Hlavní navigace

Horst Fuchs vrací úder

František Fuka 29. 11. 2004

Náhoda neexistuje. Všechno má svou příčinu a svůj následek. Nic se nestane jenom tak pro nic za nic. Z kosmického hlediska musí existovat nějaká atomární souvislost mezi tím, že jsem před týdnem upozorňoval na právní problematiku fotomontáží na českých webech a o tři dny později jsem obdržel dopis podepsaný "JUDr. Petr Dítě" a nadepsaný "Zásah do práva na ochranu osobnosti pana Horsta Fuchse".

Náhoda neexistuje. Všechno má svou příčinu a svůj následek. Nic se nestane jenom tak pro nic za nic. Z kosmického hlediska musí existovat nějaká atomární souvislost mezi tím, že jsem před týdnem upozorňoval na právní problematiku fotomontáží na českých webech (o tom ten článek byl primárně, ne o vzájemném kradení obrázků mezi servery), a tím, že jsem o tři dny později obdržel dopis podepsaný „JUDr. Petr Dítě“ a nadepsaný „Zásah do práva na ochranu osobnosti pana Horsta Fuchse“. Vzhledem k tomu, že je na mé jméno registrována doména kompost.cz, žádal mě dopis o odstranění dvou článků z tohoto serveru. Konkrétně šlo o dvě série fotomontáží „Vesjolyje Kartinki“ na téma „Horst Fuchs, WS Teleshopping a zločiny proti lidskosti“. Z dopisu i z telefonní komunikace s panem Markem Hončem (který buď pracuje pro pan Dítěte, nebo naopak) vyplývalo, že pan Horst Fuchs se cítí poškozen fotomontážemi v těchto článcích!

Vzhledem k tomu, že podobné maily dostáváme často, bylo nejdříve potřeba zjistit jeho pravost. Po ověření doménového záznamu adresy, ze které byl email odeslán, po nahlédnutí do Obchodního rejstříku a po prohledání databáze České advokátní komory bylo jasné, že oba páni skutečně existují, věnují se právu a jeden z nich je dokonce předsedou dozorčí rady společnosti WS International, tudíž svou žádost pravděpodobně myslí přinejmenším stejně upřímně jako Stanislav Gross.

WT100

To ovšem ještě neznamená, že stejně upřímně myslí své zdůvodnění „závadnosti“ fotomontáží a nedělá pouze „bububu“. Naštěstí jsou mezi fanoušky Kompostu i právníci, kteří nám poradili, jak se zachovat. Plné znění originální stížnosti i naší odpovědi najdete zde, ale v krátkosti se věc má takto: je zajímavé, že když je pan Horst Fuchs slavný (a obecně známý), můžete si z něho beztrestně dělat legraci v mnohem větší míře, než kdyby to byl někdo zcela neznámý. Potenciálně problematické materiály pak jsou „registrovaná loga a obchodní značky“, „porno“ a „nacismus a spol.“. Obrázky s panem Fuchsem spadající do těchto kategorií jsme tedy odstranili a jejich tvůrci se pokusí vytvořit „zcenzurované“ verze – „bez problematických materiálů“, nebo bez pana Fuchse.

Pan Fuchs (pokud o celé té záležitosti vůbec ví) bude zřejmě dočasně spokojen – dokud zhrzení autoři nedají ještě horší montáže na nějaké jiné servery. A schválně, jak si myslíte, že dopadne časopis Týden, který má na obálce svého 48. čísla fotomontáž Horsta Fuchse s krvavým nožem v ruce?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje