Hlavní navigace

Internet jako zbraň?

Aleš Miklík 29. 9. 2005

Francie hodlá v zájmu boje proti terorismu podrobit regulaci internetové kavárny. Poskytují prý "garantovanou anonymitu", kterou využívají teroristé. Těžko říct, nakolik to skutečně omezí zkušené zločince, lze však snadno odhadnout, že nejvíc budou novou "ochranou" trpět opět obyčejní lidé.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Ze zprávy, kterou agenturám podal francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy, mnoho detailů nevyčteme. Hlavní náplní nového snažení o potření terorismu mají být (jak jinak) další a další kamery v ulicích, obchodech a bankách (což může být výhodné při pátrání po „klasických“ zločincích, avšak sebevražednému útočníkovi je zpravidla jedno, jestli ho před činem náhodou nezachytila nějaká kamera). Obvyklý střet obhájců bezpečí a těch, kterým více záleží na svobodě, si tak „odkroutí“ další zbytečné kolečko, počet očí v ulicích se znovu zvýší a protože již instalované kamery se budou jen těžko někdy odstraňovat, v dalším kole se bude zápasit znovu o něco menší a zbývající kousek soukromí. Nic, co bychom už neznali.

Francouzská vláda nyní kromě toho požaduje i lepší dohled nad mobilními hovory a internetovým provozem v kavárnách. Vzhledem k tomu, že Evropská unie prosazuje archivaci údajů o telefonních hovorech a záznamů poskytovatelů připojení k Internetu prodloužit až na tři roky, není žádným překvapením, že o totéž usiluje i Francie. Nový je však záměr „došlápnout“ si na internetové kavárny, které by prý měly „udržovat záznamy o uživatelích“. To může znamenat jen legitimování každého, kdo si bude chtít v kavárně „zabrouzdat“. K tomu můžeme samozřejmě dodat, že taková povinnost není zase tak velkým omezením a koneckonců obvyklému návštěvníkovi internetové kavárny asi tolik vadit nebude – má snad co skrývat?

KL_HLASOVANI

Proti tomu však stojí argument, že mnozí uživatelé tyto podniky vyhledávají právě pro příjemný pocit anonymity, aniž by zároveň chtěli či páchali něco nezákonného. Ti o svůj kousek svobody kvůli novému zákonu přijdou, přičemž mohou mít oprávněný pocit nespravedlnosti. Skutečným teroristům tahle překážka asi tolik starostí nepřidělá. Už nyní se musí obejít bez pravých dokladů na letištích a hranicích a nezdá se, že by jim to působilo velké potíže. Pro anonymní komunikaci po Internetu jsou navíc kavárny spíše nevýznamnou výpomocí: za pomoci několika jednoduchých programů a postupů může důležitá zpráva klidně a bezpečně odejít z počítače na stole z teroristova „trvalého“ bydliště. Omezení v internetové kavárně tedy spíš zlé hochy naučí lépe ovládat komunikační techniku a příští „protiteroristické opatření“ tak bude muset být mnohem údernější. Bude to zákaz instalovat na neregistrovaných počítačích šifrovací programy? Či rovnou příkaz k povinné instalaci „dohledového“ softwaru?

Internet se úspěšně „zatavil“ do struktury společnosti jako jedna z jejích důležitých komunikačních součástí a musí proto spolu s ní nést všechny důsledky změn, ke kterým ve vývoji společnosti dochází. Bude-li však vytrvale označován za nebezpečný nástroj pro zločince a pochybná individua, může se jeho skutečná funkce a obraz v mínění většinové veřejnosti tragicky rozejít. Ostatně ještě dnes lze snadno v masovějších médiích najít stopy stereotypu „Internet je dobrý jen pro šíření porna a pedofilie.“ Přibudou k němu i otázky jako „Internet? To je to rejdiště teroristů?“

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Největší outlet s interiérem Starého Města

Největší outlet s interiérem Starého Města

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení