Hlavní navigace

I-legálně bez DRM i legálně

Vojtěch Bednář

Po letech očekávání a s obřím zpožděním oproti zbytku civilizovaného světa přišel český internetový obchod s hudbou i-Legálně s možností nakupovat muziku bez DRM. Pohnou se nyní ledy kšeftu s multimédii?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

O tom, že I-legálně.cz začíná prodávat hudbu bez DRM, jsme vás informovali už minulý týden. Tiskovka vydaná serverem I-legálně říká, že kýženého cíle se podařilo dosáhnout za podpory všech hudebních vydavatelství a (mezi řádky) po vynaložení enormního úsilí. Nastal tedy čas, aby všichni uživatelé českého Internetu běželi do tohoto obchodu a začali nakupovat muziku ve formátu WMA bez DRM jako diví?

Obávám se, že už je ale dávno pozdě. Je sice velmi chvályhodné, že tento online obchod s hudbou, mimochodem největší v České republice, konečně zavádí to, co je v zemích představujících pro zábavní a hudební průmysl větší tržní sílu, než jsme my, normální. To znamená, že prodává produkt, který není chybný již z vývoje.

Na druhé straně, zákazníci si našli jiné cesty, jak se k produktu dostat, a zvykli si je hojně využívat. Centralizované P2P sítě byly vytlačeny decentralizovanými, které vytlačily (již od počátku nepříliš perspektivní) servery na sdílení dat, které jsou vytlačovány torrenty.

Tip Content Machovec

Odborníci a geekové, kteří čtou servery zabývající se technickými a právními otázkami věci, musejí žít v představě, že veliký policista se neustále pídí po malých, muzice a filmech lačných uživatelích. Tak to ale doopravdy není. Normální lidé se naučili používat P2P technologie, a tyto hypotetické boje vůbec neřeší. Stahování muziky tímto způsobem je pro ně součástí běžného života.

Krok I-legálně za této situace připomíná krok člověka, který v nacpaném metru konečně pochopil, že svou šaškovskou čepicí vyvolává v ostatních nikoli úctu, ale spíše pobavení, a tak si ji sundal. Již sice není k smíchu, ale zase na něm není nic zajímavého. Nezbývá mi, než popřát provozovatelům I-Legálně, aby po odbourání DRM našli něco, co nabídnou zákazníkům jako skutečnou přidanou hodnotu, a bude to něco víc než jen pocit, že jsou „legální“.

Našli jste v článku chybu?
28. 8. 2010 12:27
brk (neregistrovaný)
Ne všechny CD/DVD jsou laciné, nicméně i-legálně opravdu není konkurence. Když se tahle zmínka o odstranění DRM objevila na netu, tak jsem si naskládal na hromádku nějakých cca 20 CD, co jsem si letos koupil a dvě třetiny titulů i-legálně v nabídce vůbec nemělo. U té poslední třetiny jsem nenašel jediné album, které by bylo levnější než originální CD a jak si říkal, u CD si kupuji nějaký pocit hodnoty, u souboru nemám nic, nehledě na to, že WMA opravdu nesnáším. Docela rád bych viděl nějaká jej…
27. 8. 2010 4:34
neutral (neregistrovaný)
není důvod kupovat hudbu z internetu ve zmrzačené podobě. koupí hudby v "souborech" získáte jenom bezcenné smetí. pokud chcete nějakou trvalejší hodnotu nezbývá než koupit originální CD/SACD. takové disky lze ripnout do jakéhokoli formátu. jen hudební barbar by kupoval empétrojky. to můžete hodit peníze rovnou do kanálu. navíc poslech z přenosného zařízení ma smysl jen v tramvaji. pokud chcete skutečně hudbu poslouchat, musíte tomu věnovat peníze a čas. je nutný i soustředěný poslech n…