Hlavní navigace

Intel končí s mobily, Dell se přejmenuje a ČD-Telematika v rekordním zisku

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 6. 5. 2016

Apple se spojuje se SAPem. Oracle koupil další firmu za půl miliardy dolarů. Na nákupech i Google, Adobe a Microsoft. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Finanční výsledky ČD-Telematiky, kolem které v poslední době krouží Babiš a jeho lidé, za rok 2015: obrat 1,6 miliardy korun (v roce 2014 to bylo 1,4 miliardy) a čistý zisk 82,5 milionu korun (66,9 milionu). Firma v loňském roce investovala 177 milionů. Investovat chce dál, hodně například do optické sítě. Kladně se staví k možným eurodotacím, chce ale podmínky takové, kdy se podpora zaměří i na části mimo poslední míle.

Microsoft kupuje italský startup Solair. Ten má cloudovou technologii, která umí sbírat data ze senzorů internetu věcí a vše zpracovávat. Nákup zapadá do strategie Microsoftu v IoT postavené na cloudu Azure a jeho IoT Hubu. Do něj je možné „ládovat“ různé zdroje dat.

Intel to definitivně balí na trhu se smartphony a tablety, kam naskočil pozdě a je zcela válcován čipy postavenými na ARMu. Společnost ukončuje vývoj Atomu s kódovým označením Braxton a končí i s dalšími mobilními aktivitami. Podle odhadů pokusy uspět v této sféře Intel stály kolem 10 miliard dolarů. Firma nedávno oznámila propouštění 12 tisíc lidí, padá totiž i trh s počítači. Budoucnost Intelu se má točit kolem IoT nebo datových center.

 Michael Dell, zakladatel a šéf společnosti Dell.

Dell bude mít po spojení s EMC vylepšené oficiální jméno, konkrétně Dell Technologies. Zakladatel a šéf Michael Dell to vysvětluje tak, že půjde o kompletní sadu technologií.

Google kupuje firmu Synergyse, která vyrábí interaktivní návody a tipy pro aplikace zahrnuté v Google for Work (Apps). Takový vylepšený pan Sponka.

Adobe kupuje společnost Livefyre, díky jejímž technologiím rozšíří svůj rostoucí Marketing Cloud. Livefyre umožňuje firmám na sociálních sítích vyhledávat, jak se o nich mluví a dále s tím pracovat.

Oracle za 532 milionů dolarů kupuje firmu Opower. Pro Oracle je to letos již pátá akvizice a druhá během posledních několika dní – nedávno Oracle koupil také firmu Textura za 663 milionů dolarů. Opower dělá cloudový software zejména pro zákazníky z oblasti utilit, pro Oracle je to tedy další vertikála v cloudu, stejně jako Textura, která zase míří do stavebnictví.

KL_HLASOVANI

Apple a SAP hlásí velké partnerství, podobné tomu, které už Cupertino má s IBM. Cílem je využít pro SAP strategickou in-memory platformu HANA a stavět byznysové aplikace pro iPady a iPhony. Apple zase potřebuje enterprise partnery, kteří ho více dostanou do firem.

Pivotal získal investici ve výši 253 milionů dolarů, kolo vedly Ford a Microsoft. Hodnota společnosti narostla na 2,8 miliardy dolarů. Je to už třetí kolo investic, dříve peníze vložily podniky jako VMware a GE. Pivotal spadá do portfolia EMC a je ve hře možnost, že se po spojení EMC s Dellem vydá na burzu. Microsoft investuje kvůli tomu, že nástroje Pivotalu chtějí jeho zákazníci, Ford na nich zase staví platformu kolem chytrých aut.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase