Hlavní navigace

Hudební streaming zabíjí stahování. Ukazuje se, že ale i to legální

Jan Beránek

Spotify, Deezer, Rdio nebo Google Play Music. Služby, které překreslují mapu hudebního byznysu. Zájem o streamovanou hudbu stoupl ve srovnání s loňským rokem o 42 procent.

Poslední čísla agentury Nielsen o americkém hudebním trhu vysvětlují, proč Apple neváhal zaplatit tři miliardy za Beats s jejich streamovací službou, a proč Google posílil svou pozici čtyřicetimilionovým nákupem Songzy

Streaming totiž jede a prodeje jednotlivých písniček nebo alb upadají. Za první pololetí si američtí uživatelé streamovacích služeb pustili 70 miliard písniček. Do přehrávačů si ale stáhli jen necelých 594 milionů písniček a 53,8 milionů alb, což znamená pokles o 13, respektive 11,6 %. 

Stejně jako streaming roste zájem o vinyly. V tomto případě jde ale vzhledem ke čtyřem milionům prodaných kusů spíš jen o fanouškovskou záležitost. Jinak všechna ostatní hudební média klesají. 

Nielsen Music 2014 Mid-Year US Report

Patnáct let, které změnily hudební byznys. Cédéčka vystřídal Napster, toho Pandora a hudební videa na YouTube, velké peníze vydělal Apple na iTunes, aby teď předal žezlo streamingu. 

Tomu vládne skandinávský projekt Spotify, který je sice pořád v minusu, ale od investorů už získal přes půl miliardy dolarů a momentálně ho používá deset milionů platících uživatelů. Podle Kevina Browna, evropského šéfa pro vztahy s labely, existuje velká šance, že příjmy Spotify v Evropě brzy překonají iTunes

UX17_snitker

Spotify v tuzemsku funguje už od prosince loňského roku. Jinak ale mohou tuzemští zájemci o streamovanou hudbu celou řadu placených i bezplatných služeb

Streamingu občas pomáhají i operátoři. Třeba americký T-Mobile nepočítá provoz z největších streamovacích služeb do FUP. V Německu je v rámci některých tarifů takto zvýhodněna služba Deezer.  

Našli jste v článku chybu?
4. 7. 2014 19:28
- - - - (neregistrovaný)

kdo nedokáže hudbu prodat zanikne. zůstanou jen koncertující umělci. nestane se nic zásadního. vinyly budou kupovat sběratelé a skuteční posluchači. na tom ostatním nezáleží.

6. 7. 2014 14:56
x (neregistrovaný)

Pokud si 99,999% lidi mysli, ze neco je zcela koser, tak to koser je, zcela bez ohledu na to, co je napsano v nesmyslnych zakonech. Pokud by si stejny mnozstvi lidi myslelo, ze je zcela koser vrazdit, tak by se denne bezne vrazdilo po tisicich.

Pokud me navic nekdo kazdodenne okrada, tak mu to vratim 10x.