování okruhů). V případě využití služby GPRS Instant je tarifikován objem přenesených dat, v případě využití služby HSCSD Fast či klasických GSM dat (označovaných též jako CSD, od: Circuit Switched Data) je tarifikována doba připojení, tj. počet minut.
  • Oba nové tarify se liší zejména tím, zda jsou určeny pro příležitostnější využití, nebo naopak pro využití častější (intenzivnější). Tarif pro příležitostnější využití má nulovou paušální složku a vyšší průběžné náklady (na objem přenesených dat resp. dobu připojení), zatímco druhý tarif má nenulovou paušální složku a nižší průběžné náklady.
  • Pro intenzivnější využití, které asi bude typické pro připojování přenosných počítačů (notebooků), je určen tarif s příznačným názvem DATA. Má nulovou aktivaci a měsíční paušál 195,– Kč. Pokud jej budete používat pro přenos dat s využitím GPRS pro potřeby připojování k Internetu, zaplatíte 3 haléře za každý přenesených kilobajt (v případě využití GPRS přenosu pro potřeby WAP-u zaplatíte 40 haléřů za každý KB). Pokud budete v rámci tohoto cenového programu přenášet data pomocí technologie na bázi klasického přepojování okruhů, můžete využít rychlejší variantu HSCSD Fast (s tarifikací podle počtu minut). Zaplatíte 2 koruny za minutu bez ohledu na to, zda se připojujete k Internetu nebo přenášíte data pro potřeby WAP-u.
  • Pro méně intenzivní využití je připraven cenový program WAP Mobile Internet, který je již podle svého názvu určen zejména majitelům WAP telefonů. Aktivace je opět nulová a nulový je také měsíční paušál. Platí se pouze za skutečné využití, a to takto: shodně 50 haléřů za každý 1 KB přenesený pomocí GPRS Instant, bez ohledu na to, zda jde o přenos pro potřeby WAP-u nebo přístupu k Internetu. Pokud chcete přenášet data na principu přepojování okruhů máte k dispozici pouze klasický GSM datový přenos (což u Eurotelu znamená 14,4 kbps) a nikoli službu HSCSD. Jedna minuta připojení k Internetu vás přijde na 12,– Kč, zatímco 1 minuta připojení pro potřeby WAP-u na 2,– Kč.

Právě citované údaje ještě jednou sumarizují následující tabulky:

Cenový program WAP Mobile Internet

Aktivace Měsíční poplatek GPRS Instant GSM data
Internet WAP Internet WAP
0 Kč 0 Kč 0,5 Kč/ 1KB 0,5 Kč/1KB 12 Kč/min. 2 Kč/min.

Cenový program Data

WT100

Aktivace Měsíční poplatek GPRS Instant HSCSD Fast
Internet WAP Internet WAP
0 Kč 195 Kč 0,03 Kč/ 1KB 0,4 Kč/1KB 2 Kč/min. 2 Kč/ min.

Co Eurotel neřekl

V tiskové zprávě Eurotelu jsem nenalezl odpověď na následující otázky:

  • od kterého konkrétního data budou služby GPRS a oba nové cenové programy nabízeny (z tiskové zprávy podle mne toto nevyplývá)
  • jakou přenosovou rychlost bude GPRS Instant poskytovat
  • jaké terminály bude Eurotel nabízet pro GPRS

Na poslední otázku se mi podařilo získat odpověď od tiskového mluvčího Eurotelu: půjde o Motorolu P7389i, která bude nabízena jako součást celého „GPRS balíčku“ za 29995,– Kč včetně DPH. Přitom zmíněný model Motoroly zvládá při použití GPRS rychlost až 115 kbps – což ale nemusí vůbec znamenat, že Eurotel takovouto vysokou rychlost skutečně nabídne.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada