Hlavní navigace

Názory k článku Historie českého Internetu III.

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 9. 2003 8:09

    t-user (neregistrovaný)
    Pekny clanek. Ja sam jsem s internetem prisel poprve do styku v roce 1996. Tehdy jsem mel modem U. S. ROBOTICS, ktery dokazal pracovat na tehdy uzasne rychlosti 19,2 kbit/s po telefoni lince. Byly to vskutku pionyrske doby, ale o to krasnejsi. Pripojoval jsem se tehdy na uzel do BRNA a hodina pripojeni stala cca 170 Kc. Dekuji autorovi za tento povedeny clanek na pokracovani. Je videt, ze skolska a vedecka sfera jsou u nas stale vetsim nositelem pokroku nez komercni sfera.
  • 26. 9. 2003 14:00

    PaJaSoft (neregistrovaný)
    Pamatuju si, jak jsem svym prispevkem pred lety (asi tak ctyrmi tady na Lupe) vyprovokoval velmi vasnivou flamewar na tema, zda-li se na TEN-34 ci TEN-155 (mysleno na infrastrukture) vedomne a zamerne provozovala i KOMERCNI aktivita. Myslim, ze sve argumenty jsem ukazal, byly poplatne dobe. Nevim vsak nic o tom, ze by dneska bylo mozno do techto striktne akademickych siti (zejmena CESNET2) smerovat a provozovat i "neakademicky" provoz (nemusi byt nutne "komercni" - ziskuchtivy). Zaroven to take nesouvisi s zadnym pushovanim jako Katmai ci Kravama...

    Domnivam se, ze 147.229.0.0/16 je stale prefix pro VUTBRNET. Muze mi nekdo vysvetlit, jak muze pres stroj 147.229.3.54 chodit (a byt sem zamerne smerovan datovy tok, resp. provozovan system) prokazatelne neakademicka data? Tim nemyslim, ze CESNETovi zamestnanci do dnes delaji komercni support via akademicke e-maily (a tedy komercni provoz CESNETu stale proudi pres akademickou cast) - treba MUNINET, myslim vec daleko lepe prokazatelnou (pro kazdeho, kdo tomu rozumi a ma prave konektivitu), ktera neni zase az tak stara (protoze dotycne subjekty neexistovaly ani pravne ani fakticky). Nechci rozdmychavat dalsi flamewar, jen prosim prestante se ohanet tou akademicnosti, lzete si do vlastniho hnizda...

    PS: Tvrzeni ("obvineni"), ktere zde neprimo popisuji jsem si prave overil a stale je platne (a IMHO dlouho bude) - kazdy si ho muze overit, pokud to nekomu neda spat, nemam problem mu to sdelit na vyzvu.

  • 26. 9. 2003 16:45

    Michal Krsek (neregistrovaný)
    Pavle,
    predpokladam, ze jsi sva zjisteni poslal na patricna mista v CESNETu. Pokud ne, tak Tvoje hlasky na LUPE zustanou zcela bez odezvy. Pokud se tyce MUNINETu, tak pokud je mi znamo, tak stycny bod se siti CESNET2 je v NIXu, protoze MUNINET cerpa (kupuje) svoji IP konektivitu od GTS. Pokud si MUNI dela nejaky business na vlastnich vlaknech ci vlastnich ethernet prepinacich (ci dokonce na vlastnich smerovacich), pak to neni problem site CESNET2.

    Doufam, ze necekas, ze v CESNETu existuje nejake pracoviste, ktere aktivne sleduje data, ktera protekaji tou siti. Kdyz pominu fakt, ze vetsinu uvazku v CESNETu tvori vyzkumnici a ne cenzori, zustava tu jeste jeden problem - sledovat v realnem case presuny gigabitu za sekundu, je netrivialni vec (EU na to ma dokonce projekt - SCAMPI).

    Problem Akamai se uz na LUPE nekolikrat probiral. Stanovisko CESNETu se, pokud vim, stale nezmenilo. Pokud uz maji nejaky obsah k dispozici, daji ho k dispozici komunite, pokud je to nestoji dalsi prostredky. Samozrejme muzes pledovat pro jine reseni, nicmene takove reseni nakonec zaplati koncovi zakaznici.

    Uvedene nazory jsou soukrome

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).