Hlavní navigace

gTLD .museum žije -- co ostatní?

Mirek Zeman 12. 12. 2001

Koncem minulého měsíce byla uvedena do provozu doména .museum, přičemž z fungování jejího "NIC" by se mohla poučit leckterá komerční organizace. S ostatními gTLD to už tak růžové není -- kupříkladu provozovatel domény .coop se zapletl do smlouvy s ICANN, gTLD .aero a .pro nemají smlouvy vůbec, o doménu .name není zájem.

Přestože nové gTLD (generic Top-Level Domain) jsou na světě již rok a půl, od jejich schválení je „ticho po pěšině“. Ze sedmi provozovatelů nových gTLD má pouze pět – .biz, .coop, .info, .museum, .name  – podepsánu smlouvu s ICANN, a dvě – .biz, .info  – fungují regulérně. Provozovatel gTLD .pro oznámil, že oproti původnímu návrhu by rád omezil výdaje na propagaci, takže se začínají objevovat spekulace, že ICANN od jednání odstoupí a osloví jiného zájemce. Smlouva s provozovatelem gTLD .aero byla takřka na spadnutí, dokud se ovšem neukázalo, že definitivní znění se v několika zásadních drobnostech liší od původního návrhu. Konkrétně se zde uvádí, že doménové jméno v gTLD .aero může získat jen subjekt, jenž: „(…) provide for or support (…)“ leteckou dopravu namísto původního: „(…) related to (…)“. Tj. třeba kritici letecké dopravy by měli smůlu.

Koncem minulého měsíce byla uvedena do provozu gTLD .museum. Jedná se však o provoz experimentální a žádná z fungujících domén, které byly registrovány, nebyla dosud převedena na svého registrátora. Na jmenných serverech fungují jako CNAME – kupříkladu Science Museum of Minnesota se tak skrývá za doménovým jménem minnesota.science.museum, ale ve skutečnosti se jedná pouze o CNAME domény smm.org. Znamená to, že chce-li se nějaké museum zúčastnit experimentálního provozu, musí již nějakým tím existujícím doménovým jménem disponovat. Řešení je to samozřejmě velmi nepraktické a nepružné (protože DNS záznamy jsou uloženy na straně poskytovatele), na druhou stranu nestojí žádné peníze. Poplatky se začnou vybírat až po „ostrém“ startu, jenž proběhne nejpozději v červnu roku 2002.

.museum je první tzv. „sponzorovanou“ gTLD, která začala fungovat. Provozuje ji organizace MuseDoma, která je provázána s neziskovou společností The International Counsil of Museums (dále jen ICOM) a kdo chce v gTLD .museum získat doménové jméno, musí splnit definici musea ICOM. Domény se vydávají ve formátu specific.generic.museum, přičemž generické jméno druhé úrovně vůbec nelze vlastnit – jedná se o součást neustále se rozšiřujícího seznamu informačních disciplín a geografických lokací -, dostanete pouze doménu třetí úrovně. Tj. můžete sice v rámci žádosti o doménové jméno třetí úrovně navrhnout doménu úrovně druhé, ta se pak ovšem stane součástí zmíněného „obecně prospěšného“ seznamu – v doméně london.museum tak najdete kupříkladu nationalgallery.london.museumnaturalhistory.london.museum.

Přestože gTLD .museum je určena velmi úzkému okruhu zájemců a současně mám určité pochybnosti o tom, zda se dokáže prosadit ( smm.org si přece jen lidé zapamatují lépe než minnesota.science.museum, když navíc neexistuje jednotící konvence – tj. doménové jméno by klidně mohlo znít smm.science.museum či science.minnesota.museum), musím říci, že takto si představuji fungování provozovatele gTLD. Mají je na starosti akademici ze Stockholmu a Paříže a vše se děje prostřednictvím veřejné diskuse, do které se provozovatelé aktivně zapojují. Pravidla byla vytvořena na základě veřejné diskuse, jmenná konvence byla vytvořena na základě veřejné diskuse atd. Veškeré dokumenty se pružně rozšiřují tak, aby co nejlépe sloužily svým uživatelům, technické nedostatky jsou obratem odstraňovány. Kladu si otázku, proč stejně nemohou fungovat organizace, které všichni pravidelně sponzorujeme?

S ostatními gTLD, jejichž provozovatelé mají podepsánu smlouvu s ICANN, ale dosud nespustili provoz – .coop, .name -, to vypadá nemastně neslaně. Provozovatel gTLD .coop se dle mého názoru poněkud nešťastně zamotal mezi smlouvu (Sponsorship Agreenment) s ICANN jako takovou a její dodatky (Additional Covenants). V dodatcích se totiž zavázal provozovat doménu communicate.coop, kde budou poskytovány informace o registračních procedurách, jenže v seznamu doménových jmen obsažených ve smlouvě – které si každý provozovatel vyhrazuje pro vlastní potřebu – žádná doména toho jména nefiguruje. Dodatek tedy nelze splnit, aniž byste porušili smlouvu a naopak. gTLD .name je sice již v provozu, ale datum regulérního startu se bez valného zájmu kohokoli neustále odkládá, protože zájem uživatelů je pramalý (viz Předčasný nekrolog domény .name).

Našli jste v článku chybu?

15. 12. 2001 12:33

MK (neregistrovaný)
Protoze Internet NENI Web. Dle meho nazoru je univerzanost adresovani jednou z klicovych vlastnosti interoperability Internetu.

14. 12. 2001 4:10

Martin Kopta (neregistrovaný)
No, ale dobře, vždyť proč né. Proč by se na webu nemohlo k identifikaci zdroje používat něco jiného než v jiných službách? třeba u news se nikdo nerozčiluje, že nepoužívají stejné domény, jako web a email... Svým způsobem i ten CNRP počítá s čímsi jako domena?keyword=klice%20slovo.

Nevím, proč se tomu pořád tolik bráníš.

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla