Názory k článku
iMessage i Skype ohrožují příjmy z SMS

Petr
Petr (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
5. 5. 2012 15:42 Nový

Re: iMessage i Skype ohrožují příjmy z SMS

Já chápu, že je Dočekal placenej od kusu, ale toto?

JKL
JKL (neregistrovaný) 188.175.96.---
5. 5. 2012 18:36 Nový

SMS jsou nejdražší data

celé vlákno

SMS má maximálně 1120 bitů, což je 140 bytů, tedy 160 znaků v kódování ASCII nebo 70 znaků v kódování UCS-2 (např. s českou diakritikou).

Při standardní ceně 1,50 Kč za SMS, tak data odesílaná v SMS stojí neuvěřitelných 11 234 Kč za jeden megabyte!!

Anonymous
Anonymous (neregistrovaný) ---.177.net-connect.cz
6. 5. 2012 21:54 Nový

Re: SMS jsou nejdražší data

celé vlákno

"Jsou i některé hloupé telefony (např. některé Symbianové)"

Ten článek psal feťák?

JKL
JKL (neregistrovaný) ---.56.broadband3.iol.cz
6. 5. 2012 23:24 Nový

Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Operátoři díky své neskonalé aroganci za pár let dopadnou velice špatně a už jejich business nebude nic moc.

Operátoři se ovšem rozhodli jenom rýžovat a na nějaké normální ceny nebo nedej bože nějaké přidané služby naprosto kašlou! Tím si ovšem zadělali na opravdu BIG TROUBLE, protože pro zákazníka je jeden jako druhý a kdyby třeba přišel "Mars Telephone" a měl výhodnější ceny, tak jde okamžitě k němu.

Už dnes jde telefon používat tak, že operátor je vlastně úplně vyšachován!

Stačí, když si uživatelé nainstalují aplikaci typu Viber. Pak si se všemi známými člověk volá zdarma přes VoIP a zprávy také posílá zdarma jako data.
Pro hovory těm, kterým nejde volat přes takové VoIP aplikace přímo, ale je potřeba přes telefonní síť (jako jsou například úřady), stačí nainstalovat nebo nakonfigurovat SIP klienta a volat přes VoIP operátora s cenou okolo 1,50 Kč/min na mobil a 0,60 Kč na pevnou.

Klasickému mobilnímu operátorovi pak uživatel platí jenom FIXNÍ paušál za datový tarif. Operátor je tak docela v pasti, protože nemá na čem jiném vydělat, když u něj uživatel nic jiného nepoužívá.

Jinak, kdo telefon používá výše popsaným způsobem, tak mu stačí nejmenší datový tarif s FUPem 150MB. Nejlevněji jde koupit od VF (s ČD slevou na in-kartu) za 133 Kč/měsíc.

Těch 150 MB vydrží přibližně na 10 hodin (600 minut) hovoru přes Viber + nějaké zprávy a e-maily bez příloh.
Je také potřeba si uvědomit, že do tohoto limitu se počítají hovory a zprávy pouze zaslané VENKU. Jelikož doma, v práci, v restauraci, na návštěvě u kamaráda a dokonce i v některých pražských tramvajích - tam všude je wifi a telefon se automaticky připojí přes ni a síť operátora nevyužívá!

Například přítelkyně to má zařízené tak, že se pohybuje stále mezi pár místy, kde je všude kvalitní WiFi a datový paušál si ani neplatí. Všechno pak řeší jen datově přes WiFi + občas nějaký opravdu velmi nutný hovor nebo SMS, když není na WiFi, takže má útratu u mobilního operátora do 50 Kč/měsíc, tento měsíc prý měla jenom 27 Kč.

Až budou Smartphony ještě rozšířenější a aplikace typu Viber, Whatsapp, Skype v mobilu a jim podobné budou mít běžně i důchodci, tak to operátorům začnou skutečně těžké časy. Protože je lidi budou používat méně a bude dost velká základna lidí, kteří je třeba nebudou ani potřebovat vůbec a vystačí si s datovou komunikací přes četné WiFi.

Ondřej Bouda
Ondřej Bouda (neregistrovaný) ---.aitex.cz
7. 5. 2012 8:18 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Mám u operátora cca stejnou útratu jako Vaše přítelkyně (spíš menší) a VoIP k tomu nepotřebuju :)

Jinak ty "četné WiFi" jsou zřejmě po Praze, ale tady v Domažlicích (a okolí) ani ťuk. Takže i kdyby Praha a spol. přešla 100% na VoIP, tak operátorům pořád zbyde slušná část populace.

JKL
JKL (neregistrovaný) ---.56.broadband3.iol.cz
7. 5. 2012 8:55 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Nejsem z Prahy, i když se tam brzo budu stěhovat :-).

"Četné WiFi" jsem myslel tak, že když máte WiFi doma, WiFi v práci a WiFi mají doma i Vaši známí, pak jste prostě většinu času na WiFi.

Já jsem prakticky neustále někde na WiFi, kromě půldne v sobotu a neděli, kdy většinou dělám nějaký delší výlet do přírody na kole. Na kolo si beru s sebou mobil ale jen pro případ, že bych někde hodil držku z kopce, rozmazal se a mohl si zavolat 112.
V případě nutnosti, když jsem mimo WiFi i 3G (třeba na tom kole v lese 30 km i více km od města), tak prostě posílám zprávy (např. přes Viber) a na to stačí i GPRS.

A kdyby se snad náhodou stalo, že bych i tady opravdu potřeboval řešit něco nutného a normálně zavolat... Tak si prostě normálně zavolám i za předraženou cenu 6,50 kč/min a vyplatí se mi to! Vyplatí proto, že takový případ nastane tak jednou za několik let - zatím se mi to ještě nestalo.

Takže operátor ode mě vidí 133 Kč za základní datový paušál a jinak ani korunu! Až to takto bude dělat více lidí, ceny poletí dolů raketově, protože operátoři jednoduše nebudou mít na čem rýžovat...

Stejně třeba stlačily WiFi sítě ceny xDSL podstatně dolů. Jelikož Telecom nenabízel žádné přidané služby zdarma, tak pro zákazníky bylo naprosto stejné mít WiFi a mít xDSL.

Nakonec to dopadlo tak, že už museli začít nabízet i Internet Start v základní ceně 400 Kč, který jde přes retence ukecat až na 200 Kč/měsíc a to jenom proto, aby mohli konkurovat WiFinářům.
Protože za 830 Kč nebo později 750 Kč, když kdejaký vesnický WiFinář to dává za 150-300 Kč to bylo prostě neprodejné a ani Telecom sám nedokázal zákazníkům vysvětlit v čem se vyplatí platit dvakrát tolik :-D

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) ---.harfa.net
7. 5. 2012 9:02 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

"Takže operátor ode mě vidí 133 Kč za základní datový paušál a jinak ani korunu! Až to takto bude dělat více lidí, ceny poletí dolů raketově, protože operátoři jednoduše nebudou mít na čem rýžovat..."

A že prostě zdraží ten základní datový paušál vás nenapadlo? ;)

ondra.novacisko.cz
ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 2a02:598:7000:----:----:----:----:----
7. 5. 2012 9:07 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Chudák asi nepochopil příspěvek. Autor psal, že používá wifi. To že si platí základní datový paušál má asi jen kvůli tomu, kdyby zrovna žádná wifi nebyla k mání. A pokud to operátor zdraží?

O kolik? O 10%, O 100%. Pokud to bude moc, tak se dá žít i bez datového tarifu.

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) ---.harfa.net
7. 5. 2012 9:14 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Samozřejmě, může přejít na prepaid a odchozí hovory dělat pouze z WiFi nebo nouzově přes prepaid. Pointa je v tom, že operátora pořád potřebuje - to co popisuje NENÍ plný substitut - a tedy operátor se může bránit. Například zruší prepaid, s odůvodněním, že byl zneužívaný organizovaným zločinem a minimální tarif bude za 500,- měsíčně atp.

JKL
JKL (neregistrovaný) ---.56.broadband3.iol.cz
7. 5. 2012 9:37 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Ano, máte pravdu. Může zdražit i základní datový paušál třeba na 500 Kč.

Ovšem tohle nepokládám za pravděpodobné, protože by to museli udělat všichni operátoři najednou a zvedla by se obrovská vlna nelibosti. A tím, že by zákazníci měli alespoň nějaké jiné řešení, které jim pokryje cca 70-80% jejich potřeb, by ten zbytek většina lidí oželela za cenu pocitu, že se nenechají okrádat a nepřijdou si jako hlupáci.

Nejspíš by u nás nastalo to, co v USA. Tam nedošlo k tak rychlé penetraci mobilů do obyvatelstva jako u nás. A to z jediného důvodu: Všichni měli doma pevné linky a velice levné volání z pevných za zanedbatelnou cenu.

Operátor si prostě nemohl dovolit účtovat mobil předraženě, protože by se mu na to lidi vakašlali a dál by volali "jenom z pevné", venku by sice byli nedostupní, ale s pocitem, že z nich nikdo nedělá blbce.

Když se u nás naučí lidi používat Smartphony a kumunikovat přes datové sítě prostřednictvím aplikací jako je Viber, Whatsapp, iMessage, Skype a někdo jim to pětinásobně zdraží, tak prostě budou komunikovat dál jenom z WiFi a využívat to ne jako "mobilní", ale jako "přenosný" telefon.

Nemůžu mluvit za všechny lidi, ale já bych to takto udělal. Kdyby stál základní datový paušál 500 Kč, tak to ať si ho nechají... A že mi zpráva nebo e-mail nepřijde už po cestě z centra města, ale až přijdu domů? No a co! Je to sice mírné snížení komfortu, ale okrádat bych se kvůli tomu rozhodně nenechal.

ondra.novacisko.cz
ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 2a02:598:7000:----:----:----:----:----
7. 5. 2012 9:45 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Operátora už nepotřebuju. Smartphone se dá provozovat bez simky a přitom se dovolám. Holt ne všude, ale dovolám. Po Praze je kdejaká restaurace s wifinou, wifinu mám v práci, doma. Jak se píše dále, lidi by holt oželili úplnou mobilitu a udělali by si z mobila klasický přenosný přístroj.

PS: bydlím na vesnici. Wifina je tam v každém baráku, kromě takových těch starousedlíků

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) ---.harfa.net
7. 5. 2012 9:54 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Budeš se divit, ale občas někdo chce nejen aby se dovolal on, ale aby se dovolal i někdo jemu ;) A k tomu mobilního operátora pořád potřebuješ.

Obecně nemyslím, že by lidi masově oželeli mobilitu - to vpodstatě mohou i teď a nijak zvlášť velký únik pryč není (mimo techies).

"WiFi v každém baráku" - že je tam zavedena, nebo že mají domácí WiFi síť? Pro model který popisuješ je potřeba to druhé.

ondra.novacisko.cz
ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 2a02:598:7000:----:----:----:----:----
7. 5. 2012 9:59 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Jasně, otroci mobilů si holt připlatí. Já pamatuju dobu, kdy telefon byl doma na stole.

Myslel jsem Wifi síť, nebo sousedskou wifi síť (pár baráku u sebe mají jedno APčko dohromady)

Michal Kára
Michal Kára (neregistrovaný) ---.harfa.net
7. 5. 2012 10:00 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

A vzdání se mobility už dost daleko od toho, o čem psal JKL.

ondra.novacisko.cz
ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 2a02:598:7000:----:----:----:----:----
7. 5. 2012 10:18 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Cituji: "Nemůžu mluvit za všechny lidi, ale já bych to takto udělal. Kdyby stál základní datový paušál 500 Kč, tak to ať si ho nechají... A že mi zpráva nebo e-mail nepřijde už po cestě z centra města, ale až přijdu domů? No a co! Je to sice mírné snížení komfortu, ale okrádat bych se kvůli tomu rozhodně nenechal."

ondra.novacisko.cz
ondra.novacisko.cz (neregistrovaný) 2a02:598:7000:----:----:----:----:----
7. 5. 2012 9:05 Nový

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

like +1

Tomáš Kodet aura:41

Re: Operátoři dopadnou velice špatně

celé vlákno

Hezké řešení, taky přispěju se svou troškou do mlýna, jak to dělám já:

SIP klient Acrobits (česká firma, iOS/Android) s přikoupeným kodekem G729, který funguje slušně i na EDGE a horších wifinách. VOIP operátor Fayn paušál 50,-, internet od O2 s 2GB limitem za 300,- (normálně 500,- ale mám od nich i VDSL) a paušál O2 Zero pro nouzovky. Ostatní řeším přez Facebook Messenger, Skype, iMessage/Facetime a klasický mail :)

Jaké máte zkušenosti se SIP voláním přez 3G/EDGE? Mě se v nějaké vytížené lokalitě občas vyplatí přepnout na EDGE, páč 3G bývá jaksi blokované.