Hlavní navigace

iDnes možná nabídne Internet zadarmo

Mirek Zeman

Po dlouhou dobu bylo internetové připojení a Internet zadarmo doménou telekomunikačních operátorů jako Contactel, Czech On Line, Český Telecom či Tiscali. Před dvěma roky však začalo nabízet Internet zadarmo Centrum a o rok později se přidal Seznam. V současnosti o podobné službě uvažuje i zpravodajský server iDnes.

Historie Internetu zadarmo v České republice není dlouhá a sahá do poloviny roku 1999, kdy ji uvedla do praxe společnost Czech On Line pod značnou VOLný (zájemci o trochu nostalgie si mohou přečíst Malou reportáž z velkého dne, kterou pro Lupu napsal Dan Lukeš za svého působení právě v Czech On Line), ačkoli prvotní impuls vzešel od Českého Telecomu. Byl to právě on, kdo ISP k tomuto modelu poňoukal, protože se mu náramně zamlouvala myšlenka, že on sám by od zákazníků vybíral a přerozděloval peníze. Posléze následovaly firmy Contactel (Raz Dva) a World On Line (dnes Tiscali) a s mírným odstupem i samotný Český Telecom, resp. jeho ISP Internet OnLine (Quick).

Jednalo se však výhradně o velké telekomunikační operátory, kteří nabízeli primárně internetové připojení a sekundární ostatní služby (například obsah). Zlom měl však teprve přijít. Již počátkem roku 2000 se spekulovalo, že Internet zadarmo připravuje internetový portál Seznam, ovšem nakonec zůstalo pouze u spekulací. Internet zadarmo nabídl až o rok později portál Centrum (viz Centrum nabízí Internet zadarmo!), který se rozhodl využít skutečnosti, že jeho uživatelé na něm trávili přibližně sedm milionů minut denně a třetina z nich se připojuje prostřednictvím vytáčeného připojení. Seznam se k tomuto kroku odhodlal až s přibližně ročním odstupem za Centrem (viz Seznam jde do Internetu zadarmo).

Ani jeden z portálů samozřejmě nemá technické ani jiné kapacity na to, aby mohl samostatně provozovat kompletního poskytovatele připojení. Jejich služba proto funguje formou out-sourcingu. Využívá přitom nabídky Minutový partner, kterou velkým poskytovatelům obsahu nabízí společnost Aliatel. Podstatou je jakýsi pronájem přístupových bodů s kompletním servisem. V praxi to funguje tak, že Aliatel vyinkasuje od Českého Telecomu provizi za provolané minuty, část z této částky předá Centru – a spokojení mohou být všichni. Osobně to považuji za velmi rozumné řešení, protože se oba partneři mohou věnovat tomu, v čem jsou silní (jeden technické, druhý marketingové stránce).

O této formě Internetu zadarmo v minulosti uvažoval i zpravodajský server iDnes, ale nakonec myšlenku zaplašil z toho důvodu, že pro využívání Minutového partnera jsou přece jen nutné nějaké ty počáteční investice a vzhledem k tomu, že poskytování připojení je pro iDnes terra incognita, je míra rizika příliš vysoká. Nedávno však byla tato myšlenka v iDnesu opět oživena – podle iAuditu má ostatně měsíčně 900 tisíc návštěvníků, z nichž každý stráví na serveru v průměru 44 minut, což by v případě úspěchu mohlo představovat slušné výnosy. iDnes sice již v minulosti internetové připojení nabízel v rámci předplatného deníku Mladá fronta Dnes za symbolickou jednu korunu („Osedláme vaši myš“), to však byla marketingová akce ve spolupráci s IOL.

Že by opět portálové choutky? Kreativní ředitel iDnes Petr Matoušek říká, že ambice iDnes stát se portálem jsou již dnes definitivně minulostí a server se hodlá věnovat pouze tomu, co umí, tj. produkci zpravodajství. A pokud ještě nějaké „portálové služby“ na iDnes fungují (například Klikni), je tomu tak pouze proto, že to pro iDnes nepředstavuje žádné náklady. Pokud však do budoucna budou přesvědčeni, že by nějaká „portálová služba“ mohla znamenat další výdělek (internetové připojení), rozhodně se jí bránit nebudou. Říká se, že pro letošní rok iDnes počítá s příjmem 70 až 80 milionů korun, z nichž převážná část je tvořena inzercí, další příjmy leží třeba v SMS zpravodajství, ale vesměs jde o „nějaké drobné“.

Zatím není stoprocentně jisté, zda iDnes do Internetu zadarmo skutečně půjde či nepůjde, nyní se snaží udělat především analýzu, zda a do jaké míry by se mu to vyplatilo. V současné době jedná s telekomunikačními operátory Contactelem a Českým Telecomem. Podle neoficiálních neidnesích zdrojů má momentálně větší šanci Český Telecom. Petr Matoušek to komentovat nechce, jako časový horizont konečného rozhodnutí uvádí konec prázdnin s tím, že pokud iDnes do Internetu zadarmo půjde, bude jej nabízet na odlišném principu než Centrum a Seznam. iDnes se na této bázi snaží vymyslet i nějaký model zpoplatnění obsahu, na žádný však dosud nepřišel, takže se teprve uvidí.

Anketa

Půjde nakonec iDnes do Internetu zadarmo?

Našli jste v článku chybu?

18. 7. 2003 1:16

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Nepozná. Pletete si počet snímků při fázování pohybu v hrách (frames per second) s vertikální obnovovací frekvencí obrazovky.

17. 7. 2003 23:57

broz (neregistrovaný)
ver tomu ze tvoje oko rozdil mezi 50-150 fps pzna :-)
Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy