Hlavní navigace

Indický regulátor pozastavil Internet.org, kontroverzní „Facebook zdarma“

Daniel Dočekal

Kontroverzní přístup k Facebooku a vybraným částem internetu zdarma pro indické uživatele narazil na tamního regulátora.

Internet.org, jméno, které Facebook již dávno slíbil přestat používat, narazil v Indii na zákaz regulátora. Ten není trvalý, platí pouze na dobu, než Facebook dodá požadované dokumenty, které jasně určí, jak služba funguje a jaká má pravidla.

Internet.org je tažením Marka Zuckerberga s cílem dostat Facebook do rozvojových zemí tak, aby sami uživatelé za přístup k Facebooku nemuseli nic platit. Současně s tím má být uživatelům umožněn přístup k vybraným částem internetu a vše je doplněno sledováním všeho, co uživatelé dělají, znemožněním přístupu kamkoliv jinam a výběrem povolených zdrojů Facebookem. Prostě: kdo se nehodí, nemá nárok, a kdo se nehodí ještě více, ten bude zablokovaný důkladněji, než je to možné na klasickém internetu.

Facebook si s Internet.org vytváří oddělený internet, ve kterém platí pouze jeho vlastní pravidla a zcela ignoruje zásadní požadavek na síťovou neutralitu. Za tím vším je snaha získat obrovský trh v podobě další zhruba miliardy lidí, které Facebook prozatím jako uživatele nemá. Lidí, kterým je možné začít ukazovat reklamu a vydělávat na nich.

UX17

Facebook (a hlavně Mark Zuckerberg) věnuje hodně času vysvětlovaní, že tito lidé přece jedině takto poznají, jak dobré je být online, a proto si posléze pořídí plné připojení k internetu. Kritici poměrně logicky namítají, že chudí lidé si nejenom nebudou moci něco takového pořídit, ale chápání internetu vybudované okleštěnými službami s pouze povolenými poskytovateli jim nemůže skutečný internet představit.

Indie je pro Facebook nejzajímavější z jediného důvodu: vedle USA patří k zemím, kde má Facebook nejvíce uživatelů. Ale ke spokojenosti chybí ovládnutí trhu a tam právě může Internet.org (který by měl konečně začít být šířen jako Free Basics) pomoci.

Našli jste v článku chybu?
29. 12. 2015 12:28
Martin (neregistrovaný)

Omlouvám se, ale články pana Dočekala jsou vážně ubohé (promiňte to slovo, ono to ale vystihuje). Chápu, že sledujete návštěvnost, ale styl jeho psaní ve smyslu neustálého dělání z komára velblouda, překrucování faktů tak, aby vyznívaly jen a pouze ve prospěch jeho pohledu na svět, je doopravdy do očí bijící a velmi kontrastuje s jinak řadou skvělých autorů, které Lupa.cz má. Na Lupu chodím "od nepaměti", čtu ji velmi rád, ale tohle - ta neustálá tendenčnost jeho článků, kdy tento jeden konkrétn…

1. 1. 2016 21:08

Rozumím té reakci, těch "anti-DD" trollů je tu čím dál víc (každý si rád načechrá pěříčka nicneříkajícím blábolem na téma, "Jak to ten Doležal zase..."), snad jen připomínka k té výtce "... že jsem z toho nepochopil ani to, o co u toho internet.org jde..." - k tomu je tam hned ten druhý odkaz dávno slíbil přestat používat. Ono asi moc nejde psát články tak, že v nich budu neustále opakovat věci z článků předchozích...