Hlavní navigace

Help! Potřebuji přesíťovat.

František Fuka 25. 10. 2004

Když jsme před lety rekonstruovali náš byt, nechal jsem mezi pokoji natahat ve zdech síťový kabel. Tedy "starý" síťový kabel, který má na konci kulaté konektory BNC a jeho průchodnost je přibližně 1 MB/s. Protože se pomalu začínáme chystat na velkou rekonstrukci (někdy na jaře 2005), v rámci které se budou provádět s počítači "škatulata, škatulata", začínám pomalu uvažovat, co s tím.

U nás doma to funguje tak, že na balkóně máme větší WiFi anténu, a tou jsme připojeni na Internet. K anténě je připojeno PC s Linuxem (bez monitoru a klávesnice), fungující jako router a multimediální sklad. Tento počítač je pomocí BNC kabelu ve zdech a pod koberci propojen se dvěma dalšími PC a jedním laptopem, na kterých střídavě běží Linux a Windows 98. Všechno je to propojeno klasicky přes TCP/IP (přes které běží jak přístup k Internetu, tak sdílení souborů mezi všemi těmi počítači). Laptop má v sobě síťovou PCMCIA, vlastní síťový konektor nemá.

Nejjednodušší by bylo prostě zavést ten BNC kabel i tam, kde dosud zaveden není (tj. tam, kde dosud je kuchyně, ale bude tam pracovna). Ale když už se budou zdi znovu rozkopávat, řekl jsem si, že by se mělo trochu modernizovat.

Nejdřív mě napadlo prostě přejít na novější síť s „hranatými“ konektory (RJ45) a propustností cca 10 MB/s. Nastal ovšem problém, když jsem „objevil Ameriku“ a dozvěděl se, že tato síť funguje hvězdicovitě, tj. od nějakého centrálního routeru musí vést dráty ke všem připojeným počítačům. To by znamenalo, že kdybych přikoupil další počítač nebo některý přestěhoval do jiné místnosti, musel bych znovu překopávat kabely ve zdech (u BNC sítě můžu bez problémů nový počítač připojit za kterýkoliv ze starších). Když jsem vzal v úvahu, že navíc bude potřeba koupit nové síťové karty do všech počítačů a nějaký ten hardwarový router (od kterého povede tolik drátů, kolik budeme mít počítačů), začal jsem uvažovat o nějakém jiném řešení.

Jako první mě napadlo WiFi, které by navíc mělo ten bonus, že další rekonstrukce/stě­hování by nepředstavovaly žádné problémy a že bych mohl s laptopem pracovat i na balkóně, což je cool! Vzdálenost mezi dvěma nejvzdálenějšími kouty našeho bytu je necelých 25 metrů. Byt se samozřejmě skládá z několika místností a mezi nimi jsou cihlové zdi, dveře, světlík atd. Ale „na Internetu“ se tvrdí, že tohle není problém a signál „projde“. Další problém se může skrývat v rychlosti: když už modernizuji, chtěl bych něco rychlejšího (ne že bych měl tak rychlý Internet, ale přenášíme spoustu MB multimédií po naší lokální domácí síti). Jak rozšířené, spolehlivé a drahé už jsou ty rychlejší WiFi standardy?

Představuji si, že bych koupil nějaký WiFi vysílač, který bych připojil k tomu svému dosavadnímu Linux routeru (takže v tom vysílači žádný složitý router být nemusí – nebo musí?), a do všech ostatních PC bych koupil nové WiFi karty. A tady se dostáváme k dalšímu problému: Na všech těch počítačích (z nichž některé jsou přes pět let staré) poběží Windows 98 nebo Linux, takže je potřeba, aby ty WiFi karty (ani ten vysílač) nebyly nějaké exotické a měly linuxovou podporu…

Je to takhle reálné? Nebo to jde ještě nějak jinak, elegantněji a mně uniká nějaká převratná technologie? Není výhodnější využít ty existující staré (BNC) síťové karty ve všech počítačích k připojení nějakých bezdrátových přijímačů? Potřebuji vůbec ten centrální „vysílač“, nebo stačí nastrkat WiFi karty do všech počítačů včetně routeru? Mám se na to hned vrhnout, nebo se výrazně vyplatí ještě půl roku počkat? Budu vděčný za každou radu. Teď se ukáže, jací experti čtou Lupu!

Našli jste v článku chybu?

29. 10. 2004 9:20

Pepovaspajzka (neregistrovaný)
Pozor, abychom se kazdy nebavili o necem jinem. Ja mam na mysli produkty spolecnosti DIGI, ktera vyrabi embeded servers a ma spoustu aplikaci , ktere bezi po TCP/IP jako je traffic control nebo acces control do budov , napriklad biometrika a jako posledni se snazim na tom reseni postavit domovni zvonek, a prave ze s nimi komunikuji, zda to je jiz vymyslene nebo zda si to musime doprogramovat. Jinak odkaz je na www.digi.com

28. 10. 2004 23:46

soco (neregistrovaný)
doma bych si fakt hlavu se zabezpecenim ,kdo vi jak nedelal :)
Domaci sit ani nepouzivame. Je to fakt ted akorat pro rozvod netu.
pekny den a noc

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Pečete cukroví a zbyl vám bílek?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU