Hlavní navigace

iDnes a MobilMedia čeká zeštíhlení

Mirek Zeman 17. 9. 2002

Rodina zpravodajských serverů iDnes patřících mediálnímu koncernu MAFRA dozná koncem tohoto a začátkem příštího roku nemalých změn. Zrušen bude například katalog, kulturní servis či mapy, z MobilMedií odejde řada lidí. Hlavním důvodem tohoto konání je snaha ušetřit v rozpočtu iDnes na příští rok 20 milionů korun.

Rodina zpravodajských serverů iDnes (či spíše zpravodajský portál iDnes) dozná koncem tohoto a začátkem příštího roku nemalých změn. iDnes v určitém bodě své dráhy přesáhla hranici zpravodajského serveru a počala mít portálové ambice, díky čemuž se v jejím portfoliu objevovaly služby jako fulltextové vyhledávání, kulturní servis či mapy. Z tradičních portálových služeb již chyběla prakticky pouze implementace freemailu. iDnes pravda nikdy nebyl portál v původním smyslu slova, protože zpravodajství nad službami stále převažovalo. Nyní však opisuje kruh a právě Klikni, Kulturní informační servis, Mapy a mnoho dalších budou zrušeny.

Do budoucna by se všechno počínání mělo soustřeďovat na věci, ve kterých je iDnes jedničkou, což znamená především analýzy a zpravodajství. V nabídce sice zůstanou i některé záležitosti, které do této škatulky tak úplně nezapadají a jsou úspěšné, ale ostatní věci budou značně omezeny. Ruku v ruce s touto skutečností jde i propouštění lidí. Některé ostrovy budou personálně zrušeny, jiné alespoň omezeny. Tato změna se dotkne rovněž MobilMedia, vydavatelství Bonuswebu, Mobilu nebo Technetu, které žije s iDnes v určité symbióze. Podle neoficiálních informací by měli odejít přibližně dva lidi z každé redakce, což znamená snížení stavů takřka na polovinu.

Hlavním důvodem tohoto konání je snaha ušetřit v rozpočtu iDnes na příští rok 20 milionů korun. iDnes, resp. vydavatelství MAFRA vlastní jeden z menších německých vydavatelských domů (dusseldorfský Rheinish-Bergische Verlagsgesellschaf­t) a na novinovém trhu v Německu panuje recese, kvůli níž je většina mediálních koncernů v červených číslech. Majitel MAFRA je zatím v číslech černých, ale na možnou krizi se samozřejmě připravuje, a proto se snaží, aby investice do internetových aktivit nezatěžovaly inzertní výkon deníku Mladá fronta Dnes, tj. aby multimediální divize, jejíž rozpočet bez oněch 20 milionů korun činí 80 milionů korun, byla přibližně na nule.

MIF16

Jednou z příčin stojících na pozadí je klesající náklad Mladé fronty Dnes, který se projevuje úbytkem inzerce a následným neplněním byznys plánu (pročež začíná mít problémy u vedení). Když bývalého šéfredaktora Petra Šabatu vystřídal Pavel Šafr, původně šéfredaktor Lidových novin, slíbil zvednout klesající náklad deníku o určitý počet výtisků, ovšem náklad opět poklesl, resp. má klesající tendenci, a to přibližně o číslo, o něž se měl zvýšit. Mladá fronta Dnes se obsahově posunula na úroveň Lidových novin a Lidové noviny sklouzly ještě více k bulváru, aby MAFRA neměla ve svém portfoliu dva identické tituly.

Jak to bude v budoucnu, se ještě uvidí. Pokud jde o multimediální divizi MAFRA, jejíž je iDnes součástí, pak se předpokládá (resp. nejpesimističtější odhady předpokládají), že její příjmy by měly dosáhnout právě 80ti milionů korun, což by mělo stačit na pokrytí všech nákladů. Otázkou samozřejmě zůstává, jak se projeví snížení stavů na kvalitě jednotlivých titulů, a to především v případě MobilMedií, které zatím profitovaly ze skutečnosti, že měly velkou redakci, kterou si konkurenční Doupě, MobilMania a Živě ze stáje Computer Pressu nemohly dovolit. Samotné RBV německou recesi nejspíše přežije, neboť vydává hlavně regionální periodika, jimž se věští velká budoucnost.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku