Hlavní navigace

Inovátoři a kopírovači českého internetu

 Autor: 29
Michael Rostock – Poplar 23. 9. 2010

Český internet se z hlediska podnikatelů a investorů dostává do zajímavé fáze vývoje. Metaforicky řečeno, doba pravěku (1994 - cca 2011), kdy stačilo sledovat, co se děje v USA a včas to okopírovat na domácím trhu, se chýlí ke konci.

Od ISPs přes portály, vertály, webmail, blogy a sociální sítě stačilo jen ukrást myšlenku, napsat si doma software a zkusit štěstí na webu s podobně uvažující, tedy kopírující, konkurencí. Absence originality a tříleté časové zpoždění českého internetu vůči zahraničí dávalo podnikateli dostatečný prostor k tomu, aby firma dosáhla kritické masy a stala se váženým hráčem na místním, malém, trhu. Kopie českého Twitteru nebo Facebooku dnes už ale nemají šanci, protože trh se dostal tak daleko, že současný náskok místního start-upu je v nejlepším zhruba šest měsíců a na trh vstupující konkurenti s větším balíkem peněz a zkušenostmi si to s místními konkurenty rozdají jako Vitali Kličko s místním borcem z posilovny. Za tak krátkou dobu si průměrný český podnikatel sotva uvaří kávu a vymyslí vlastní (trochu jiné) GUI, aby nemohl být obviněn z krádeže copyrightu. Součástí končícího internetového pravěku je nedostatek podnikatelů, kteří jsou schopni překročit hranice této země a vytvořit ať již regionální, nebo globální pidifirmu. Dosud se to totiž nemuseli učit.

Internetový středověk (2011-?) bude ve znamení přímého boje s globálními internetovými giganty, pro které je už český trh dostatečně zajímavý na to, aby jej obsadili sami a nedali prostor místním konkurentům vyrůst, konkurovat a pak se jim případně prodat. Existující mamuti buď vyhynou nebo se prodají jiným regionálním mamutům, kteří vyhynou o něco později. Nové start-upy se budou muset naučit uvažovat od samého počátku globálně a nezbude jim než od samého počátku se učit globálně myslet, počínaje marketingem (jak to dostaneme do Singapuru?), prodejem (kdo je náš zákazník v Zurichu?), lidskými zdroji (umí tu někdo brazilskou portugalštinu?) a financemi (která banka mi půjčí v Torontu?).

Spousta podnikatelů minulé éry si neuvědomuje změnu okolností a riskuje, že ztratí spoustu času budováním a napodobováním něčeho, co nemá trvalou podnikatelskou hodnotu.

Co to je globální pidifirma? Globální pidifirmou mám na mysli společnosti s obratem mezi 30–100 mil. Euro a 90 procenty tohoto obratu pocházejícího mimo ČR a SR. Jak složité bude se dostat do internetového středověku (cca 2011 – 2025)? Nevím, asi ne moc, už teď investuji do takových firem. Jaký bude? Brutálně kompetitivní, ale zároveň více zajímavý. Slaboši a druhá liga odpadnou dříve kvůli nedostatku kvalitních lidí a peněz.

Jak skončí? Tím, že nebudeme schopni rozpoznat místní a globální start-up podle jejich chyb a úspěchů. Zrychlí se tempo podnikání, zvýší standardy, zbrutalizuje se konkurence, podnikatelské teamy se budou muset lepšit každý den. I nápady geniálních solitérů budou muset být geniálnější, aby dokázaly přežit, a budou vyžadovat větší míru profesionalizace, a to dříve.

Anketa

Myslíte si, že byste vy sami mohli vybudovat internetový počin/firmu, který/á bude působit globálně, "celointernetově"?

Našli jste v článku chybu?

23. 9. 2010 9:27

lobby (neregistrovaný)
Vazeny mr. Hejl Vy nepredpokladate nic .... zasieral ste fora svojimi ubohymi kecami, doteraz ste nevysvetlil viacero dolezitych veci, ale odvahu Vam treba priznat pretoze takto sa verejne strapnit chce viac ako momentalne dusevne rozpolozenie na urovni supermana.

23. 9. 2010 9:40

-OB- (neregistrovaný)
No, v něčem pravdu máte, v něčem ne. Tvrdit, že web bude za pár let patřit jen globálním hráčům považuji za poměrně absurdní omyl. Naopak tady je a bude prostor i pro malé hráče se specializací. Ne každý chce budovat "globální pidifirmu", i lokální firmy mají šanci na úspěch. Česká realita nebude zajímat Němce ani Kanaďany, naopak kanadská či německá relita vůbec nemusí tankovat Číňany, Američany či Čechy.
DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?