Hlavní navigace

Internet a Invex - jde to k sobě?!

Marek Antoš 16. 10. 2000

Každoročně po skončení mezinárodního veletrhu Invex se v tisku objevují zasvěcené články počítačových komentátorů, kteří se zamýšlejí nad tím, jestli si Invex zaslouží přežít. Nebudu se plést kolegům do díla a raději se zaměřím na to, jaký byl letošní Invex z pohledu Internetu a zda tam z tého oblasti vůbec někdo vystavoval.

Internet na Invexu prošel v uplynulých letech poměrně zajímavým vývojem. Je pravda, že již poměrně dávno zde začali vystavovat poskytovatelé připojení. To, co dnes tvoří Internet především, to znamená obsah, se však na Invexu poprvé objevilo až podstatně později – s příchodem Internet Hall. Tu organizovalo BVV ve spolupráci se společností Globe Internet a jednalo se vždy o samostatný pavilon (nebo dva), kde jednak vystavovaly internetové společnosti, jednak se zde konal zpravidla poměrně bohatý přednáškový program. Zvláštností bylo, že kromě klasického stánku si vystavovatelé mohli objednat místo „u sloupu“, kam se vešel právě jeden počítač – bylo to poměrně levné a řadě menších společností to umožnilo účast na Invexu, kterou by jinak nezaplatili.

Letos poprvé bylo všechno jinak – pavilony P a X, které dříve patřily Internet Hall, zůstaly prázdné, a Internet dostal část pavilonu G1, kde se tyčily především mamutí prezentace EuroTelu, Paegasu a Českého Telecomu s pravidelnými show v obvyklé hlasitosti. Zřejmě i proto tentokrát řady vystavovatelů výrazně prořídly: velký stánek zde měli kromě Globe Internet snad jen Mobil server, Computer Press a Internet servis, o něco menší plochu zabral Seznam a ani „u sloupů“ tentokrát nebylo ani zdaleka narváno. Důvodů může být několik – od dražší plochy oproti minulým ročníkům, dané změnou pavilonu (to se jen domýšlím, letošní ceny přesně neznám) až po negativní zkušenosti vystavovatelů z minulých let.

Internet Hall neprospěla ani konkurence v podobě E-zóny, tedy zvláštního pavilonu, který měl být věnován e-businessu. Ten byl sice poměrně povedený, ani tam však návštěvník na klasické internetové firmy prakticky nenarazil; samozřejmě s výjimkou Atlasu. Na druhou stranu zde byly k vidění stánky Expandia banky či Citibank, které by se do Internet Hall v letošním pojetí asi příliš nehodily.

MIF16

Nemohu si ještě odpustit zmínku o přednáškovém programu, který v rámci Internet Hall probíhal. Zatímco v uplynulých letech byla organizace skoro bezchybná a program velmi kvalitní, letos bych mohl říci pravý opak. Prostor pro přednášky (nelze říci ani přednáškový sál) byl zastrčen do rohu pavilonu, kde jej sice řada návštěvníků ani nenašla, zato hluk z velkých a řvavých expozic sem doléhal velmi intenzivně. Návštěvníci, kteří se dopředu nepodívali na web, měli navíc jen omezenou možnost vydat se na konkrétní přednášku, protože jediný program visel na kusu papíru přímo u jejich dějiště. Například v E-zóně přitom návštěvníci dostávali hned při vstupu do ruky letáček s kompletním programem. Výjimkou proto nebyly situace, které vypadaly spíše jako z grotesky: na pódiu stojí strhaný člověk, ze všech sil křičí do mikrofonu, aby překřičel okolní hluk, a proti němu sedí pět víceméně náhodně dorazivších posluchačů. O smysluplnosti takových přednášek lze s úspěchem pochybovat.

Proč jezdit na nějakou výstavu, když je všechno na Internetu? Takové otázky padají po každém Invexu (ComNetu, PIW, …) a mají samozřejmě své opodstatnění. Jedním z důvodů, proč má podle mého názoru účast na takových výstavách smysl, je možnost osobního setkání s lidmi, se kterými normálně komunikujeme pouze elektronicky. Problém je v tom, že abychom se s nimi mohli setkat, je nezbytné, aby tam byli – a to se letos bohužel nestalo.

Anketa

Byli jste se podívat na Invexu?

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz