Hlavní navigace

Hudební služba Spotify vstupuje na český trh, bez reklam přijde na 165 Kč měsíčně

Martin Vyleťal 11. 12. 2013

Nabídka hudebních služeb v Česku se zítra dočká dalšího přírůstku: po službách jako Deezer, Rdio, Google Play Music a po českém MusicJetu k českým uživatelům míří také Spotify.

Spekulovalo se o tom již delší dobu, ale dnes zástupci Spotify v Praze potvrdili, že Češi už nebudou muset službu používat pokoutně. Spotify uživatelům z Česka, sousedního Slovenska a dalších zemí otevře oficiálně zítra po obědě. 

Kromě Česka a Slovenska začne Spotify fungovat také v dalších 18 zemích. Například v Maďarsku či Bulharsku, ale také v Kolumbii či Chile. Služba tak bude od zítřejšího dne dostupná v celkem 55 státech.

Uživatelé budou moci vybírat z katalogu, který má přes 20 milionů skladeb – toto číslo se v jednotlivých zemích mírně liší podle toho, jakou hudbu v nich má Spotify licencovánu. Podle tiskového mluvčího firmy Marcela Grobeho nebude katalog pro uživatele z Česka nijak omezen.

Menší vadou na kráse je skutečnost, že Spotify nepřipravilo ke spuštění služby v Česku lokalizaci. Uživatelé si tak budou muset poradit s anglickou verzí.

Základní verze služby, která umožňuje poslouchat streamovanou muziku přes webové rozhraní, je zdarma – Spotify v této verzi vydělává na zobrazované reklamě. Verze bez reklam a s možností poslouchat hudbu i na mobilních zařízeních a to i offline bude v Česku k mání za měsíční poplatek 5,99 eur, podle aktuálního kurzu tedy za zhruba 165 Kč. Placenou verzi je možné si vyzkoušet zdama po dobu 30 dnů.

Od zítřka začne Spotify nabízet na všech trzích také free verzi pro tablety s operačním systémem Android a iOS. Fungovat by měla stejně jako desktopová verze služby. Hudbu bude možné zdarma poslouchat i na mobilních telefonech s iOS či Androidem, na nich bude free verze omezena, například počtem hledání. Uživatelé se dostanou ke svým již dříve sestaveným playlistům a budou si moci zvolit přednastavené playlisty s hudbou jednotlivých interpretů.

Šéf Spotify oznamuje expanzi do Česka a další novinky na tiskové konferenci v New Yorku.

Watch live streaming video from spotifyevents at livestream.com

Aplikace jsou k dipozici pro Mac, Windows, Linux, Android, iOS, Windows Phone a na některých chytrých televizích. Firma pracuje i na verzi pro Windows 8. Služba je integrovaná do některých nových modelů automobilek Ford a Volvo. Spolupracuje ale i s vybranými výrobci audiovizuální techniky, kteří do svých výrobků integrovali podporu pro funkci Spotify Connect. Ta umožňuje na dálku prostřednictvím aplikace ovládat například reproduktory.

Platit bude možné prostřednictvím platební karty a PayPalu. Obchodní ředitel pro region střední a východní Evropy Przemek Pluta ale prozradil, že firma by ráda v budoucnu přidala i další lokální platební metody.

Spotify v současné době 6 milionů předplatitelů a 24 milionů aktivních uživatelů, kteří službu používají každý den.

Rostoucí oblibu služby dokládá i skutečnost, že od doby svého vzniku v roce 2008 dosáhla firma tržeb 1 miliardu dolarů, přičemž jen v letošním roce to bylo 0,5 miliardy dolarů.

Spotify má uzavřené globální dohody se všemi velkými labely. Neuzavírá tak dohody s konkrétními umělci. Ti nezávislí se mohou dostat do katalogu prostřednictvím jednoho z tří set agregátorů, se kterými Spotify spolupracuje.

Serverů, na kterých máme náš obsah, je několik set po celém světě. Využíváme proto jednoho z agregátorů, o kterých jsem už hovořil. Ten má smlouvy se všemi servisy. Jde pochopitelně i o technickou stránku věci. Každý servis chce jiný formát, kvalitu či délku ukázek atd. Funguje to tak, že agregátorovi pošleme nahrávky v nejvyšší kvalitě a k tomu příslušná metadata. On to zpracuje a rozešle na jednotlivé servisy, přiblížil princip fungování agregátorů v rozhovoru pro Lupa.cz Michal Koch ze Supraphonu.

KL_HLASOVANI

V Česku se Spotify bude potýkat s konkurencí služeb jako je nedávno lokalizovaná Hudba Google Play (neomezený přístup ke katalogu za 149 Kč měsíčně), Deezer (neomezený tarif za cca 190 Kč měsíčně – nebo za 129 Kč ve vánoční akci T-Mobilu), Rdio (180 Kč měsíčně) nebo český MusicJet (149 Kč na měsíc, ovšem výrazně menší katalog).

Průběžně aktualizujeme

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme