Hlavní navigace

iAudit: Technet dostihl Živě

Mirek Zeman 15. 11. 2002

Poslední dva měsíce se nesly ve znamení souboje zpravodajských serverů z oblasti techniky. Technet totiž dvěma mohutnými skoky stáhl náskok dosud kralujícího Živě. V přístavu Živě navíc zvedá kotvy PCtuning, který tvořil přibližně 30 až 40 procent návštěvnosti projektu a Živě tuto mezeru bude muset zaplnit vlastními silami.

Tento měsíc oficiálně došlo ke změně, která byla neoficiálně známa již delší dobu. Provozovatelem iDotu již není společnost Taylor Nelson Sofres (TNS), ale firma Marin; více se dočtete v pondělním článku iAudit znovu změnil majitele. Na podobě samotné zprávy se změna podepsala výměnou loga TNS za logo auditu a mírnou proměnou grafické úpravy. Přibyl rovněž žebříček nazvaný hezky česky Monthly Top 100 Properies, jenž je jakousi hitparádou poskytovatelů obsahu, resp. jejich produktů. Její první místo obsadil s bezpečným náskokem Seznam následovaný Atlasem a Centrem. iDnesu, jež se dvěma tiskovými zprávami sám pasoval do role trojky, patří bramborová medaile. Nejvíce mne překvapilo 11. místo korporátního webu Českého Telecomu, stejně jako jeho přítomnost v iAuditu. Že by si Český Telecom plánoval přivydělat prodejem reklamy?

Seznam (333.345 UV/d; +11 %) má po „superskoku“ z minulého měsíce (+19 %) vyděláno a spokojil se s prvenstvím v nárůstu v absolutních hodnotách. V číslech relativních jej však pokořilo Centrum (94.455 UV/d; 14 %), kolem něhož bylo v poslední době rušno zejména kvůli změně grafického vzhledu, o níž jsme psali v článku Centrum si nasadilo novou tvář, a nové reklamní kampani, jíž je věnován materiál Centrum spustilo novou reklamní kampaň. Na tiskové konferenci Centra sice jeho ředitel Oldřich Bajer říkal, že růst návštěvnosti je svázán právě s novým designem, ale z iAuditu je patrno, že hlavními tahouny jsou v tomto případě chat, e-commerce a email. Titulní stránka dokonce propadla. Atlas (99.279 UV/d; +10 %) drží své tempo a do prolomení stotisícové hranice mu chybí již pouhých sedm set unikátních návštěvníků denně.

Matadora zpravodajské scény, iDnes (21.517 UV/d; +7 %), který se dlouhou dobu nemohl rozhodnout, bude-li spíše zpravodajským serverem, nebo raději portálem, čekají počátkem roku výrazné změny. V rámci restrukturalizace a úspor budou amputovány portálové části a zůstane obsahové jádro. Kreativní ředitel Patrick Zandl říká, že iDnes se soustředí na to, co umí, a co neumí – nebo nedokáže prodat – dělat nebude. Zpravodajský server Blesk (17.681 UV/d; +4 %), či spíše jeho mateřský koncern Ringier koketuje s myšlenkou nákupu deníku Právo a v budoucnu jej čeká jakési těsnější přilnutí k Seznamu. Takže uvidíme, zda iDnesu nevyroste konkurence. České noviny (8.885 UV/d; +2 %) se jí nikdy nestaly, ač jistý okamžik takové ambice měly. V poslední době jim dokonce dýchají na záda Lidovky (8.297 UV/d; –2 %), které se počítají jako iDnes, ale jsou obsahově a personálně odděleny.

Souboj na ostří nože panuje v technickém zpravodajství. Jeho aktéry jsou Technet a Živě, z nichž druhý jmenovaný již nějakou dobu bojuje za oponou. V minulém komentáři iAuditu jsem „od boku“ střelil, že za velkým nárůstem (+49 %) Technetu se skrývá akvizice Notebooků. Vedoucí redakce Ondřej Lahvička mě však hbitě opravil, že oba servery budou společně auditovány až tento měsíc. V iAuditu jsou přesto nakonec odděleně. Technet (6.067 UV/d; +62 %) opět posílil a dle mých předpokladů musí být již na dostřel Živě, pokud jej nepřekonal. Z přístavu Živě navíc zvedl kotvy PCtuning, který se dle jeho šéfredaktora podílel na přečtených článcích 30 až 40 procenty. Ve zbytku segmentu se žádné výrazné překvapení nekonalo. Snad jen že v iAuditu se objevil IT weblog Daniela Dočekala Pooh. :-) Denně jej čte 59 lidí.

Rozložení sil na poli finančních serverů čeká podobná proměna jako u serverů zpravodajských. Vzhledem k tomu, že Seznam koketuje s myšlenkou spolupráce s Ringierem, sotva jen bude obsah služby Seznam Peníze nadále dodávat Fincentrum, resp. iDnes Ekonomika (11.452 UV/d; +4 %). Že by se to však nějak projevilo na její návštěvnosti, nelze předpokládat, protože Fincentrum dodávalo pouze data a návštěvníci se pohybovali vždy v rámci samotného Seznamu. Jeho místo pravděpodobně zaujmou Finance (2.330 UV/d; +7 %), ale konkrétní způsob spolupráce mi není znám, budeme se muset nechat překvapit. Seznam každopádně začal očividně pracovat na odstranění svých nedostatků v oblasti obsahu. Návštěvnost ostatních serverů je víceméně tradiční: Aliaweb (6.721 UV/d; +5 %), Měšec (2.236 UV/d; +16 %) a Peníze (1.336 UV/d; +2 %).

Našli jste v článku chybu?

16. 11. 2002 11:00

Ondřej Lavička (neregistrovaný)
Diky, Pavle. Ale uz jsem si zvykl na ruzne modifikace sveho prijmeni, takze me to ani tolik neprekvapilo :) Spis by si autor mohl tyto veci overit, kdyz strili od boku. Tedy snad priste.

16. 11. 2002 9:36

Patrick Zandl (neregistrovaný)
Sice to zodpovědně lze prohlásit, nicméně Zivě tam je a data nevybočují z rozsahu, který byl do té doby. Bojím se, že to bude nějaká smutná trivialita jako zapomenuté kódy atd.
Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá