Hlavní navigace

HD video bezdrátově ještě letos?

Autor: 29
Rita Pužmanová

Moderní uživatelé okamžitě zpozorní, pokud se někde objeví zkratka HD. Vysoké rozlišení je prostě „in“, ale přenosové technologie mu ne vždy stačí. Proto s povděkem všichni vítají schválení WirelessHD, průmyslové multigigabitové specifikace určené pro domácí multimedia.

Uživatelé se jen neradi smířili s tím, že jejich nejoblíbenější domácí síť v podobě WiFi (802.11b/g) na multimédia a zejména video ve vysokém rozlišení (HD, High Definition) nestačí. Nic však není ztraceno, protože nastupující 802.11n může mnohé vrásky na čele rychle smazat. I když samotná norma ještě není do puntíku dokončena a mezinárodně schválena, od poloviny loňského roku úspěšně běží – WiFi Alliancí posvěcená – certifikace produktů podle (předpokládá se) stabilního draftu normy číslo 2. I když stále nejde o gigabitové WiFi, minimálně pětinásobné zvýšení propustnosti bezdrátové LAN rozhodně prospěje.

Jinou možností, jak se s domácími multimediálními nároky vyrovnat, představují a zřejmě vždy představovat budou, kabely. Do úvahy připadá kategorie 5 a vyšší, protože jiné kabelové rozvody (telefonní a elektrické) zatím neposkytují dostatečnou přenosovou kapacitu zejména pro nekomprimované video. Kabelovou variantu příznivci bezdrátových řešení pochopitelně zavrhují a poohlížejí se po srovnatelných možnostech v bezdrátovém světě. Očekávání se v této oblasti již dlouho obracejí k potenciálně gigabitové technologii UWB (UltraWideBand), o níž se – i na těchto stránkách (viz související články) – napsalo hodně.

UWB prosazuje skupina WiMedia Alliance (architektura WiNet) a je zatím pro komunikační účely normalizováno pouze v ECMA 368. Postupně se UWB prosadilo v několika dílčích řešeních jako bezdrátové řešení USB (jak Certified Wireless USB od USB Implementers Forum, tak CableFree USB), podobně jako bezdrátové řešení FireWire (IEEE 1394). Na svůj boom UWB v podobě průlomu do bezdrátových sítí s malým (Bluetooth a spol.; práce na jiné rychlé osobní bezdrátové síti 802.15.3a byla ukončena pro neshody již dávno, viz článek Budoucnost Ultrawidebandu ohrožena?), případně středním dosahem (WiFi) ještě čeká. Vzhledem k charakteru nízkovýkonového vysílání v ultraširoko­pásmovém spektru (typicky 1,5 GHz) stále panují určité obavy z potenciálního rušení s některými (i životně důležitými) jinými rádiovými technologiemi.

Specifikace WirelessHD

Všechny dosud jmenované technologie si však umí poradit maximálně s komprimovaným videem, protože nekomprimovaný videosignál vyžaduje gigabitovou propustnost. Víc než před rokem jsem na těchto stránkách – viz článek Nová bezdrátová řešení mají zahýbat světem (2) – s nadějí hovořila o WirelessHD (WiHD), připravované specifikaci bezdrátového řešení pro domácí přenos nekomprimovaného videa a audia s vysokým rozlišením, za nímž stojí sdružení výrobců spotřební elektroniky jako Sony, Samsung, LG Electronics, Matsushita (Panasonic), NEC, či Toshiba. Teprve nyní je však tato specifikace (verze 1.0) plně dokončena a oficiálně oznámena světu, přestože optimistické plány jejích tvůrců původně předpokládaly termín v první polovině roku 2007.

WirelesHD technology

WiHD v akci

Tip Content Kortanová

WiHD pracuje v pásmu 60 GHz a s využitím moderních anténních technologií (smart antenna) dokáže obejít potřebu přímé viditelnosti a současně nabízet gigabitové rychlosti. Podporovaná propustnost v rámci místnosti na vzdálenost minimálně 10 m je 4 Gbit/s, přičemž datový kanál z toho má k dispozici minimálně 1 Gbit/s, většinu tedy oprávněně spolkne audio a video (A/V). Mezi další charakteristiky tzv. WVAN (Wireless Video Area Network) patří maximální rozlišení 1080p, schopnost přenášet nekomprimované i komprimované audiovizuální toky (ve více kanálech) a data (viz tabulka podporovaných aplikací). Současně má toto WiHD rozhraní zabezpečit obsah proti pirátskému kopírování a ochranu uživatelsky vytvořeného obsahu (DTCP, Digital Transmission Content Protection).

Aplikace A/V podporované WirelessHD (zdroj: specifikace WiHD)
aplikace datová rychlost latence
nekomprimované A/V 1080p 3 Gbit/s 2 ms
nekomprimované A/V 1080i 1,5 Gbit/s 2 ms
nekomprimované A/V 720p 1,4 Gbit/s 2 ms
nekomprimované A/V 480p 0,5 Gbit/s 2 ms
komprimované A/V 1080p 20–40 Mbit/s 2 ms

WirelessHD je vhodné pro televize, HD přehrávače, set-top boxy, videokamery, hrací konzole a další spotřební elektroniku vyžadující vysoké rozlišení. První produkty se již představily na nedávném elektronickém show CES v Las Vegas. WiHD by mohlo konkurovat HDMI (High-Definition Multimedia Interface), které je velice přesně zacíleno právě na potřeby multimédií ve vysokém rozlišení (nabízí přes 10 Gbit/s) a objevuje se na nových TV přijímačích, STB i DVD přehrávačích pro vysoké rozlišení, ovšem vyžaduje kabelová propojení.

Anketa

Obměníte domácí spotřební elektroniku za novinky s podporou WirelessHD?

Našli jste v článku chybu?
18. 1. 2008 16:53
15-20m s tímle řešením neuděláte, zvlášť přes 1-2 zdi. Já možná jenom nejsem fanda posledních hračiček, ale tohle mě přijde jako příšerná hovadina. Proč by normální člověk měl přenášet televizní signál doma bezdrátově? Chápu že někdo nechce udělat jednou solidní řešení ve formě zednícké práce a natáhnout si husí krk na kabely, tak raději vyhazuje desetitisíce za rádoby řešení. Jako možná by to mohlo být dobré na tu konzoli, že si ji dám na stůl. Na druhou stranu je efektivnější si pořídit bezdrá…
22. 1. 2008 16:53
Kybernet (neregistrovaný)
S velkou casti lze souhlasit, ale nechapu, proc by meli sousede vedet, co prenasim. Zabezpeceni bezdratove site uz dnes neni zase takova magie.