Hlavní navigace

Inbox je dostupný bez pozvánky a Gmail má 900 milionů uživatelů

 Autor: Google
Jiří Macich ml. 31. 5. 2015

Gmail prý za tři roky více než zdvojnásobil počet uživatelů. Inbox už lze používat bez pozvání, ale aktivace vyžaduje „to správné“ mobilní zařízení.

Google se pochlubil, že jeho služba Gmail má nyní 900 milionů aktivních uživatelů. Ještě v roce 2012 přitom udával 425 milionů aktivních uživatelů. Za nebývalým nárůstem může stát populární systém Android, který při uvádění většiny zařízení do provozu směruje uživatele k založení e-mailové schránky u služby Gmail.

Ostatně Sundar Pichai z Googlu uvedl, že 75 % uživatelů přistupuje ke svému účtu z mobilního zařízení. Slovo „účet“ může být zásadní pro pochopení nárůstu uživatelů. Gmail a Google Account nejen na mobilních zařízeních mají hodně rozpitou hranici, která dovoluje při troše slovíčkaření všemožné hrátky s čísly.

Microsoft nedávno uvedl, že jeho Outlook.com má aktuálně 400 milionů aktivních uživatelů, ale se srovnáváním raději opatrně. Microsoft i Google totiž v obou případech nedefinovaly aktivního uživatele, takže těžko říci, jestli se prezentovaná čísla dají vůbec objektivně porovnávat.

Inbox je nově dostupný bez pozvánky

Google po sedmi měsících od představení posouvá službu Inbox do další fáze. Už ji lze používat bez žadonění o pozvánku. Inbox je však nutné aktivovat ze stejnojmenné mobilní aplikace pro Android (4.1 a vyšší) anebo pro iOS (7.0 a vyšší). Uživatelé bez podporovaného zařízení mají smůlu. Inbox přitom disponuje webovým rozhraním.

Inbox je nově volně dostupný pro předplatitele Google Apps. První se ho dočkaly firmy zapojené do early adopter programu. Jako obvykle platí, že novou službu musí nejdříve povolit správce, aby si ji mohli následně volitelně aktivovat jednotliví uživatelé. V Google Apps pro školy a úřady zatím novinka není ani experimentálně.

Gmail a Inbox se zatím slučovat nemají

Inbox stále funguje jako volitelná nadstavba pro Gmail. Představuje alternativní uživatelské rozhraní dostupné přes webovou či mobilní aplikaci, ve kterém se Google opět snaží zefektivnit práci s příchozí poštou za pomoci automatizace. Poslední podobný pokus nesklidil zrovna ovace ve stoje.

Inbox také budí rozpaky, takže řadu uživatelů zajímá, jestli časem Gmail a Inbox nesplynou do jednoho a nedělitelného celku. Google zatím říká, že slučování není na pořadu dne a Gmail bude rozvíjet i nezávisle na službě Inbox. Kritizující uživatelé to zřejmě ocení, jelikož naposledy ohlášená vylepšení jejich skepsi spíše prohlubují.

Za velké inovace se vydávají už známé funkce jako je vrácení odeslaného e-mailu. Gmail tuto funkci má řadu let: zdánlivě odeslanou zprávu ve skutečnosti ještě několik sekund pozdrží a nabídne zrušení jejího odeslání. S Inboxem se sice funkce nově objevuje v mobilní aplikaci, ale též by stačilo upravit stávající aplikaci Gmailu.

CIF16

Google potom demonstruje naslouchání veřejnosti na poněkud zvláštních příkladech jako je doplnění elementární funkce vlastního automatického podpisu. Dále vyzdvihuje, že na podnět veřejnosti lze teď odložit upozornění na příchozí zprávu o dobu, kterou si zvolí uživatel. Ani se nechce věřit, že na to vážně bylo třeba vnějšího podnětu …

Inbox nesporně přináší řadu zajímavých nápadů, avšak jako celek je radikální změnou se spoustou nedodělků a nedostatků. Nezdá se pravděpodobné, že se brzy podaří všechny vyřešit, přestože vývoj stále pokračuje. Například s automatizací zpracování e-mailů Google nepříliš zdárně zápolí už dlouhé roky.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští