Hlavní navigace

Informace škodí

Aleš Miklík

Co celá léta tušíme, je nyní konečně vědecky dokázáno. Záplava pracovních e-mailů, SMSek a telefonních hovorů se neblaze podepisuje na naší výkonnosti. Věčné vyrušování novými e-maily dokonce snižuje IQ o deset bodů! Co víc si mohou nebozí zaměstnanci přát než novou psychiatrickou studii...

Podle všeho nás tedy čeká revoluce na pracovišti. Podle studie Psychiatrického institutu v Londýně pro firmu Hewllet-Packard, která rozvířila jistě již tak neklidnou (díky e-mailům, SMSkám a telefonním hovorům) atmosféru ve většině firem, jsou totiž dopady „infománie“ horší než kouření marihuany. Rozptylování informacemi způsobuje podle vědců pokles inteligenčního kvocientu o 10 bodů, což je dvojnásobně víc, než zaznamenaly studie účinku kouření marihuany. Nové poznatky jistě nevylepší náladu pracovníkům rozptylovaným e-maily a kouřícím marihuanu, ačkoliv lze předpokládat, že řada z nich si se svým pracovním nasazením těžkou hlavu nedělá.

A jaká další významná zjištění tato fascinující studie přináší? Z 1100 dotázaných respondentů celých 62 procent odpovědělo, že kontrolují pracovní zprávy i doma či o dovolené. Zde se nabízí otázka, nakolik jde o projev nezkušenosti odpovídajících s elektronickou poštou, jelikož úsilí jiných výzkumníků již před časem odhalilo, že jeden zodpovězený e-mail „generuje“ v průměru tři další. Mimo práci se tedy stoprocentně vyplácí pozice „mrtvého brouka,“ jinak hrozí reálná šance vašeho zatažení do práce začarovaným kruhem odpovědí. Jinou možností je, že se oněch 62 procent „pilných“ chová takto nezodpovědně v pudu sebezáchovy před zdrcující vidinou stovek natěšených e-mailů k vyřízení po svém návratu z dovolené. Střízlivé odhady pro následky takového náporu na výšku nešťastníkova IQ se musí pohybovat v řádech desítek bodů.

Přerušované pracovní soustředění navíc údajně zatěžuje mozek stejně jako nedostatek spánku. Bylo by jistě zajímavé zjistit, nakolik je tedy možné zvýšený počet vyřízených e-mailů kompenzovat delším spánkem, avšak nechejme vědce pracovat – jistě již probíhají přípravy na takto zaměřený výzkum.

Studie bohužel nepřináší mnoho rad k nápravě neúnosné situace, avšak budou-li odpovědní pracovníci ve firmách důslední, musí sáhnout po radikálním řezu do zaběhaných pravidel pracovní komunikace. Nové technologie umožňují dosud nevídané, avšak je nutné naučit je s lidmi zacházet. Příjem elektronické pošty na jednoho zaměstnance musí být omezen na – řekněme – 20 zpráv za den, SMSek ještě o něco méně, protože člověka vytrhávají z pozornosti jako nic jiného. Telefonů může jedinec bez újmy na intelektu obsloužit snad deset denně, ovšem je nutné přísně rozlišovat mezi účastníky hovoru, neboť některý telefonát s obzvláště „nenáročným“ jedincem vydá za deset běžných. Nakolik pak stoupnou náklady na personální zabezpečení call center, si raději netroufám ani odhadovat.

To však nemůže být vše. Jedince již postižené infománií je nutné nechat co nejrychleji vyspat a poslat na terapii pro odvykání marihuany. Zaměstnanci by měli v ideálním případě pracovat v neprodyšně uzavřených boxech bez vizuálního i jiného kontaktu s okolím, které by je zbytečně zahlcovalo informačními podněty. Přísun pracovních pokynů by se měl omezit na tři kusy za den atd. Nebude to lehká a krátká cesta, avšak moderní věda si jistě poradí s každým problémem. Na zprávy, které se již v daný den nevejdou do „zpracovatelského limitu“, může odpovídat automat žádostí o sečkání. Jelikož by však takto zvýšený provoz mohl vyvolat zahlcení denního limitu protistrany, měla by i ona mít robota, který bude „lapat“ tyto automatické odpovědi. Dojde tak ke kýženému stavu, kdy tíhu komunikace zachytí stroje a lidé budou moci odpočívat, aniž by měli pocit, že něco důležitého neudělali. Děkujme vědě, budoucnost je růžová!

Našli jste v článku chybu?

29. 4. 2005 14:22

PaJaSoft (neregistrovaný)
Poslat je jednou a durazne doslova do prdele, takto otravni jsou treba 'letadlovi' hraci, kupodivu to na ne casto zabira...

29. 4. 2005 13:36

Pepa (neregistrovaný)
Opravdu pekny clanek. Z vlastni zkusenosti muzu potvrdit, ze zaval informaci je opravdu zakernej humus. Po case nejak ztracim schopnost plneho soustredeni a fakt je to znat.

ICQ me rusi jen kdyz chci, maily me nerusi vubec, ty si proste prijdou a cekaji az budu mit naladu je precist. Mobil mam vecne nekde zahozeny a pevnou linku nikomu nedavam, protoze je moc daleko od pocitace. Ale docela mi skodi prosty brouzdani webem. Clovek kouka kouka.... pred ocima mu projizdeji kvanta informaci a blab…

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují