Hlavní navigace

Hračičky pro děti, a to supermoderní

Jan Handl

Dnes u dítěte jenom těžko uspějete s tahacím kačerem nebo houpacím koněm. Ratolesti chtějí herní konzole, hudební přehrávače, subnotebooky. Objevují se technologické novinky pro ty opravdu mladé uživatele.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Před pár lety bylo vše ještě v únosné míře. Samozřejmě i já jsem jako malý kluk toužil po počítači, ale to bylo z moderností vše. Souvisí to samozřejmě s technologickým vývojem společnosti, ovšem čeho je moc, toho je příliš. To, že má každý mobilní telefon, přece neznamená, že ho budou mít i čtyřleté děti? Pravdou ale je, že mezi „studenty“ školky je mobilní telefon asi nejpreferovanější dárek. A to není všechno, hudební přehrávače jsou také v kurzu, o přenosných herních konzolích ani nemluvě.

Na trhu se objevují například digitální fotoaparáty pro děti, což se mi už zdá moc. Na plastový kryt se prskne nějaká ta nálepka barbíny a hotovo. Jde o rozvoj dítěte nebo o to, jak vytáhnout peníze z kapes rodičů? Nebo dokonce o obojí? Možná, ale při letmém průletu internetovými obchody se zdá, že kromě produktů pro důchodce bude v příštích letech dominovat segment předškolních dětí. A až se do šílenství zapojí i ti opravdu velcí výrobci elektroniky, máme se na co těšit.

Pohled do blízké budoucnosti nabízí třeba server Geek Mother, určený maminkám, které to s technologiemi myslí vážně. Mezi produkty pro děti je zatím jenom svítící mraveniště, ale určitě se tem brzy objeví i další, mnohdy dost bizarní záležitosti. Maminky si prostě výrobci nejrůznějších nesmyslů musejí vychovat k tomu, aby při nákupech nezapomínaly ani na nejmenší děti.

Web FamilyEduction dokonce nabízí seznam těch nejlepších hraček pro děti. Obsahuje dětský foťák, dětský mobilní telefon, pentop počítač, iPod Shuffle, dětský notebook, herní konzoli, zařízení obsahující informace o hvězdné obloze. A běda, jestli svým dětem všechno nekoupíte!

Novému byznysu se věnuje i prestižní Forbes, který (jak jinak) také doporučuje to nej pro děti. Zajímavý je třeba přenosný DVD přehrávač, ten by se hrome líbil i mně! A jedna stavebnice připomíná starý dobrý Merkur. Nebo je libo digitální mikroskop? Média se za každou cenu snaží rodičům vnutit myšlenku, že se jejich děti bez supermoderních vymožeností prostě neobejdou. Ve světě to prostě jede ve velkém, u nás zatím zůstáváme trochu pozadu, každý raději koupí dřevěného koníka, než nějakou elektronickou hloupost. A to je dobře.

Doufám, že se k nám trend technologických blbůstek jen tak nedostane. Nechtěl bych někdy v budoucnu vysvětlovat dětem, že ten opticko-magnetický nanovideopřehrávač prostě nepotřebují, že je jim na nic. Až přijde ta pravá atmosféra, tak budou mít rodiče co dělat, aby si uchránili peněženky a zdravý rozum.

Našli jste v článku chybu?

27. 9. 2008 10:36

Obchodníci dobře vědí, že dospělý člověk ještě jakž takž zvládne pozlátkům vzdorovat, ale mnohem hůře zvládne vzteklého spratka, který mermomocí potřebuje tohle nebo tamto a tak hrají na tuhle strunu a počítají s tím, že rodičové vyměknou a dětičkám koupí vše "nezbytně nutné". Ať už je důvodem touha rodiče po klidu a tak raději nakoupí nebo z "prestižních" důvodů, když už to přece mají i Novákovi, tak až nevypadáme jako socky...

27. 9. 2008 9:25

Nesnáším tenhle zapšklý styl. Autor okázale prezentuje svůj odmítavý postoj k nějakému jevu, ale použitým stylem zdůrazňuje (nejspíš neúmyslně), že stojí na okraji většinového názoru a vlastně tím říká "To, co kritizuji, to, co se mi nelíbí, je právě to, co si myslí většina lidí."

Uniká mi, proč bych u dětí neuspěl s jinou, než hypermoderní hračkou. U dítěte uspěji s čímkoliv, co je upoutá a zabaví. A záleží jen na mém přístupu rodiče/dědečka/strýce/rodinného přítele/... jestli jsem t…

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte