Hlavní navigace

Internet Libre!

František Fuka 16. 8. 2004

Musím přiznat, že mě sport nikdy moc nezajímal a z Olympiády jsem většinou sledoval jen zahajovací ceremoniály, pokud vůbec něco. Následující "problém" mi tedy žíly nijak netrhá. Je to ovšem jeden z prvních prubířských kamenů, co se týče "svobody Internetu" z geografického hlediska. Vlastníci práv na Olympijské zpravodajství se totiž snaží zajistit, aby se na jejich internetové zpravodajství mohli dívat pouze uživatelé z dané země.

Musím přiznat, že mě sport nikdy moc nezajímal a z Olympiády jsem většinou sledoval jen zahajovací ceremoniály, pokud vůbec něco. Následující „problém“ mi tedy žíly nijak netrhá. Je to ovšem jeden z prvních prubířských kamenů, co se týče „svobody Internetu“ z geografického hlediska. Vlastníci práv na olympijské zpravodajství se totiž snaží zajistit, aby se na jejich internetové zpravodajství mohli dívat pouze uživatelé z dané země.

V USA zakoupila exkluzivní práva na videozpravodajství z Olympiády stanice NBC. Údajně ovšem na svých stránkách nabízí pouze sestřihy a žádné přímé přenosy. Naopak britská BBC toho nabízí online mnohem víc, včetně live streamingu. Údajně. Píšu „údajně“, protože jsem, já chudák, v České republice, a tudíž se nemůžu koukat tam ani tam. Na NBCOlympics.com jsem dostal vynadáno, že nejsem v USA, na BBC News jsem ani po delším hledání nenašel nic, co by se dalo označit za „aktuální olympijské videozpravodaj­ství“. Možná mi to bylo automaticky skryto, možná jsem špatně hledal, ale o to celkem nejde…

Jde o to, že se někdo pokouší tímto způsobem omezovat, co můžu kde na Internetu dělat, v závislosti na mé zeměpisné poloze. Nejsem takový superliberál, abych vykřikoval, že jde o cenzuru. Když někdo došel k názoru, že si chce koupit práva pro jistý region, tak ať se snaží omezit sledování jen pro onen region. Je to ale marná snaha.

Pokud se letos nebudou olympijské přenosy pirátit, nebude za to moci technická dokonalost restriktivních řešení NBC a ostatních. Bude za to moci téměř naprostý nezájem o Olympiádu mezi online komunitou. Kdyby byl podobným způsobem omezován například přenos z mistrovství světa ve hře Doom 3, během několika málo hodin by se jistě vyrojily proxy servery, které by takový stream přijímaly v „povolené“ zemi a pak ho nějak vynalézavě (možná vynalézavěji než původní server) šířily do světa.

Až se bude někdo pokoušet podobně omezovat něco zajímavějšího (fandové Olympiády prominou), pak se teprve naplno ukáže, jak nesmyslná tahle snaha je. Stejně nesmyslná jako myslet si, že digitální data mohou být nekopírovatelná nebo že vám přestane chodit spam, když si budete stěžovat na jednickar@jed­nickar.com.

Našli jste v článku chybu?

18. 8. 2004 0:04

Hikaru (neregistrovaný)
Jeste takovou poznamecku pod carou. Cely pohled na tuto situaci je prevraceny. To ze internetove zpravodajstvi a prenosy alespon nekde k dispozici jsou je snahou o to zpristupnit (byt s urcitym omezenim dane pravy) TV vysilani na internetu ne mu branit!

17. 8. 2004 23:56

Hikaru (neregistrovaný)
Vzhledem k tomu ze se v oblasti televize a filmu pohybuju, budte radi, ze na internetu nejaky vysilani je a obcas se tam i neco vysila. Ono protlacit prava k uverejneni na internetu je velmi tezke, a pokud si obsah netocite sami, musite nejak zajistit aby nebylo mozne sledovat obsah mimo uzemi dane zeme, pro ktere mate koupene prava. Je to stejne, jako kdyz si jdete koupit kartu na prijem ze satelitu CT, narok ma pouze cesky obcan a kartu mu prodaji jen v tuzemsku. Dane licencemi na porady preji…
DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO