Hlavní navigace

Internet OnLine má 36 tisíc zákazníků

Marek Antoš

Jak bylo dopředu ohlášeno, zveřejnil včera SPT TELECOM některé informace o své síti a také o svých zákaznících. Nejzajímavější je nepochybně údaj o počtu klientů, ale na tiskové konferenci se hovořilo i o již poněkud starší kauze "virtuálních" přístupových bodů.

Podle slov zástupců SPT TELECOMu a konkrétně jeho odštěpného závodu Služby profesionálních sítí, který provozuje mimo jiné IOL, byl včerejší krok motivován snahou po větší otevřenosti. Svoji úlohu jistě sehrála i snaha tak trochu se pochlubit vedoucím postavením, které nyní SPT TELECOM – v souladu s obecným očekáváním při startu jeho služeb – má.

Celkově má dnes IOL přes 36 tisíc platících zákazníků. Do tohoto čísla je zahrnuto všechno, tedy každý zákazník s dial-upem, pevnou linkou, ISDN, dokonce i ten, který využívá služby přístupu k Internetu z mobilního telefonu. Podstatná je proto informace, že devadesát procent z tohoto počtu tvoří klienti, kteří mají tarify IOL STANDARD (neomezený přístup po dial-upu) a IOL BASIC (přístup k Internetu mimo špičku, tj. večer a o víkendech). Zbylých deset procent připadá na ostatní služby. Podrobnější rozvrstvení nechtěli představitelé IOL na tiskové konferenci vzdor několika přímým dotazům sdělit s tím, že činí první krok na cestě k otevřenosti – pokud je budou ostatní poskytovatelé následovat, zveřejní zase o kousek víc. Odkrytí karet naráz by je podle jejich slov obchodně poškodilo.

Zajímavý je také údaj, že šedesát procent zákazníků je z regionů Praha. Brno a Ostrava, zbytek je rozprostřen po celé republice. Troufám si odhadovat, že u ostatních poskytovatelů tvoří tato klíčová tři města větší podíl na celkovém počtu, což jistě souvisí s tím, že IOL má dnes zřejmě největší množství přístupových bodů. A zatímco ve velkých městech je konkurence velmi ostrá, v zapadlejší lokalitách často v daném UTO své služby mimo IOL nikdo nenabízí. Ani IOL ovšem samozřejmě není všude – zatím má pokryto 93 UTO z celkových 159. Pokrytí všech je v plánu, ale čeká se na to, jak bude vlastně vypada tarif Internet 2000 a zda nebude obsahovat i nějakou službu přesměrování pro poskytovatele, která by byla výhodnější, než budování celých nových uzlů.

Když hovoříme o přesměrování, připomíná to známou aféru s virtuálními přístupovými body, které SPT TELECOM používal před rokem. Mávnutím kouzelného proutku tehdy vybudoval v krátké době velké množství uzlů, ovšem jak se ukázalo, šlo pouze o uzly na bázi Potěmkinových vesnic: zákazník sice volal na místní telefonní číslo, ale jeho hovor byl následně přesměrován po telefonní síti do jednoho z 12 skutečných uzlů, které IOL měl. Náklady na přesměrování přitom byly tak vysoké, že si je žádný jiný poskytovatel logicky nemohl dovolit; nepochybně se tedy jednalo o dumping. I o virtuálních uzlech se včera na tiskové konferenci hovořilo a musím říci, že to pro mne bylo překvapení. Zástupci služby Internet OnLine totiž již velmi dlouho prohlašovali, že virtuální přístupové body jsou minulostí a nepoužívají se: včera naproti tomu připustili, že posledních pár bodů bylo „zhmotněno“ až před několika týdny. Jejich předchozí prohlášení tak musím hodnotit minimálně jako neseriózní.

Pokud jde o připojení do zahraničí, používá dnes IOL dva směry. První linka vede k TeleGlobe do USA a má kapacitu 8 Mb/s, druhou cestou je připojení ke společnosti Global One o kapacitě 6 Mb/s. V rámci Čech má IOL 4 Mb/s do NIXu, tutéž kapacitu i ke Global One (na rozdíl od dříve uvedené linky je tato používána jen pro peering, zejména pro rychlý přístup k Seznamu a Atlasu) a 2 Mb/s k EUnetu. Jak jsme již dříve informovali, nově má IOL také propojení o kapacitě 1 Mb/s ke Slovenským telekomunikáciím.

IOL je tedy dnes zřejmě nejmasovějším poskytovatelem připojení, na druhém místě je Video On Line, které počty svých zákazníků netají již dlouhou dobu a v současné době se pohybují zhruba nad 15 tisíci. Je ovšem zajímavé, že objemy přenesených dat by naznačovaly vyrovnanější podíl: buď tedy obě společnosti používají pro výpočet počtu klientů jinou metodiku, nebo má Video On Line náruživější uživatele.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

28. 8. 1999 15:28

Milan Marek (neregistrovaný)
Vazeny pane kolego,

citim s Vami. Presto si dovoluji upozornit, ze nejsme v USA.

Pokud se pripojujete pres draty monopolniho poskytovatele telefonnich sluzeb, napajite sve PC z rozvodne site monopolniho dodavatele elektriny, ..., a to vse s pozehnanim monopolni skupiny politiku druhe nomenklaturni vlny (jejiz vznik nyni sledujeme), divim se Vam, ze se divite. Snad chapete, ze nejde prevzit ze sveta jen to hezke. Lze se inspirovat a zacit pro to neco delat. Organizovat se a ziskat vliv nad vyvoje…

26. 8. 1999 14:27

Marek Kovařík (neregistrovaný)
Jsem připojen k internetu u společnosti PVT.NET Jejich rychlost připojení je s porovnáním s ostatními poskytovateli velmi slušná. Bohužel dial-up je pořád jen dial-up a s rychlostí 33600 Kbps se toho moc z internetu "ulovit" nedá. Pokud čtu o konektivitě IOL do zahraničí a po ČR, vypadá to /alespoň na monitoru/ mnohem lépe než u PVT. Nedávno jsem se rozhodl pořídit si ISDN a protože v mém městě nikdo jiný než Telecom ISND nenabízí, zvolil jsem právě je. S hrůzou jsem ale zjistil, že připojení Te…
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?