Hlavní navigace

"Internet 99 je podvod," řekli dnes poskytovatelé připojení

Marek Antoš 15. 2. 1999

Velmi bouřlivě očekávaná tisková konference statečných šestnácti "opozičníků", kteří odmítli tarif Internet 99, který jim předložil SPT TELECOM, se včera konečně uskutečnila. Většina oznámených skutečností byla známa už předem, ale dost významné bylo přiblížení arzenálu zbraní, kterým hodlají poskytovatelé v případě nutnosti proti Telecomu bojovat.

Velmi bouřlivě očekávaná tisková konference „16 statečných“, kteří odmítli tarif Internet 99, který jim předložil SPT TELECOM, se včera konečně uskutečnila. Většina oznámených skutečností byla známa už předem, ale dost významné bylo přiblížení arzenálu zbraní, kterým hodlají poskytovatelé v případě nutnosti proti Telecomu bojovat.

Většina důležitého již bylo na Lupě vyřčeno, je až překvapivé, jak přesně se vyplnil náš páteční odhad toho, co hodlají poskytovatelé učinit. Další informace, ovšem nikoliv příliš jasně vyřčené, najdete v prohlášení opozičníků, které dnes rovněž zveřejňujeme v nezkrácené podobě.

Leccos však zaznělo mimo oficiální prohlášení a něco i ve velmi neformální diskusi, která se pak rozhořela „v kuloárech“ – když máte někde pohromadě 16 poskytovatelů a smečku novinářů, nelze se něčemu takovému vyhnout. Opozičníci si upřímně řečeno nebrali servítky, slova „Internet 99 je podvod“ z nadpisu vyřkl zřejmě hlavní organizátor celé akce, pan Boris Bělousov (dnes GEMMA Systems, která toho s Internetem nemá moc co do činění, dříve ovšem ředitel produktu pvt.net a stále ještě člen výkonného výboru NIXu).

Poměrně ostrá slova však padala i v následné debatě s přítomnými novináři, kteří v mnoha případech vyjadřovali své pochybnosti o celé akci. Otázky směřovaly především k tomu, jak by si poskytovatelé nový tarif představovali, když se jim stávající podoba nelíbí, a zda mají nějaký takový návrh pro SPT TELECOM připraven. Jak správně podotkl Dan Dočekal, kterého tento problém zajímal asi nejvíce, pokud nemají v rukou nic konkrétního, nechávají Telecomu i v případě jeho kladné odezvy na protest široké pole působnosti, aby přišel s něčím podobně fikaným, jako je Internet 99.

Jak posléze vyplynulo na povrch, poskytovatele připojení by plně uspokojilo zrušení sestavovacího poplatku, který je velmi nepopulární specialitou tarifu Internet 99. Tím by se stal tarif Internet 99 skutečně výhodným pro každého. Zároveň však nechtějí Telecomu předepisovat, co konkrétně má dělat. Tato varianta je tak jen jedna z možností, pokud Telecom napadne něco jiného – a bude to vyhovovat podmínkám, které opozičníci ve svém prohlášením stanovili – proč ne.

Zajímalo mne mimo jiné, zda se přítomní opozičníci nebojí toho, že jim začnou zákazníci hromadně utíkat ke službe Internet OnLine v podání Telecomu, který tarif Internet 99 samozřejmě zavede (dokonce zřejmě výhradně, což může být pro řadu jeho zákazníků nevýhodné). Toto nebezpečí má podle mého názoru dost reálné obrysy, řada čtenářů, kteří mi poslali svůj názor, tuto možnost zmiňovala.

Odpověď byla velmi přímočará. V případě, že by Telecom nevyšel vstříc požadavkům opozičníků a sám Internet 99 zavedl, budou se bránit. Jak? Blokádou. Poskytovatelé jsou podle těchto vyjádření připraveni nejprve zrušit peeringové smlouvy s Telecomem (získání peeringu bylo přitom pro SPT TELECOM velmi obtížné, stále je jednou z jeho priorit a přitom se mu doposud nepodařilo uskutečnit propojení s CESNETem, PVT a VOL). Pokud by tak učinili koordinovaně a naráz, uživatelé IOL by nejen rázem měli podstatně pomalejší přístup k tuzemským zdrojům (a Telecom ve své síti prakticky žádné zdroje nemá, co si budeme povídat), ale významně by alespoň na přechodnou dobu poklesla i rychlost do zahraničí, protože přes tyto linky by se rázem hnal i všechen domácí provoz; upgrade přitom i v případě Telecomu chvilku trvá. Jistě by to nebylo příjemné.

Poskytovatelé ale dávají na odiv i další možné zbraně – ve finále by mohli kompletně zablokovat autonomní system 5610, který Telecomu patří. V takovém případě by se uživatelé na síti Telecomu nedostali k žádnému serveru v českém Internetu na sítích opozičníků – český Internet by pro ně zkrátka přestal existovat, většina serverů by asi pro ně zmizela i z DNS. Podle studie, kterou jsme nedávno dělali na základě údajů z DCCI Auditu, má dnes Internet OnLine odhadem 15 procent uživatelů českého Internetu. Pro oněch 15 procent lidí by se tedy český Internet stal zcela nedostupný.

Jsou ovšem i jiné možnosti, jak docílit téhož a přitom se tvářit, že všechno je v pořádku. Úplné zablokování by mohl zavánět právními problémy, ale existuje i o něco mírnější nápad. Stačilo by ořezávat provoz se zmíněným autonomním systémem na poměrně nízké úrovni – spojení by tedy fungovalo, ale děsivě pomalu. Osobně se mi tato možnost zdá vůči Telecomu ještě rafinovanější, protože problémy s rychlostí by zákazníci nepochybně kladli za vinu právě jemu.

Fakt, že poskytovatelé s vážnou tváří vyrukovali s těmito myšlenkami na veřejnost dává najevo, že akce opozičníků nemusí být tak bezzubá, jak se některým našim čtenářům soudě podle jejich reakcí zdálo. Je ovšem otázkou, nakolik je nasazení těchto zbraní vůbec legitimní – jako rukojmí se tu berou poskytovatelé obsahu, k jejichž serverům se řada lidí nedostane, útok je navíc směřován nikoliv třeba vůči zaměstnancům Telecomu, ale vůči jeho zákazníkům. Bude jistě záležet na aktuální situaci, ale poskytovatelé by měli velmi bedlivě rozvažovat své další kroky; nepochybuji ovšem, že tak učiní.

Tolik tedy k dnešní tiskové konferenci. Události se ovšem valí dopředu značným tempem a spousta toho, co by mělo být řečeno, zatím vyřčeno nebylo; pokusím se to napravit v následujících dnech, nerad bych vás zahltil úplně. V mailboxu mám mnoho desítek mailů od vás, kteří mi jste v duchu mé prosby poslali své názory na současnou situaci. Nejsem momentálně schopen vám každému zvlášť odpovědět, za což se omlouvám, ale pokusím se prokousat tou horou reakcí a věnovat se jim v nějakém dalším článku; obsahují často řadu zajímavých názorů, takže to určitě stojí za to. Proto prosím neustávejte a pište mi dál.

Marek Antoš

KL_HLASOVANI


Starší, související články:

* Stanovisko SPT TELECOM k prohlášení poskytovatelů Internetu
* Prohlášení poskytovatelů Internetu k tarifu Internet 99
* Za možný krach Internetu 99 nemohou poskytovatelé
* Internet 99 nakonec zřejmě přeci jen nebude

* Jak vypadá Internet 99 u Dattelu? Výhodněji.
* SPT TELECOM stanovil podmínky pro Internet 99

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Atlas jablek: 16 oblíbených odrůd

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?