Hlavní navigace

Internet.org není charitou ani dobročinností. Může se ale stát hrozbou

Daniel Dočekal 23. 4. 2015

Indická vzpoura proti Internet.org Marka Zuckerberga není až tak bezvýznamnou událostí, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Internet.org přišel v Indii o poměrně zásadní partnery. Projekt Marka Zuckerberga opustili s tím, že je zásadní hrozbou pro síťovou neutralitu. Facebook na to ústy svého zakladatele zareagoval zlehčováním a hlavně ukázkou toho, že vůbec nechápe, co to je síťová neutralita. 

Reakci Facebooku si také samozřejmě můžete vykládat tak, že zuby nehty brání něco, co má firmě přinést další záplavu peněz. Na nějaké objektivní a pravdivé vyjádření prostě není čas ani chuť.

Účel Internet.org má být ten, že lidem v rozvíjejících se zemích nabídne přístup k Facebooku (a některým Facebookem vybraným službám či obsahu), aniž by za to museli platit. Facebook je zároveň tím, kdo vybírá, které země mají mít ono privilegium, že služba bude pro tamní uživatele dostupná. Celé to funguje tak, že se Facebook dohodne s tamními  operátory/ISP.

Co je síťová neutralita

Důvod existence Internet.org je prostý: Facebook získá další miliony uživatelů a bude se monetizovat klasickým způsobem. Reklamou, sledováním, shromažďování informací o jejich chování, prodejem těchto informací (ať už přímo nebo nepřímo) dalším subjektům. Filantropie, charita ani dobročinnost v tom samozřejmě není, celé je to čistý kalkul a nejde o nic jiného, než o peníze.

Jenže, jak správně indické firmy opouštějící iniciativu namítají, celý princip znamená, že Facebook získává velkou výhodu, zatímco jiní hráči na trhu jsou znevýhodňováni. Jejich služby ani obsah zadarmo přístupné nejsou a nebudou. Nerovnost podmínek je dost zřejmá a navíc tento postup porušuje zásadní principy síťové neutrality.

Zuckerberg na kritiku a útěk zareagoval tak, že je dost jasné, že toho o síťové neutralitě moc netuší. Nebo, možná, spíš tušit nechce. V argumentaci si totiž vybral pouze onu část síťové neutrality, která se týká operátorů a upřednostňování různých druhů provozu. Paradoxně se mu ale podařilo popřít sebe sama s tvrzením, že: „Internet.org neblokuje ani neomezuje žádné služby ani nevytváří rychlejší cesty, ani nikdy nebude“.

Ve skutečnosti je to právě Internet.org, kdo umožní uživatelům přístup pouze k vlastním službám a službám těch, kteří byli vybráni (samozřejmě na základě odpovídajícího komerčního vztahu). A pro ty nevybrané má pouze onu „pomalejší“ a „komplikovanější“ cestu.

Co je zadarmo

Celé je to navíc nebezpečné i z pohledu, který už dlouho činí z Facebooku problematické místo pro šíření informací. Facebook rozhoduje o tom, co uživatelé budou moci vidět a co ne. U Internet.org jsou do tohoto rozhodovacího procesu přibírání nejenom ISP (ti z principu mohou rozhodovat už dlouho, ale také mají závazek nezneužívat této moci), ale hlavně vlády jednotlivých zemí.

MIF16

Internet.org samozřejmě není ojedinělý a přístup k různým obsahům a aplikacím „zdarma“ dávají a dávali sami operátoři – je zcela běžné, že jsou zvýhodňovány „partnerské“ mobilní aplikace. Ve všech těchto případech zde hrozí stejný problém: likvidace síťové neutrality. 

A navíc ještě další posilování představy, že obsah (a služby) je (a mají být) na internetu zadarmo. Určitým způsobem obdivuhodně krátkozraké, realisticky ale chytře vymyšlené – zpoplatnění, alespoň u Internet.org, přichází jinými cestami. 

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně