Hlavní navigace

Internet.org není charitou ani dobročinností. Může se ale stát hrozbou

Daniel Dočekal 23. 4. 2015

Indická vzpoura proti Internet.org Marka Zuckerberga není až tak bezvýznamnou událostí, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Internet.org přišel v Indii o poměrně zásadní partnery. Projekt Marka Zuckerberga opustili s tím, že je zásadní hrozbou pro síťovou neutralitu. Facebook na to ústy svého zakladatele zareagoval zlehčováním a hlavně ukázkou toho, že vůbec nechápe, co to je síťová neutralita. 

Reakci Facebooku si také samozřejmě můžete vykládat tak, že zuby nehty brání něco, co má firmě přinést další záplavu peněz. Na nějaké objektivní a pravdivé vyjádření prostě není čas ani chuť.

Účel Internet.org má být ten, že lidem v rozvíjejících se zemích nabídne přístup k Facebooku (a některým Facebookem vybraným službám či obsahu), aniž by za to museli platit. Facebook je zároveň tím, kdo vybírá, které země mají mít ono privilegium, že služba bude pro tamní uživatele dostupná. Celé to funguje tak, že se Facebook dohodne s tamními  operátory/ISP.

Co je síťová neutralita

Důvod existence Internet.org je prostý: Facebook získá další miliony uživatelů a bude se monetizovat klasickým způsobem. Reklamou, sledováním, shromažďování informací o jejich chování, prodejem těchto informací (ať už přímo nebo nepřímo) dalším subjektům. Filantropie, charita ani dobročinnost v tom samozřejmě není, celé je to čistý kalkul a nejde o nic jiného, než o peníze.

Jenže, jak správně indické firmy opouštějící iniciativu namítají, celý princip znamená, že Facebook získává velkou výhodu, zatímco jiní hráči na trhu jsou znevýhodňováni. Jejich služby ani obsah zadarmo přístupné nejsou a nebudou. Nerovnost podmínek je dost zřejmá a navíc tento postup porušuje zásadní principy síťové neutrality.

Zuckerberg na kritiku a útěk zareagoval tak, že je dost jasné, že toho o síťové neutralitě moc netuší. Nebo, možná, spíš tušit nechce. V argumentaci si totiž vybral pouze onu část síťové neutrality, která se týká operátorů a upřednostňování různých druhů provozu. Paradoxně se mu ale podařilo popřít sebe sama s tvrzením, že: „Internet.org neblokuje ani neomezuje žádné služby ani nevytváří rychlejší cesty, ani nikdy nebude“.

Ve skutečnosti je to právě Internet.org, kdo umožní uživatelům přístup pouze k vlastním službám a službám těch, kteří byli vybráni (samozřejmě na základě odpovídajícího komerčního vztahu). A pro ty nevybrané má pouze onu „pomalejší“ a „komplikovanější“ cestu.

Co je zadarmo

Celé je to navíc nebezpečné i z pohledu, který už dlouho činí z Facebooku problematické místo pro šíření informací. Facebook rozhoduje o tom, co uživatelé budou moci vidět a co ne. U Internet.org jsou do tohoto rozhodovacího procesu přibírání nejenom ISP (ti z principu mohou rozhodovat už dlouho, ale také mají závazek nezneužívat této moci), ale hlavně vlády jednotlivých zemí.

WT100

Internet.org samozřejmě není ojedinělý a přístup k různým obsahům a aplikacím „zdarma“ dávají a dávali sami operátoři – je zcela běžné, že jsou zvýhodňovány „partnerské“ mobilní aplikace. Ve všech těchto případech zde hrozí stejný problém: likvidace síťové neutrality. 

A navíc ještě další posilování představy, že obsah (a služby) je (a mají být) na internetu zadarmo. Určitým způsobem obdivuhodně krátkozraké, realisticky ale chytře vymyšlené – zpoplatnění, alespoň u Internet.org, přichází jinými cestami. 

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové