Hlavní navigace

Instagram umí videa. Navíc podstatně lépe než Vine

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Facebook tento týden oznámil rozšíření Instagramu o videa, nedlouho poté, co Twitter zpřístupnil Vine i pro Android. Bude to velký boj.

Instagram svým zhruba 130 milionům měsíčních uživatelů nabídl video. Mimo doposud běžného sdílení fotek mohou prostě podržet prst na displeji a natočit (až) patnáctisekundové video, použít na něj filtr a nahrát ho na Instagram (a nasdílet i na obvyklé další sociální sítě). Facebook s rozšířením Instagramu přišel chvíli poté, co se Vine (od Twitteru) dočkalo verze pro Android. A na rozdíl od Twitteru se to Instagramu a Facebooku podařilo.

Video na Instagramu prostě funguje. Snadno ho natočíte, stejně snadno ho nahrajete. Nic složitého se nekoná, aplikace nepadá, nahrání videa není problém, ani pokud jste pouze na datové mobilní síti. Vine možná je použitelné a neproblémové pro iOS (nemohu v praxi posoudit), ale Vine pro Android nevypadá, jako kdyby ho zprovoznil Twitter, který má tak bohaté zkušenosti s mobilními aplikacemi.

Zjednodušeně řečeno, neexistuje jediný důvod, proč by někdo na Androidu používal Vine. Problematickou aplikaci, padající, mající velké potíže s nahráváním videa či peroucí se s češtinou a dalšími věcmi. A dokonce i s tak základními funkcemi, jako je nahrání profilové fotky.

Video přes Instagram vítězí

Video přes Instagram má navíc další podstatnou výhodu – 15 sekund se ukazuje jako podstatně lepší (maximální) délka, než 6 sekund u Vine (minimální délka jsou 3 sekundy). Jde mimochodem také o běžnou délku televizní reklamy. 

Instagramu se navíc tradičně povedly filtry, nehledě na snadnost ovládání. A nezanedbatelnou výhodou je, že daleko spíše najdete své přátelé, známé či celebrity právě na Instagramu. Dokonce i v českém prostředí.

Příklad první (při jízdě tramvají v Praze na Balabence) a druhý (pohled z okna kanceláře kamsi na okolní zeleň).

Osobně si na přístupu k videím od Instagramu cením ještě jedné věci. Videa se neopakují pořád dokola, jako je tomu i Vine. Prostě se přehraje video od začátku do konce. Stejně tak jako je dobré to, že na mobilním telefonu nedochází k automatickému spouštění videí – Vine na mobilním připojení je prakticky nepoužitelné.

Instagram by vedle lepších filtrů (celkem třináct různých) měl nabízet ještě stabilizaci obrazu (velmi pravděpodobně ale pouze pro iOS), tedy něco, co by mohlo pomoci při natáčení od obvyklého poskakování (byť to bude chtít se naučit mobil při natáčení přeci jen správně a pořádně držet). Výsledkem natáčení je samozřejmě klasické čtvercové video. A před vyplněním údajů o videu se můžete i pobavit nad „překryvný rámec“. Což je překlad slova „thumbnail“.

Samotná příprava videa a následné nahraní je samozřejmě pomalejší, než jak je tomu u fotografií. Přeci jen je potřeba video odeslat Instagramu a nejde o pár desítek kilobajtů jako u fotografie. Pokud se vydáte zkoušet, tak se nelekejte hlášky „Zpracování…“, která se bude zobrazovat poměrně dlouho. Teprve po ní dojde ke klasickému nahrávání na server. To může trvat pochopitelně déle, hlavně v závislosti na kvalitě datového mobilního připojení. 

PS: Nevím přesně jaká omezení platí pro iOS, ale Instagram a video jsou na Androidu prozatím použitelné (nahrávatelné) pouze u verzí 4.1 a výše. Přehrávat lze i na starších verzích.

PPS: Ačkoliv Instagram „patří“ Facebooku, je to s podporou videí z Instagramu na Facebooku dost polovičaté. Nedokáže je ukazovat nijak pořádně v newsfeedu (až po spuštění se zobrazí pořádný přehrávače). A na mobilní verzi Facebooku videa není možné pustit vůbec. Což asi ještě časem napraví. 

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Test Philips 24PFS5231 s Bluetooth repro

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání