Hlavní navigace

Internet a Invex - jde to k sobě?!

Marek Antoš

Každoročně po skončení mezinárodního veletrhu Invex se v tisku objevují zasvěcené články počítačových komentátorů, kteří se zamýšlejí nad tím, jestli si Invex zaslouží přežít. Nebudu se plést kolegům do díla a raději se zaměřím na to, jaký byl letošní Invex z pohledu Internetu a zda tam z tého oblasti vůbec někdo vystavoval.

Internet na Invexu prošel v uplynulých letech poměrně zajímavým vývojem. Je pravda, že již poměrně dávno zde začali vystavovat poskytovatelé připojení. To, co dnes tvoří Internet především, to znamená obsah, se však na Invexu poprvé objevilo až podstatně později – s příchodem Internet Hall. Tu organizovalo BVV ve spolupráci se společností Globe Internet a jednalo se vždy o samostatný pavilon (nebo dva), kde jednak vystavovaly internetové společnosti, jednak se zde konal zpravidla poměrně bohatý přednáškový program. Zvláštností bylo, že kromě klasického stánku si vystavovatelé mohli objednat místo „u sloupu“, kam se vešel právě jeden počítač – bylo to poměrně levné a řadě menších společností to umožnilo účast na Invexu, kterou by jinak nezaplatili.

Letos poprvé bylo všechno jinak – pavilony P a X, které dříve patřily Internet Hall, zůstaly prázdné, a Internet dostal část pavilonu G1, kde se tyčily především mamutí prezentace EuroTelu, Paegasu a Českého Telecomu s pravidelnými show v obvyklé hlasitosti. Zřejmě i proto tentokrát řady vystavovatelů výrazně prořídly: velký stánek zde měli kromě Globe Internet snad jen Mobil server, Computer Press a Internet servis, o něco menší plochu zabral Seznam a ani „u sloupů“ tentokrát nebylo ani zdaleka narváno. Důvodů může být několik – od dražší plochy oproti minulým ročníkům, dané změnou pavilonu (to se jen domýšlím, letošní ceny přesně neznám) až po negativní zkušenosti vystavovatelů z minulých let.

Internet Hall neprospěla ani konkurence v podobě E-zóny, tedy zvláštního pavilonu, který měl být věnován e-businessu. Ten byl sice poměrně povedený, ani tam však návštěvník na klasické internetové firmy prakticky nenarazil; samozřejmě s výjimkou Atlasu. Na druhou stranu zde byly k vidění stánky Expandia banky či Citibank, které by se do Internet Hall v letošním pojetí asi příliš nehodily.

Nemohu si ještě odpustit zmínku o přednáškovém programu, který v rámci Internet Hall probíhal. Zatímco v uplynulých letech byla organizace skoro bezchybná a program velmi kvalitní, letos bych mohl říci pravý opak. Prostor pro přednášky (nelze říci ani přednáškový sál) byl zastrčen do rohu pavilonu, kde jej sice řada návštěvníků ani nenašla, zato hluk z velkých a řvavých expozic sem doléhal velmi intenzivně. Návštěvníci, kteří se dopředu nepodívali na web, měli navíc jen omezenou možnost vydat se na konkrétní přednášku, protože jediný program visel na kusu papíru přímo u jejich dějiště. Například v E-zóně přitom návštěvníci dostávali hned při vstupu do ruky letáček s kompletním programem. Výjimkou proto nebyly situace, které vypadaly spíše jako z grotesky: na pódiu stojí strhaný člověk, ze všech sil křičí do mikrofonu, aby překřičel okolní hluk, a proti němu sedí pět víceméně náhodně dorazivších posluchačů. O smysluplnosti takových přednášek lze s úspěchem pochybovat.

Proč jezdit na nějakou výstavu, když je všechno na Internetu? Takové otázky padají po každém Invexu (ComNetu, PIW, …) a mají samozřejmě své opodstatnění. Jedním z důvodů, proč má podle mého názoru účast na takových výstavách smysl, je možnost osobního setkání s lidmi, se kterými normálně komunikujeme pouze elektronicky. Problém je v tom, že abychom se s nimi mohli setkat, je nezbytné, aby tam byli – a to se letos bohužel nestalo.

Anketa

Byli jste se podívat na Invexu?

Našli jste v článku chybu?

17. 10. 2000 17:11

Dan Lukes (neregistrovaný)
Uvazte, ze mate vystavu, ktera ma povest vystavy pro inovatory a skutecne se dostane do faze, kdy je "spolecensky neunosne" se takove vystavy neucastnit - Invex se do takove faze dostal. A vy jste spolecnost, ktera se letos ale opravdu nema cim (opravdu inovativnim) pochlubit - pak mate pouze jednu moznost - nejakou inovaci si vycucat z prstu (coz vzdy jde, ale je to na takove inovaci samozrejme poznat - neco jako kdyz propisovacky do te doby vyhradne modre zacnete inovativne vyrabet c…

17. 10. 2000 9:57

Dadule (neregistrovaný)
Naprosto se ztotožnuji s Vaším článkem. Jen musím říct, že jste to vydržel celkem dlouho. Já tam nebyla už třetím rokem a vůbec mi to neschází.
DP
Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla