Hlavní navigace

Hledáte inspiraci na vánoční dárky?

Ondřej Bojar 7. 12. 1999

Ondřej Bojar ve svém článku nabízí řešení všem, kteří podobně jako redaktor tohoto serveru hledají tuto inspiraci stále naléhavěji: zkusme použít zvláštní dárkový portál! U nás tato myšlenka bohužel zatím nezvítězila, v USA jsou o něco dál, ale světlé zítřky jsou zatím stále ještě jen na dohled.

Tento článek by se stejně dobře mohl jmenovat Co na Internetu (bohužel(?)) (skoro) chybí. Uznávám ale, že takový titulek by byl stejnou měrou neatraktivní jako nesrozumitelný.

Serverů usnadňujícím nám zatvrzelým elektronicky informovaným volbu dárků pro naše nejbližší je skutečně zoufale málo. Tak málo, že vzhledem k rozloze Internetu neexistuje skoro žádný. Prohledávání jsem začal v té kapičce českých serverů (věren své národní hrdosti) a s překvapením zjistil, že i na celý anglofonní svět existuje jediný dárkový server. (Pro netrpělivce: Gift Idea Center.)

Pravý dárkový server není jen tak nějaký server, kde vám darem nabízejí své tričko nebo starožitnou sošku domorodého Indiána jako dar novomanželům. Takových serverů najdete v sekci Obchod, Dárky (resp. Shopping/Gifts) v každém Internetovém katalogu na stovky. U jednoho můžete kreditní kartou platit za prsteny, u druhého za cokoli se symbolem žáby, třetí vám dovolí z okna vašeho prohlížeče nechat odeslat květiny nebo čokoládu. To všechno jsou hezké a užitečné elektronické službičky, ale není to pravý dárkový server.

Pravý dárkový server zkrátka není server jednoho prodejce suvenýrů. Měl by představovat nestrannou bránu k mnoha různým prodejcům, bránu, která vás nejdříve správně naladí tematickou grafickou úpravou stránek a výsledky z čtenářské ankety, pak důkladně a fundovaně informuje o možnostech darů pro vaši tchýni, pro novorozeného synovce, vašeho spolubydlícího na koleji nebo kteroukoli pěknou slečnu či mladého muže. Až projdete sérií pomocných otázek ohledně zájmů a koníčků obdarovaného a dojdete k samotné volbě dárku, dozvíte se přehledně, kde můžete za vybrané dárky rovnou zaplatit.

Dobrý dárkový server je skutečně široká brána, doslova portál. Navíc kromě samotného zpřístupnění stránek jednotlivých prodejců má pro vás bezplatné služby jako je upozorňování na blížící se příležitosti, a to nejen světově uznávané, ale i vaše vlastní, podle toho jak si server nastavíte. Umožňuje čtenářům o volbě dárků diskutovat ve volně přístupné konferenci a pomocí důmyslného prohledávání vám ze své databáze umí najít nejoblíbenější dárek pro ženu ve věku 35 let, která se živí psaním románů a na Silvestra ráda jezdí na Havaj.

Až potud je dárkový portál novou hezkou Internetovou hračkou. (A bohužel ještě v plenkách. Uvedený Gift Idea Center jen v nerozvinutých náznacích realizuje popsané služby.) Navíc hračkou, která je sama schopna se celkem dobře uživit – z reklam od skutečných prodejců, nebo jen z jakýchsi poplatků za registraci prodejce v databázi. Celkem mne tedy překvapuje, že pořádný dárkový server ještě neexistuje.

Moderní doba by dárkovým serverům mohla přinést ale ještě celou řadu fascinujících možností! Asi znáte elektronické podpisy osobností. Jejich unifikovaný formát dovoluje automatické zpracování a vám jako dárci by stačilo dárkovému serveru předložit podpis osobnosti obdarovávaného. Výběr dárku by se uskutečnil už automaticky za vás. Samozřejmě, že není žádoucí dávat téže osobě dvakrát tutéž věc, ale s tím se kapacity dnešních databázových systému hravě vyrovnají… Nebo by server mohl vybírat dárek na základě domovské stránky obdarovávaného (statistika významných slov na vaší stránce charakterizuje vaši osobnost dost přesně), nebo na základě sbírky elektronické korespondence… Pak by bylo možné nechat dát dokonce i dárek aktuální, spjatý s nedávným tématem! A rozjet v tomto směru známou „pozitivní spirálu“ firmy Microsoft, máme za chvíli takovou databázi charakterů a automatické pochopení osobnosti rozvinuté na takové úrovni, že vám váš osobní počítač bude moci odpovědět na otázku: „Když Alena říká, že mne má ráda, mluví pravdu, nebo lže?“

Ne vážně, jedno docela pěkné použití by tyhle automatizované dary měly. Víte, kolik by se tím ušetřilo starostí našim blízkým, zvláště něžného pohlaví? Prostě by nás, neobdarovatelné běžnými statky, nechali projet dárkovadlem a konečně by jednou věděly, co nám k Vánocům dát. Nebo by nás (při svém odporu k technice) o tuhle službičku poprosily samy. Pak by se sice musel použít nějaký kryptovací mechanismus, abychom se o dárku nedozvěděli předem, nebo by se nechal vybraný dárek zatelefonovat domů, až budeme připojeni z práce. A možná by se stačilo i jen spolehnout na sílu odosobňujícího tranzu, v němž se při brouzdání sítí každodenně nacházíme…

Ondřej Bojar
http://www.cu­ni.cz/~obo

Odkazy:

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem