Hlavní navigace

Hudbu z Google Play stále nemohou někteří uživatelé nakupovat

Jiří Macich ml.

Hudba Google Play sice v ČR běží od začátku letošního října, ale někteří uživatelé systému Android si stěžují, že stále nemohou z mobilu hudbu nakupovat. V čem je problém?

Někteří majitelé starších chytrých mobilů se systémem Android hlásí problémy se službou Hudba Google Play, která byla v České republice zpřístupněna začátkem tohoto měsíce. Mohou si do svého mobilního telefonu nainstalovat aplikaci služby, ovšem nemohou z mobilu nakupovat hudbu. Při pokusu přejít do sekce „Obchod“ prý aplikace spadne nebo zamrzne.

Problém je v tom, že dotčeným uživatelům se neprovedl automatický upgrade z původní služby Android Market na nynější Google Play. Uživatelé tak sice mohou nakupovat aplikace, ale nemohou vedle e-knih nakupovat také hudbu a v budoucnu třeba i filmy. Aplikace Hudba Google Play logicky spoléhá právě na přítomnost služby Google Play v mobilu. 

Služba Google Play měla nahradit Android Market v zařízeních se systémem Android 2.2 a novějším, ale Google potvrzuje, že se tak nemuselo stát ve všech zařízeních. „Pokud máte systém Android 2.2 nebo vyšší a stále máte nainstalovanou aplikaci Android Market, požádejte operátora nebo výrobce o podrobnosti,uvádí Google v nápovědě

Jenže uživatelé, kteří se na nás obrátili, u výrobců svých mobilů příliš nepochodili. „Na Facebooku mi výrobce sdělil, že Google Play je aplikace jako každá jiná, takže pokud na mém mobilu nefunguje nebo není k dispozici, mám se naopak obrátit na Google, který je jejím autorem“ napsala nám paní Marie. 

Mám Android 2.3.3, ale pořád bez Google Play. Od HTC jsem dostal odpověď, že potřebují novější verzi, ale jelikož můj smartphone již není podporován, tak se žádné nedočkám,“ podělil se o zkušenost pan Patrik. Podobnou informaci od výrobce nebo prodejce získaly i zhruba i tři desítky dalších čtenářů, kteří se na nás obrátili.

Že by dnes některý výrobce uvolňoval aktualizaci pro Android ve verzi 2.x, je utopie. Kromě nákupu nového mobilu mohou uživatelé, kteří mají popsaný problém, na vlastní riziko instalovat neoficiální ROM. Pokud možno bez úprav výrobce mobilu, které jsou pravděpodobným důvodem, proč Android Market nenahradila právě služba Google Play. 

Google uvádí, že Android ve verzi Froyo (2.2.x) a Gingerbread (2.3.x) dohromady stále používá cca třetina uživatelů chytrých mobilů s jeho open source systémem. Podle průzkumu společnosti Ericsson, dodavatele telekomunikačních technologií, uživatelé svůj chytrý mobil mění v průměru jednou za 43 měsíců. Ještě v roce 2011 to bylo jednou za 34 měsíců.

Dobrou zprávou je, že i bez služby Google Play v mobilu je možné hudbu nakoupit na webu služby a uložit do tzv. skříňky (cloudové úložiště pro 20 000 skladeb). V samostatné aplikaci Hudba Google Play totiž bez problémů funguje přístup k zakoupené hudbě ve skříňce (vč. stahování off-line), přestože přímo z mobilu hudbu nakupovat nelze. 

Našli jste v článku chybu?

23. 10. 2013 22:06

mg75 (neregistrovaný)

Mně se Google Play jako běžná aplikace nezdá. Koupil jsem v Datartu Huawei Y100 a ten neměl v sobě prakticky nic nainstalovaného od Google snad kromě Gmailu. Jiní dodavatelé v něm normálně Google Apps měli a i v Google Play má tento mobil podporu. Patrně tam nedotáhli Customer Package, což je druhá část firmware Huawei.
Kdykoliv jsem zkoušel nainstalovat Google Play pouze jako APK a to jsem zkoušel hodně verzí, tak se nainstaloval, ale po spuštění spadl. Maximálně stihl ocejchovat web Google Pla…

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst