Hlavní navigace

Hledáme šťoury!

Marek Antoš 23. 5. 1999

Jste šťoura a zajímá vás Internet? Traceroute je váš denní chleba a neustále monitoruje, kde neběží jaká linka, komu spadl server a kde neběží modemy? Nebo jste jen pokročilejší uživatel se zájmem o věc? Tak či onak jste náš člověk - hledáme šťoury!

Před necelými dvěma měsíci slavila Lupa roční výročí. Rok v životě člověka uteče jako voda, ovšem pro Lupu, zvláště když je to její doposud jediný rok, to bylo období velmi dlouhé a prošla během něho převratným vývojem. Když se podíváme na oněch takřka 450 článků, které na Lupě do dnešního dne vyšly, nelze přehlédnout, že také jejich témata a způsob zpracování se vyvíjel zásadním způsobem. Původně se Lupa zabývala takřka výhradně otázkami poskytování připojení a velmi šťouravým způsobem se rýpala v technických problémech jednotlivých poskytovatelů či provozovatelů serverů s obsahem. Postupem času se – alespoň z mého pohledu – poněkud rozkročila a začala se zabývat otázkami českého Internet z větší šíře; čistě technické a šťouravé články sice nezmizely, ale poněkud ustoupily do pozadí. Pokud mohu hodnotit, styl našich článků poněkud zvolnil; původně byl podstatně agresivnější; osobně to chápu jako určité vyzrávání.

V poslední době jsem však došel k názoru, že Lupa štourá možná až příliš málo. Do značné míry mne v tom přitom utvrzují maily našich skalních čtenářů, kteří nás v řadě případů čtou od úplného začátku: chybí jim více pátravých článků o techničtějších detailech a o tom, co je kde nového, jaké linky přibyly, které nefungují, komu spadl server a podobně. Právě těmto čtenářům bychom rádi věnovali novou rubriku, kterou jsme pracovně nazvali Šťoura radí, pátrá, informuje.

V rámci této rubriky by měly vycházet relativně krátké články (alespoň vzhledem k Lupímu standardu), inforumující o určitých aktualitách či novinkách. Typickým obsahem může být jeden nebo dva odstavce textu, popisujícího, co se děje, a třeba doplňující výpis z traceroute. Vzhledem k charakteru rubriky bychom rádi dávali v duchu zásady audiatur et altera pars prostor i druhé straně, takže například v případě odhalení nějakého výpadku by si čtenáři mohli rovnou přečíst i vyjádření provozovatele.

Podobnou věc však nejsme schopni zvládnout vlastními silami. Přestože řadu věcí sami sledujeme a v současné době dokonce připravujeme cosi na způsob automatizovaného monitoringu, nemůžeme mít oči všude; naši čtenáři však ano. Právě proto bychom rádi našli řadu šťourů, kteří sledují, co se kolem nich děje, a kteří by se chtěli autorsky podílet na „Šťourově rubrice“. Řada našich čtenářů se bojí přispívat kvůli tomu, že nejsou zvyklí psát. V tomto případě však žádné obavy nejsou na místě, protože jde jen o krátké zprávy, které navíc ještě projdou redakční úpravou.

Pokud si tedy myslíte, že by vás tato možnost zajímala a chěli byste se na Šťourovi podílet, neváhejte a pošlete mi mail; pokud jste zrovna na něco narazili, můžete mi hned poslat konkrétní příspěvek, ale není to nutností. Rádi vás uvítáme; čím více nás bude, tím více toho budeme vědět.

S ohledem na formu této rubriky za spolupráci nenabízíme finanční odměnu, teprve v případě pravidelných přispěvatelů bychom mohli uvažovat o nějaké formě placení. Naopak nabízíme zajímavé honoráře za standardní články a neustále hledáme další externí autory, takže i v této oblasti máte možnost se uplatnit.

MIF16

Šťourové všech síti, spojte se!

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení