Hlavní navigace

Infogr.am: tvorba infografik opravdu pro každého

 Autor: Infogr.am
Jan Handl 16. 7. 2012

Infografiky jsou moderní a často používaný způsob vizualizace dat. Objevují se v novinách, v televizi a samozřejmě i na Internetu. Bylo je otázkou času, kdy se objeví služba, která umožní tvorbu infografik každému. Rychle, jednoduše a hlavně hezky – to je Infogr.am.

Infografikou je myšlena grafická vizualizace dat, informací a znalostí. Kromě toho, že výraz „infografika“ můžeme bez obav označit za buzzword, jde v podstatě o mnoho set či tisíc let starou disciplínu. Mezi nejstarší infografiky patří například mapy. S příchodem nových vizuálních médií se infografiky měnily a vyvíjely, přes noviny, televizi až po Internet. Těžko se dá najít nějaký věhlasný mediální dům, který by svá média občas neokořenil infografikou.

Noviny mají svůj grafický styl, na který navazují infografiky, které vizuálně zapadají do obsahu. Infografiky zjednodušují a zpřehledňují, vysvětlují, vizualizují, srovnávají a shrnují mnoho dat do přehledných grafů a obrázků. S trochou nadsázky se dá říci, že infografiky jsou výkladní skříní moderní žuznalistiky. Tvůrci infografik, tedy lidé, kteří umějí zajímavě vizualizovat data, jsou cenění. Tvoří důležitý obsah, který je na Internetu často sdílen a v televizi a novinách obdivován. Infografiky by chtěl mít každý, ale není to legrace. Chce to smysluplný nápad a zajímavé grafické pojetí. Tyto dvě podmínky dost často nejdou dohromady a ve vší úctě ke grafikům, v tomto případě je nápad důležitější. Co kdyby se objevil nástroj, který dokáže nápad (a data) během pár minut přetavit v hezkou infografiku?

To by bylo, řeknete si možná. A už asi tušíte, že se tento nástroj skutečně objevil. Pěknou infografiku si opravdu může udělat každý, a to opravdu za pár minut. Díky službě Infogr.am. Na „tvůrce“ infografiky si může zahrát opravdu každý, i když jsou tu drobná omezení. Do Infogr.amu se dostane jen člověk, co má účet na Facebooku nebo Twitteru. Daleko horším omezením je nápad. Šablony, které jsou k dispozici můžeme označit za krásné, ale krásná infografika bez nápadu a významu je k ničemu.

Jak již bylo řečeno, přihlásit se do Infogr.amu se mohou pouze uživatelé Facebooku nebo Twitteru. Přihlášení je bez problému a po odsouhlasení propojení Infogr.amu s některou z obřích sociálních sítí se jde na věc. Pak už vytváříte grafy, popisujete osy, vkládáte data, obrázky. Prostě děláte to všechno, co byste museli dělat v tabulkovém či textovém nebo grafickém editoru. Zadávání potřebného je jednoduché a intuitivní. Nastavit se dá prakticky všechno, od šířky sloupce grafu po popisek na místo, kde bývá obvykle uváděn copyright.

Můžete si vygenerovat novou infografiku, nový graf a podívat se do svojí knihovny hotových dílek. To jsou základní tři možnosti po přihlášení. Čtvrtou volbou bude „Shop“, záložka, která je zatím nefunkční. Předpokládám, že brzy bude možné koupit další šablony. Těch, které je možné použít v současné době zdarma, je jenom několik. Rychle se okoukají a náročnější uživatel bude jistě chtít něco víc. Pravděpodobně si bude muset připlatit.

Aktuální informace o Infogr.amu je možné najít na oficiálním blogu. Jde o novou službu, která byla spuštěna před několika týdny. Její uživatelé jsou prvními testery, čekající, co se z této novinky vyvine. Pokud budete chtít najít heslo o Infogr.amu na Wikipedii, pravděpodobně se vám to nepovede. V době přípravy tohoto článku neexistovalo. Nicméně internetová média a blogy o tomto projektu píší a své nadšení příliš neskrývají. TechCrunch upozorňuje, že litevský startup Infogr.am podpořil akcelerátor HackFwd.

Server Ars Technica označuje Infogr.am za „blbuvzdorný“. Ano, tato charakteristika sedí, pokud byste dali za úkol ne příliš inteligentnímu člověku něco vytvořit v Infogr.amu, pravděpodobně by se mu to povedlo. Stačí podprůměrná znalost práce s počítačem. The Next Web také informuje o Infogr.amu, stejně jako GigaOM. Právě GigaOM představuje nový projekt poněkud netradičně, pomocí infografiky vytvořené právě pomocí Infogr.amu. Tato ukázka demonstruje, jak může taková trošku složitější infografika vypadat.

WT100

Jde o startup v pravém slova smyslu. Jde o horkou novinku, o jejíž velmi krátké a stručné historii se dozvíte třeba v profilu na CrunchBase. Založili ho Lotyši Raimonds Kaže a Uldis Leiterts, za konkurenci je považována služba Visual.ly. Zmínění pánové jsou na poli startupů nováčky, alespoň CrunchBase o jejich dalších aktivitách nic neví.

Infogr.am se asi bude hodit těm, co mají data a nápady, ale nejsou schopni pracovat s grafickými programy. Nebo těm, kteří umějí všechno, ale nemají čas. Prostě jde o nástroj, který je úzce zaměřen a měl by šetřit čas. Uvidíme, jak budou vypadat placené funkce či šablony. Pokud je potřeba udělat rychle jednoduchou infografiku a nasdílet ji na sociální sítě či blog, svůj účel splní. Nepočítám s tím, že se výtvory z Infogr.amu budou objevovat v profesionálních médiích, alespoň zatím. Grafici mohou být v klidu, o práci nepřijdou. Infogr.am je zatím až příliš jednoduchý a chudý na to, aby si ho mohli dovolit používat profesionálové.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje