Hlavní navigace

Internet v rukou teroristů

Eduard Hlava 27. 8. 2004

Dříve mi připadalo děsně efektní, když v nějakém akčním filmu teroristé odpalovali bomby mobilním telefonem. Jen zavolali na číslo a řach. Nebo poslali SMS s kódem "snowflake" a za pár vteřin už hotel nestál. Mobily používali i pro komunikaci mezi sebou. Ale někteří zjistili, že mobilní komunikace je celkem dobře vystopovatelná a odposlouchávatelná.

Dříve mi připadalo děsně efektní, když v nějakém akčním filmu teroristé odpalovali bomby mobilním telefonem. Jen zavolali na číslo a řach. Nebo poslali SMS s kódem „snowflake“ a za pár vteřin už hotel nestál. Mobily používali i pro komunikaci mezi sebou. Ale někteří zjistili, že mobilní komunikace je celkem dobře vystopovatelná a odposlouchávatelná.

Za všechny zmiňme příklad zadržení útočníků Al-Káidy, ke kterým se dostali pomocí odposlechu telefonního hovoru.

A tak někteří z nich (ti chytřejší zřejmě) přecházejí na internetovou komunikaci.

Zatím jsem tedy neslyšel o tom, že by bomby odpalovali pomocí emailu nebo přes ICQ, ale proč ne? Popovídají si s pumou a pak pápá – pneumatiky nablýskaného jeepu se rozletí po náměstí. Tento příklad je poněkud extrémní, ale kteří teroristi nepoužívají extrémní metody? Internet se dá využít, tedy zneužít, i docela obyčejně.

Již jste někde slyšeli nebo četli podobnou větu: „Na internetových stránkách teroristické organizace ABC se objevila nahrávka popravy dalšího zaměstnance firmy působící v Iráku…“? A napadlo vás se na tu stránku podívat? S největší pravděpodobností jste neuspěli, protože v té době už skoro určitě neexistovala, nebo byla přesunuta jinam.

Asi si už nikdo nepředstavuje současné teroristy jako pár blbečků, co si oblečou semtexové sako a jdou mezi lidi. Oni musí mít ve svých řadách i vzdělané lidi. A to alespoň natolik, aby někdo zvládl speciální internetové operace. Ty jejich stránky musí být někde umístěné, točí se na nějakém pevném disku, server musí být připojen k síti, má nějakou IP adresu. Pro odborníka není složité vystopovat, odkud soubory na stránku přitekly. Ale to pánové z Al-Káidy samozřejmě ví, takže za sebou zametají stopy. Navíc těžko si asi představit, že si taková Al-Káida zaplatí někde webhosting a při placení se navíc prokáže identifikačním číslem.

Jak to tedy provádějí? Jak zajistí, že nikdo nikdy neodhalí původce nahrávek a textů, zřizovatele stránek či místo připojení počítače, ze kterého byly na server nahrány soubory? Zabývá se tím vůbec někdo? FBI? A co počítač? Že mlčí? O nikom z teroristů, koho by tajné služby za takovéto chování zatkly, nevím. Nebo že by se média soustředila jen na neškodné hackery, kteří se nechají chytit a nakonec ukradené peníze stejně vrátí?

Jen tak pro zajímavost, doména Al-Qaeda.com je už dlouhou dobu hacknutá a je vlastněná U.S.A. To je možná asi tak vše, co tajné služby zvládly. Nebo toho zvládly víc, ale protože jsou tajné, tak nám o tom nepodávají zprávy.

MIF16

Dobře, uznávám, že to tady nevyřeším. Ale vadí mi na tomhle všem jedna zásadní věc. Ti „hajzlové teroristický“ (odpusťte mi ten výraz) využívají nástroje svobodného rozvinutého světa, proti kterému sami bojují. Není to absurdní? Internet jim umožnil velmi jednoduše komunikovat, informovat se nejen navzájem, ale informovat i ostatní lidi bez toho, aby někdo odhalil, kdo a odkud informaci na Internet vystavil. Využívají svobodný Internet k tomu, aby mohli svobodu ničit.

Ale svoboda Internetu, byť je to pojem relativní, je natolik cenná, že kvůli pár ničitelům se o ni nenecháme připravit. Snad.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...