Hlavní navigace

Internet není vše

Aleš Miklík 14. 7. 2005

Bangladéšský podnikatel Ikbal Quadir je přesvědčen, že mobilní Internet jednou spasí zaostalý venkov jeho země. První úspěch slavil s mobilními telefony, avšak je Internet skutečně to, co zemědělci třetího světa nejvíce potřebují? Je-li cílem zničení sociální struktury místní společnosti, pak jistě ano.

Ikbal Quadir vystoupil se svými odvážnými plány před experty konference TEDGlobal (Technology, Entertainment and Design), poměrně významné události s přesahem od technologií ke globálním problémům dneška. Již před dvanácti lety se mu podařilo zavést mobilní síť v bangladéšských vesnicích a zemědělských oblastech své země, přičemž jeho firma slavila překvapivý úspěch: do dnešního dne více než 3,5 milionu uživatelů a 115.000 mobilních telefonů ve vesnicích. A v tom je podle Quadira klíč k úspěchu pomoci rozvojovým zemím – přivést technologii tak, aby pomáhala lidem k rozvíjení vzájemných kontaktů na větší vzdálenosti. To podle něj upevní vazby mezi lidmi a pomůže k distribuci moci.

Quadirovy názory na účinnost západní finanční pomoci třetímu světu souzní s novým trendem tuto formu pomoci zpochybňovat. Peníze skončí u vůdců a autorit, které dosud zemi vedly spíše „od desíti k nule“ a k obyčejným lidem se nedostane nic. Čím dál více odborníků proto navrhuje najít cestu, jak podpořit konkrétní lidi v úsilí, aby se ze dna dostali „sami“, a poskytnutí technologií tak obvykle bývá to první, co se v této souvislosti navrhuje.

Quadir slavil úspěch s mobilními telefony, protože ty při dostatečně nízkých cenách snadno „zapadnou“ i do sociálně odlišných podmínek, než jaké panují v individuali­zovaném Západě. Mobil člověku rozšíří možnosti kontaktů a přitom vás neizoluje od těch, které již máte ve svém nejbližším okolí. Jako častý příklad bangladéšského přínosu bývají zmiňovány venkovské ženy, které díky vlastnictví telefonu a tím i spojení se světem prudce stouply na společenském žebříčku své obce. Zatím se samozřejmě příliš nemluví o tom, na jakých stupních hiearchie skončily, když mobil časem získala celá vesnice.

Dalším stupněm v pozvednutí zemědělců z bláta pak má být mobilní připojení k Internetu. Quadir sice varuje před příliš rychlými skoky, ale i při započítání více let mi ve výsledku kromě technologického pokroku vychází nemálo vedlejších efektů. Internet již není technologie, „přenositelná“ do jakýchkoliv podmínek. Nejde o zázrak, který kam vkročí, spasí svět. Stejně jako nejprve písmo a poté knihtisk zásadně změnily strukturu společnosti a její instituce, vyžaduje i plné využití Internetu určité sociálně-ekonomické podmínky. Nám se to nemusí zdát patrné, avšak z pohledu bangladéšského venkovana žijeme poměrně bizarní životy. Způsobem práce, organizací rodiny i sociálních kontaktů. Samozřejmě je možné, že i pro zemědělce v třetím světě bude velmi užitečné ve volném čase brouzdat po novinkách ve způsobech zavlažování a dopisování si s kolegou na druhé polovině rovníku. V tom volném čase však tkví velká část problému. Spočívá-li vaše práce v manuálním dobývání úrody ze země, smrskává se pravděpodobnost volné a klidné chvíle pro zkoumání možností Internetu na velmi nízké číslo.

Kromě toho Internet a smysluplné využití jeho možností předpokládají alespoň určitou míru znalostí, „počítačovou gramotnost“. Že její školení nemusí být triviální záležitost ani v „ideálních“ podmínkách, ukazují některé ohlasy na probíhající školení počítačové gramotnosti pořádané českým ministerstvem informatiky. O možnosti, že Internet nakonec možná prospěje spíš místním kriminálním vrstvám ke spojení ze zahraničím, ani nemluvě.

Abych však nebyl špatně pochopen, rozhodně nechci méně šťastným (ačkoliv to slovo v této souvislosti také možná není nejšťastnější) lidem v zaostalejších částech světa upírat možnost technologického rozvoje. Je však otázka, nakolik samotné technologie postačí k pozvednutí životní úrovně těchto lidí, neboť jejich sociální prostředí není na nové způsoby komunikace a práce stavěno. Nakonec, to si přiznejme, ani v ČR se bezprostředně díky Internetu tolik lidí neživí (ani vydavatelů e-zinů tu není zase tolik :-) )

Našli jste v článku chybu?

18. 7. 2005 8:39

Thomas F. (neregistrovaný)
Souhlasim plne s vyse uvedenym.
Je bezpodminecne nutne vzdelani prave pro tyto lidi ze "tretich" zemi, k tomu prispeje jak rozhlas, noviny tak i Internet a jeho rozsireni mezi co nejvice uzivatelu at uz je to kdekoliv.

15. 7. 2005 3:53

Papouch (neregistrovaný)
Charity v Anglii stare mobily bezne sbiraji jako pomoc a zrejme je tam posilaji. To by se koneckoncu dalo delat i u nas, funkcni mobil stoji par stovek.

ty vesnicanky spis nejak preprodavaji kredit a nahrazuji budky (ktere by ty opice jinak rozebraly na material)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?