Hlavní navigace

Ibook -- notebooková bomba tikající u Apple

Michal Zálešák 1. 10. 1999

Apple se v poslední době poměrně úspěšně snaží prosadit se zvláštními počítači, určenými zejména pro práci s Internetem, které navíc vypadají jak vystřižené z nějakého science fiction. Do této řady patří i Ibook, ovšem názory na něj jsou poněkud kontroverzní. Svůj pohled nabízí Michal Zálešák.

Již i do České republiky pomalu ale jistě přichází nový notebook od firmy Apple. Následující článek je nejen pro milovníky této „jablíčkářské“ technologie. Na své si jistě přijdou i Ti, kteří se zajímají o telekomunikační techniku. Nemusíte se bát, tento článek nebude popisovat všechny detaily o softwaru, či přibližovat informace o všech „hýblatech“, která se podařilo vtěsnat do malé krabičky s nakousnutým jablíčkem na obalu. Bude o komunikačních schopnostech a spolupráci s celosvětovou sítí Internet. Pro ty, kteří zastávají názor, že nad jejich PC není, nabízím srovnání. Toť vše na úvod. Připravit, pozor, teď – Jedeme!!

Co se týče softwaru, zde se zastavíme pouze na skok. Apple má totiž plno jiných předností. Součástí programového balíku je nám (PCmanům či PCladies) známý software v podobě browserů dvou celosvětových konkurentů – Netscape Communicator a Internet Explorer. Jejich srovnání po mně však nechtějte. Ano, po Internetu si tedy můžeme brousit. A co emailová korespondence? Žádný problém. K tomuto účelů zde slouží Microsoft Outlook Express. Že posíláte i fax? Nevadí. K čemupak asi by mohl sloužit program s názvem FAXstf? Ano, uhodli jste! Kromě toho je zde ještě jedna zajímavost – klávesnice. Ta obsahuje speciální programovatelné klávesy, k nimž lze přiřadit například spuštění výše zmiňovaného softwaru. Stačí jeden klik a už jste v poště či na Internetu. Tímto prohlídku po softwarovém vybavení končíme. Posouváme se jinam – lezeme dovnitř!

Už jsme na místě. „Stojíme“ před vestavěným modemem podporujícím komunikační standard K56flex a V.90. K Internetu vás připojí rychlostí nevídaných 56 Kb/s, totéž platí i pro přenos dat – samozřejmě pouze tehdy, pokud to kvalita vaší telefonní linky dovolí. I na ty, kteří by se eventuelně chtěli se svým kufříkovým miláčkem připojit k síti, je zde pamatováno v podobě vestavěného portu 10/100BASE-T Ethernet. To není všechno, „jablíčkáři“ si pro nás připravili ještě další překvapení. Ne každého totiž baví zápasit s kabely. Zajímá-li vás více, nenechte si ujít další odstavec.

Letiště? Ano, čtete dobře. To je totiž český překlad největší komunikační přednosti Ibooku. Pod tímto názvem se skrývá volitelná karta 11 MBSAirport pro bezdrátové připojení k síti, která podporuje standard IEE 802.11 DSSS. Pro správné fungování a požadovanou mobilitu potřebujete celkem 3 věci. Zaprvé je to váš Ibook s vestavěnou anténou. Doufáme, že vás tato položka moc nezaskočila. Poté nakrmíte vašeho kufříkového kamaráda speciální kartou Airport, což je otázkou několika sekund. Poslední položkou je Aiport AccessPoint, jakýsi přístupový, snadno konfigurovatelný, bod k síti pomocí speciální Ethernetové zásuvky či přímo k Internetu díky vestavěnému 56K modemu. Pro věčné zkoumaly uvádíme, že AccessPoint a Ibook pracují obdobně jako přenosný telefon (ne mobil, ale přenosný telefon v bytě) a jeho základní stanice. Teď už stačí jen odpojit všechny zbytečné kabely a v klidu si vychutnávat ještě větší mobilitu při surfování Internetem. Pro úplnost ještě zmiňujeme, že rychlost přenosu dat může dosahovat až astronomických 11 megabitů za vteřinu do vzdálenosti maximálně 45 metrů.

To by bylo o komunikačních dovednostech Ibooku asi vše. Máte-li zájem o bližší informace, není nic snadnějšího, než do okna vašeho browseru vyťukat http://www.ap­ple.cz/ibook.

Michal Zálešák


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?

4. 10. 1999 3:16

Petr Hamak (neregistrovaný)
A vy se snazte priste podepsat...

2. 10. 1999 23:01

MaLer (neregistrovaný)
probuh, snazte se aspon poradne prepsat nazev produktu - je to iBook. Jinak, ad AirPort - neni jeste jiste, ze to bude 100% kompatibilni s 11MB verzi 801.11, a hlavne to v nekterych zemich (treba Francii) muze rusit vojenske vysilani...
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET