Hlavní navigace

Instapaper koupen společností Betaworks

Daniel Dočekal 26. 4. 2013

Co může být tak lukrativního na nástrojích umožňujících si ukládat věci na „pozdější přečtení“? Dokáže vlastní Digg.com Instapaper posunout někam dál?

Aplikace (hlavně) pro mobilní telefon co umožňuje uložit si věci na „pozdější přečtení“. Prostě až budete mít čas, nebo až budete v dosahu použitelnějšího mobilního připojení. Instapaper rozhodně patří mezi jednu z nejznámějších, ale konkurentů má několik. Ve čtvrtek Instapaper změnil majitele, tím se stala společnost Betaworks, zajímavá například i tím, že v minulém roce získala Digg (viz Digg.com prodán za půl milionu dolarů, spojí se s News.me)

Betaworks nicméně nezískali kompletní Instapaper, jsou většinovými vlastníky. Marco Arment, tvůrce a vlastník v The next generation of Instapaper komentuje nejenom počátky (Instapaper vznikl v roce 2008), ale také to, že aplikace se rozrostla natolik, že na ni sám nestačí. Zajímavé je to, že Arment si nového vlastníka vybral sám. Betaworks tak nakonec přebírá provoz a další vývoj, Marco bude pokračovat v „poradenství na dobu neurčitou“. Pro Instapaper může jít o dobrou zprávu, zejména proto, že Marco už delší dobu své síly věnuje jinému projektu (The Magazine).

Čím jsou aplikace podobného typu tak zajímavé? Z prodeje Instapaperu toho nelze moc určit, jakkoliv nebyla oznámena částka, je poměrně jisté, že tady o žádnou závratnou výši nejde. Z množství uživatelů toho také moc nezjistíme, samotný Instapaper jich nemá desítky milionů, a nemají je nakonec ani konkurenční aplikace. Trochu může napovědět to, že Apple před dvěma roky do svého Safari přidalo funkčnost, která je totožná s tím, co nabízí Instapaper.

Osobně jsem se pokoušel tento druh aplikací používat už několikrát (Pocket mám na telefonu i tabletu), ale většinou to nakonec stejně vedlo pouze k tomu, že jsem si sice „věci na později“ označoval, ale stejně se k nim nevracel. Možná se mezi čtenáři najde někdo, kdo opravdu Pocket (Read it Later) či Instapaper intenzivně využívá a potvrdí užitečnost.

Jediné kde jsem se já sám dokázal k něčemu podobnému „přinutit“ nakonec byl Google Reader ve spojení s aplikací NewsRob na Androidu. Tamní hvězdičkování jsem používal k označení článků, které jsem později sice nechtěl číst znovu (už jsem je měl přečtené), ale které se hodily pro další zpracování. Ať už do podoby článku, odkazu na sociální sítě či pro někoho, komu by se informace mohly hodit.

Konkurenti Instapaperu

Nejznámějším konkurent bude velmi pravděpodobně Pocket (původně Read it Later), který má jednu poměrně podstatnou výhodu – je dostupný zdarma. A vedle původního prostého záznamu věcí na „pozdější přečtení“ toho začíná umět podstatně více. Kolik má uživatelů moc jisté není (v roce 2011 jich mělo být 3.5 milionu registrovaných, ale prý na něm uloží 35 milionů položek měsíčně. Investoři do této aplikace vložili přes 7 milionů dolarů.

KL_HLASOVANI

Dalším konkurentem (byť už více vzdáleně) by mohla být Readability, která může být zajímavá i tím, že v roce 2009 vznikla v podobě pouhé pomůcky v JavaScriptu,  usnadňující čtení obsahu na Internetu.

Ani Facebook se nevyhnul snahám o vstup do této oblasti, loni koupil společnost Spool. Byť zde zjevně šlo o akvizici lidí, nikoliv technologie. Spool tehdy velmi rychle skončil. 

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka