Hlavní navigace

Intel prodává McAfee, HP softwarovou divizi, Google kupuje konkurenci Apiary

 Autor: Dell
Jan Sedlák 9. 9. 2016

Dell se finálně spojil s EMC. Třetí sezóna Halt and Catch Fire je tu. MSD v Česku najme další vývojáře. Výběr ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Google za 625 milionů dolarů kupuje firmu Apigee, která dělá na nástrojích pro API – v době propojování cloudů a aplikací důležitá věc. Trh s podobnými mladými firmami už je tak celkem rozebraný. Intel koupil Mashery, Red Hat zase získal 3scale. Na trhu ještě působí zainvestovaní čeští Apiary. Za akvizicí Apigee stojí šéfka jeho cloudové sekce a zakladatelka VMwaru Diane Greene.

Dell se po roce od oznámení akvizice za 64 miliard dolarů finálně spojil s EMC. Nová firma se jmenuje Dell Technologies a jde o největší soukromě vlastněný podnik na světě s ročními tržbami 74 miliard dolarů. Nový Dell má nyní tři hlavní sekce – klient (počítače a spol.), infrastruktura a datacentra (Dell EMC) a VMware. Ten má nadále zůstat samostatnou společností. Do celé skupiny Dell Technologies spadají Dell, EMC, VMware, Pivotal, RSA, SecureWorks a Virtustream. Organizace na regionech si ještě bude sedat, hotovo má být v únoru 2017, kdy se sladí fiskální roky Dellu a EMC. O Česku brzy v rozhovoru se zdejším šéfem Dellu Jiřím Kyselou.

Stanice AMC začala vysílat třetí řadu seriálu Halt and Catch Fire. První sezóna se zabývala klonováním IBM počítačů v Texasu, druhá se rozšířila na první vývoje služeb kolem BBSek a sdíleného výpočetního výkonu a třetí už se odehrává v osmdesátých letech v Silicon Valley. Lupa dává deset bludišťáků z deseti.

Intel za 3,1 miliardy dolarů prodává majoritní podíl v McAfee, v jeho strukturách Intel Security. Společně s investorem TPG vytvoří samostatnou firmu McAfee, Intel stále bude vlastnit 49procentní podíl. Intel v posledních měsících prochází velkými změnami, propustil 10 tisíc lidí (týkalo se to i Česka), opustil mobilní byznys a soustředí se na datacentra, IoT a podobně.

Hewlett Packard Enterprise (HPE) za 8,8 miliardy dolarů prodává softwarovou sekci (Vertica, ArcSight, Mercury, Autonomy). Kupujícím je společnost Micro Focus, pod kterou spadají i značky jako SUSE či Borland. HPE se dále osekává na čistě infrastrukturní firmu, naopak Micro Focus se stává významnou softwarovou firmou. Její SUSE v Česku mimochodem rozšiřuje vývoj i obchod.

Intel kupuje firmu Movidius, která vyrábí takzvané VPU čipy. Ty umí rozpoznávat okolní prostředí, což se hodí v dronech, bezpečnostních kamerách, IoT, virtuální realitě, AI a tak dále. Movidius pracuje s Intel RealSense a mezi zákazníky má Lenovo nebo Google.

4Tech, dceřiná firma Foxconnu, startuje svojí činnost a v Pardubicích otevírá vývoj pro několik desítek lidí. Zaměřovat se bude na vývoj chytrých průmyslových technologií, průmysl 4.0 a tak dále.

Rozroste se také pražské vývojové centrum MSD, nabrat má dalších 200 lidí, píše E15. Firma už si najala nové prostory.

GE za 1,4 miliardy dolarů kupuje dvě firmy zaměřené na 3D tisk, konkrétně švédskou Arcam a německou SLM Solutions Group. Má to být součástí strategie GE, kdy se chce posouvat k novým digitálním oblastem.

KL_HLASOVANI

Sony představila PlayStation 4 Pro. Oproti tradiční PS4 má rychlejší hardware a je připravený na zobrazování ve 4K a pro lepší spolupráci s chystaným headsetem PlayStation VR. Ve světě herních konzolí je tohle nová věc, přístroj se mírně upgraduje už v průběhu generačního cyklu. Podobnou akci na příští rok chystá i Microsoft s Xboxem One. Stroje mají být navzájem kompatibilní, jen Pro verze nabídne lepší výkon.

Historický je také další krok – Nintendo letos vydá ikonického Maria (Super Mario Run) na iOS a výdělečná značka se tak dostane ven z konzolí Nintenda. Japonská legenda hledá nové možnosti příjmů. Pro firmu bude klíčové i vydání nové konzole Nintendo NX, která se má na trh dostat příští rok.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Babiš: Článek Soukupa k EET je plný nesmyslů

Babiš: Článek Soukupa k EET je plný nesmyslů

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled