Hlavní navigace

Instagram umí videa. Navíc podstatně lépe než Vine

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 21. 6. 2013

Facebook tento týden oznámil rozšíření Instagramu o videa, nedlouho poté, co Twitter zpřístupnil Vine i pro Android. Bude to velký boj.

Instagram svým zhruba 130 milionům měsíčních uživatelů nabídl video. Mimo doposud běžného sdílení fotek mohou prostě podržet prst na displeji a natočit (až) patnáctisekundové video, použít na něj filtr a nahrát ho na Instagram (a nasdílet i na obvyklé další sociální sítě). Facebook s rozšířením Instagramu přišel chvíli poté, co se Vine (od Twitteru) dočkalo verze pro Android. A na rozdíl od Twitteru se to Instagramu a Facebooku podařilo.

Video na Instagramu prostě funguje. Snadno ho natočíte, stejně snadno ho nahrajete. Nic složitého se nekoná, aplikace nepadá, nahrání videa není problém, ani pokud jste pouze na datové mobilní síti. Vine možná je použitelné a neproblémové pro iOS (nemohu v praxi posoudit), ale Vine pro Android nevypadá, jako kdyby ho zprovoznil Twitter, který má tak bohaté zkušenosti s mobilními aplikacemi.

Zjednodušeně řečeno, neexistuje jediný důvod, proč by někdo na Androidu používal Vine. Problematickou aplikaci, padající, mající velké potíže s nahráváním videa či peroucí se s češtinou a dalšími věcmi. A dokonce i s tak základními funkcemi, jako je nahrání profilové fotky.

Video přes Instagram vítězí

Video přes Instagram má navíc další podstatnou výhodu – 15 sekund se ukazuje jako podstatně lepší (maximální) délka, než 6 sekund u Vine (minimální délka jsou 3 sekundy). Jde mimochodem také o běžnou délku televizní reklamy. 

Instagramu se navíc tradičně povedly filtry, nehledě na snadnost ovládání. A nezanedbatelnou výhodou je, že daleko spíše najdete své přátelé, známé či celebrity právě na Instagramu. Dokonce i v českém prostředí.

Příklad první (při jízdě tramvají v Praze na Balabence) a druhý (pohled z okna kanceláře kamsi na okolní zeleň).

Osobně si na přístupu k videím od Instagramu cením ještě jedné věci. Videa se neopakují pořád dokola, jako je tomu i Vine. Prostě se přehraje video od začátku do konce. Stejně tak jako je dobré to, že na mobilním telefonu nedochází k automatickému spouštění videí – Vine na mobilním připojení je prakticky nepoužitelné.

Instagram by vedle lepších filtrů (celkem třináct různých) měl nabízet ještě stabilizaci obrazu (velmi pravděpodobně ale pouze pro iOS), tedy něco, co by mohlo pomoci při natáčení od obvyklého poskakování (byť to bude chtít se naučit mobil při natáčení přeci jen správně a pořádně držet). Výsledkem natáčení je samozřejmě klasické čtvercové video. A před vyplněním údajů o videu se můžete i pobavit nad „překryvný rámec“. Což je překlad slova „thumbnail“.

Samotná příprava videa a následné nahraní je samozřejmě pomalejší, než jak je tomu u fotografií. Přeci jen je potřeba video odeslat Instagramu a nejde o pár desítek kilobajtů jako u fotografie. Pokud se vydáte zkoušet, tak se nelekejte hlášky „Zpracování…“, která se bude zobrazovat poměrně dlouho. Teprve po ní dojde ke klasickému nahrávání na server. To může trvat pochopitelně déle, hlavně v závislosti na kvalitě datového mobilního připojení. 

MIF16

PS: Nevím přesně jaká omezení platí pro iOS, ale Instagram a video jsou na Androidu prozatím použitelné (nahrávatelné) pouze u verzí 4.1 a výše. Přehrávat lze i na starších verzích.

PPS: Ačkoliv Instagram „patří“ Facebooku, je to s podporou videí z Instagramu na Facebooku dost polovičaté. Nedokáže je ukazovat nijak pořádně v newsfeedu (až po spuštění se zobrazí pořádný přehrávače). A na mobilní verzi Facebooku videa není možné pustit vůbec. Což asi ještě časem napraví. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

Sat novinky: ČT24 ve staré Digi TV CZ

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní