Hlavní navigace

Internet Explorer se má zmocnit tabletů na úkor konkurence, míří také na Xbox 360

Jiří Macich ml. 24. 5. 2012

Mozilla a Google si stěžují, že Windows RT pro tablety poškozuje konkurenci a zvýhodňují předinstalovaný Internet Explorer. Ten navíc míří na herní konzole Xbox 360. Strhne se boj i o tato zařízení?

Jen se na kauze, která začala antimonopolní stížností norské firmy Opera Software u Evropské komise na společnost Microsoft, začal usazovat prach, tak už tu máme nové tahanice o předinstalovaný Internet Explorer v operačním systému od Microsoftu. Tentokrát jde o Windows RT dodávaná s předinstalovaným prohlížečem Internet Explorer 10.

Windows RT jsou osekanou a upravenou verzí Windows 8 určenou pro zařízení s ARM architekturou. Aktuálně primárně směřují na tablety, kde hodlají v plné míře využít prostředí Metro. Nicméně ARM architektuře se přisuzuje světlá budoucnost i na poli osobních počítačů jako jsou třeba kompaktní stolní all-in-one počítače.

Součástí Windows RT bude i klasické desktopové prostředí Aero, ovšem bude hrát druhé housle. Nahrazuje jej Metro.

Windows RT určená pro ARM architekturu nehledě na typ zařízení tedy mohou být časem velmi rozšířeným systémem nezávisle na tom, jak to bude s naplňováním ambicí Microsoftu na poli tabletů. To je do značné míry důvod, proč kritika začala zaznívat tak rychle. Odstartoval totiž souboj o nový tržní segment.

Mozilla tvrdí, že Windows RT diskriminují alternativní prohlížeče

Mozilla se jako první pustila do kritiky operačního systému Windows RT ještě před jeho oficiálním uvedení na trh. Prý je potřeba včas upozornit na problém a začít pracovat na jeho nápravě. Onen problém má být konkrétně v tom, že Windows RT omezují možnosti alternativních prohlížečů.

Mozilla vysvětluje, že Internet Explorer bude v systému privilegovaným prohlížečem, protože jako jediný bude moci na této platformě provádět výpočetní operace životně důležité pro moderní prohlížeče a jejich činnost. Což je pravda.  Na ostatní výrobce Microsoft tlačí, aby se přizpůsobili novým podmínkám v systému Windows RT

Sám Microsoft však s odvoláním na zpětnou kompatibilitu dopřál svému prohlížeči Internet Explorer v rámci Windows RT poněkud širší pole působnosti. Mozilla trvá na tom, že není technický důvod, proč by toto širší pole působnosti neměly ve Windows RT dostat i alternativní prohlížeče. Rozhodnutí Microsoftu je „politické“.

Windows RT sází takřka výhradně na prostředí Metro a jemu přizpůsobené aplikace včetně Internet Exploreru.

A právě kvůli politice Microsoftu se alternativní prohlížeče budou muset v případě podpory této platformy přizpůsobit řadě omezení. To podle Mozilly snižuje jejich reálnou konkurenceschop­nost, protože prý za aktuálně nastavených podmínek údajně lze jen velice obtížně vytvořit moderní prohlížeč s komfortem, na který jsou uživatelé zvyklí. V některých ohledech to prý nemusí být možné vůbec.

Mozilla proto tvrdí, že se vracíme do temné éry absolutní nadvlády Internet Exploreru, kdy konkurenční prohlížeče byly různými způsoby znevýhodňovány, čímž v konečném důsledku trpěl uživatel a jeho zájmy. Objektivně je však situace nyní ještě horší. Nejde tu totiž jen o to, který prohlížeč je uživateli předkládán a který si sám musí dohledat a doinstalovat.

Google se ke kritice připojuje, byrokraty kritika zaujala

Ke kritice se přidal i další z výrobců předních prohlížečů pro osobní počítače, jmenovitě Google. I on by rád uživatelům tabletů s Windows RT nabídl svůj prohlížeč a nelíbí se mu tudíž omezení, které pro konkurenční prohlížeče Microsoft nachystal. Případ již zaujal výbor amerického senátu, který chce zkoumat tvrzení, že Microsoft poškozuje konkurenci.

Velký antimonopolní spor ale tentokrát není na pořadu dne. Háček je v tom, že Microsoft na poli systémů pro zařízení s ARM architekturou zatím nemá významnější tržní pozici, aby se dostal do hledáčků antimonopolních úřadů. Situace by se mohla změnit, kdyby tablety s Windows RT získaly významnější zastoupení na trhu.

Pak by úřední zásah přijít mohl, ale náprava počátečního stavu nevýhodného zejména pro koncového uživatele by opět byla na léta. Mozilla proto volá již dnes, aby Microsoft začal dodržovat vlastní zásady, které vytrubuje do světa (o otevřenosti a interoperabilitě). Dále Microsoftu doporučuje, aby odolal pokušení vydat se cestou uzavřeného, resp. ne otevřeného řešení.

To, že Microsoft výrobce konkurenčního prohlížeče vyslyší do té míry, že před vydáním Windows RT provede ještě kýžené změny, je dosti nejisté až nepravděpodobné. Nejisté je ovšem také to, jestli by se antimonopolní úřady začaly o situaci zajímat i pokud by např. tablety s Windows RT získaly větší zastoupení na trhu.

Máme tu totiž podobnou situaci, kterou rovněž úřady neřešily a neřeší. Apple, jehož iPad je jasnou jedničkou mezi tablety, také tvůrcům prohlížečů neotevírá tak široké pole působnosti, jak by si třeba Mozilla přála. Ta dodnes tvrdí, že nemá odpovídající podmínky pro to, aby připravila Firefox pro iPhone, iPad či iPod Touch.

Přesto momentálně v této věci žádné antimonopolní řízení či zkoumání neběží. A neběželo ani v době, kdy Apple apriori odmítal příchod alternativních prohlížečů do svých zařízení. Později vlně kritiky neodolal a dvířka své platformy otevřel natolik, že se mohla objevit Opera Mini a další prohlížeče pro jeho zařízení. Pořád pro ně ale platí řada omezení.

Anketa

Měly by se úřady zabývat omezeními pro alternativní prohlížeče v iPadu a Windows RT?

Internet Explorer míří na Xbox 360, ovládat se bude přes Kinect

Microsoft má každopádně s rozšiřováním svého prohlížeče Internet Explorer velké plány. Je jedničkou na poli osobních počítačů (a po letech jeho podíl kontinuálně i meziročně roste). S příchodem Windows Phone se uskutečnil re-launch jeho verze pro mobilní telefony, s Windows 8 a Windows RT míří na tablety a přijít má i verze pro herní konzoli Xbox 360.

Xbox 360 konečně dožene konkurenční next-gen konzole a dočká se integrace plnohodnotného webového prohlížeče pro volné surfování po webu, které je pro uživatele konkurenčních konzol PlayStation 3 nebo Nintendo Wii samozřejmostí. Internet Explorer pro Xbox 360 konkrétně bude založen na stávající deváté generaci prohlížeče.

Ovládání Microsoft ušije na míru pohybovému senzoru Kinect, se kterým slaví velké úspěchy a proto chystá i jeho verzi pro PC. Pro Internet Explorer ale Kinect vyloženě nutný nebude. Otazník visí nad podobou uživatelského rozhraní prohlížeče. Xbox 360 aktuálně již využívá GUI konceptem podobné prostředí Metro.

Dashboard konzole Xbox 360 v současné verzi nepopře inspiraci prostředím Metro z Windows 8 nebo Windows RT.

Další nezodpovězenou otázkou je, jestli se Internet Explorer stane základní součástí softwaru konzole. Dříve byl přístup např. na sociální sítě prostřednictvím vestavěných aplikací dostupný jen předplatitelům služeb Xbox Live. Bude tedy i Internet Explorer dostupný pouze pro ně? Podrobnosti by mohl Microsoft prozradit na výstavě a konferenci E3.

EBF16

Zajímavé je, že o konzole se zatím mezi tvůrci prohlížečů spor nerozhořel. Všeobecně se respektuje, že výrobce konzole zařadí do její softwarové výbavy jeden integrovaný prohlížeč a tím to končí. Stejné je to u televizorů a nejrůznějších multimediálních přehrávačů. Dáno to dosud bylo uzavřenosti platformy. Nicméně Xbox 360 v současnosti podporuje instalaci nejrůznějších aplikací.

Xbox 360 se mění ve svým způsobem otevřenou platformu umožňující instalaci nejrůznějších aplikací.

Je tedy možné, že se některý z tvůrců prohlížečů ozve, že chce mezi aplikace zařadit svůj browser konkurující právě Internet Exploreru. Boj o konzole by byl novinkou a bylo by velmi zajímavé sledovat jeho vývoj. Nicméně, nepředbíhejme. Zatím bude, zdá se, ještě hodně rušno kolem podpory alternativních prohlížečů ve Windows RT. 

Anketa

Očekáváte zájem tvůrců alternativních prohlížečů o vstup na herní konzole jako je PlayStation 3 nebo Xbox 360?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit