Hlavní navigace

Happy Eyeballs – aby uživatelé při výpadcích netrpěli

Pavel Satrapa 19. 4. 2012

Koncem loňského roku jsme přinesli zmínku o připravovaném doporučení pro autory aplikací, jak se vyrovnávat s nefunkčností síťových protokolů. Práce na něm skončily a nedávno bylo vydáno v podobě RFC.

Název „happy eyeballs“ – tedy „šťastné bulvy“ – je sympaticky nekorektní a zároveň naznačuje, že hlavní důraz je kladen na uživatelskou spokojenost, a to i za cenu o něco vyšší zátěže přenosové sítě a koncových systémů. Hned druhou prioritou však je udržet přidanou zátěž v rozumných mezích.

Výchozí situací, pro niž je metodika vytvářena, je víceprotokolová síť. Pokud obě strany komunikace podporují IPv4 i IPv6 (dual-stack), mohou si vybrat, jakým protokolem si budou předávat data. Standardní procedura je dnes taková, že operační systém má nastaveny priority ohledně používaných protokolů a adres. Když aplikace požádá DNS o nalezení IP adres k zadanému jménu, dostane je seřazeny podle systémové politiky a v tomto pořadí se obvykle snaží navázat spojení.

Problém nastane, pokud pro první adresu neuspěje. Typická situace: správce zprovoznil službu po IPv6, přidal proto do DNS ke jménu příslušného serveru i IPv6 adresu, ale zapomněl ji povolit ve firewallu chránícím síť. Lokálně bude vše fungovat, ale jakmile se někdo zvenčí pokusí se serverem spojit, po IPv6 to nepůjde. Jenže IPv6 adresa je v DNS a politika většiny současných operačních systémů je taková, že pokud je stroj připojen oběma verzemi IP a DNS vrátí IPv4 i IPv6 adresy, dá přednost IPv6. To ovšem v daném případě nefunguje a bude trvat desítky vteřin, než aplikace zanechá neúspěšného snažení o navázání IPv6 komunikace a zkusí IPv4. Odkazy na podrobnější rozbor situace najdete v našem předchozím článku a úplně čerstvě se této problematice věnoval Geoff Huston na právě probíhajícím RIPE meetingu.

Doporučení happy eyeballs popsané v RFC 6555 ve stručnosti říká, že je záhodno nevsázet na jednu kartu a rychle vyzkoušet i alternativu. Dokument neobsahuje konkrétní algoritmus, ten ponechává na autorech aplikací a očekává, že vznikne celá řada různých přístupů. Text se proto omezuje na obecná doporučení, která by algoritmy měly splňovat. Typický algoritmus by podle happy eyeballs měl pracovat zhruba takto:

  1. Standardním způsobem seřadí dostupné adresy cíle podle systémových priorit.
  2. Zkusí navázat spojení s první adresou. Pokud uspěje, není co řešit.
  3. Jestliže se poměrně rychle nedostaví úspěch, pokusí se navázat spojení na adresu cíle pro jiný protokol. Použil-li pro první pokus IPv6 adresu a neuspěl, ve druhém pokusu vybere některou z IPv4 adres cíle (a naopak).
  4. Dokud neuspěje, bude postupně zkoušet další a další adresy. Jejich pořadí už autoři nechávají na volbě autorů algoritmu – podstatné je, aby se v prvních dvou pokusech vyzkoušely oba protokoly.

Mezi jednotlivými pokusy mají být poměrně krátké přestávky, doporučený odstup činí 150–250 ms. To je na jedné straně dostatek času k navázání spojení, pokud protokol funguje, a na druhé straně se v případě neúspěchu zkoušejí alternativy dostatečně rychle na to, aby uživatel netrpěl. Samozřejmě se může stát, že aplikace bude příliš nedočkavá a odpověď z druhé strany dorazí až po zahájení dalšího pokusu. Vzniknou-li takto dvě navázaná spojení, aplikace si jedno vybere a druhé ukončí.

Specifikace zároveň požaduje, aby se informace o výsledcích navazování spojení ukládaly do dočasné paměti a při opakované komunikaci se stejným cílem využívaly. Příště proto systém nejprve vyzkouší úspěšnou variantu z minula a nebude zbytečně opakovat slepé uličky. Životnost těchto informací by ale neměla přesáhnout 10 minut.

RFC 6555 se zabývá i otázkou, kde algoritmus implementovat. Popisuje chování aplikací, jako první a nejjednodušší prostředí pro něj se proto nabízejí aplikace (a některé už jej obsahují, například Chrome či Firefox). Nevýhodou je, že se pak různé aplikace budou chovat odlišně, což rozhodně neusnadní hledání problémů. Zajímavá je proto varianta vytvoření API, kdy by byl algoritmus happy eyeballs buď zabudován do standardního aplikačního rozhraní transportní vrstvy, nebo by byla k dispozici jeho takto rozšířená varianta. Výsledkem by bylo konzistentnější chování aplikací v rámci operačního systému.

Řada otázek zůstává zatím nezodpovězených. Doporučení se například explicitně věnuje jen spojovanému protokolu TCP. Nespojované UDP podrobněji nediskutuje, mělo by se řešit „podobně“. Nezabývá se také situací, kdy stroj má k dispozici několik síťových připojení a bylo by proto záhodno, aby ve svých pokusech kromě protokolů měnil i použitá rozhraní. Do budoucna lze proto očekávat rozšířenou verzi. Ale zřejmě až po získání dostatku zkušeností s praktickým chováním používaných algoritmů.

MIF16

Doplňkem obecné specifikace je RFC 6556, které popisuje metodu pro testování rychlosti navazování spojení. Obsahuje velmi konkrétní návrh experimentální sítě a metodiku pro měření jednotlivých veličin.

Zbývá už jen to nejdůležitější – implementace. První vlaštovky už sice existují (např. zmiňované prohlížeče), ale nějakou dobu nepochybně potrvá, než bude možné považovat chování podle happy eyeballs za běžné.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?