Hlavní navigace

Internet za 0,-

Marek Antoš 11. 2. 1999

Většina z nás, kteří jsme připojeni k Internetu, za tuto libůstku musí platit, platit a platit. Představa, že by se mohli připojovat zcela zdarma, je jistě nesmírně lákavá, u nás zatím bohužel nerealizovaná. O notný krok dál jsou ovšem na Slovensku, kde s touto nabídkou přišel tamní Telecom.

Nejprve vysvětlení pojmů: obdobou našeho SPT TELECOM je na Slovensku státní podnik Slovenské telekomunikácie, obdobou našeho Internet On Line je ST Online. A právě tento poskytovatel připojení nyní přišel se službou ST Online Start, která nabízí připojení k Internetu bez jakýchkoliv měsíčních poplatků, bez posílání zvláštních faktur, dokonce bez identifikace zákazníka.

Úplné informace najdete na příslušných stránkách ST Online. Pokud si nabídku přečtete pozorně, okamžitě zjistíte, jakým způsobem je tato služba zpoplatňována i přesto, že zpoplatňována není. Zákazníci se totiž připojují na speciální telefonní čísla, která mají speciální tarif – jeden impuls (2,10 Sk) za 90 sekund ve dne i v noci. Naproti tomu standardní tarif na jednotná telefonní čísla poskytovatelů připojení, kteří mají pokryto 8 stanovených slovenských měst, je impuls za 120 sekund ve dne a 240 v noci.

Hodina přes ST Online Start tak Slováky přijde na 84 Sk, zatímco standardní cestou stojí přístup k Internetu ve dne 63 Sk (tedy rozdíl 21 Sk za hodinu) a v noci 31,50 Sk (tedy rozdíl 52,50 Sk). Nemám, abych se přiznal, přesný přehled o cenové politice slovenských poskytovatelů připojení. Kdybych však uvažoval pětistovku měsíčně za neomezený přístup, jak je tomu u nás, vyplatí se služba Start zhruba těm, kteří stráví na Internetu méně než 23 hodin měsíčně (pokud se připojují ve dne; u nočních ptáků je situace jiná). To je podle mého soudu drtivá většina dnešních uživatelů Internetu, kteří se připojují přes dial-up. Tento způsob tarifikace má navíc zcela evidentní výhody, protože platíte skutečně jen to, co provoláte; pokud odjedete v létě na měsíc na dovolenou, není vám to při měsíčních platbách nic platné, ale v tomto případě neplatíte prostě nic.

Je to tedy podle mého názoru nesmírně šikovný nápad. Poněkud mne však udivuje, že zatím nejsou slyšet žádné výrazné hlasy odporu z řad ostatních slovenských poskytovatelů připojení; slovenský Telecom – byť to říkám při pohledu zvenčí, bez přímé znalosti situace na Slovensku – tímto způsobem zneužívá svého postavení. I SPT TELECOM dělá něco, co by podle mého názoru dělat neměl – z Internet On Line udělal standardní službu a její zákazníci najdou poplatky za ni na svém telefonním účtu; to je pro ně sice jistě pohodlné, ale vůči konkurentům Telecomu to není moc fér. Nynější slovenská akce je však o dva řády horší; český Telecom by si něco takového podle mého názoru netroufl, protože tlak konkurentů je tu citelný.

Přesto si myslím, že tento chytrý nápad by stálo za to přenést do našich podmínek – a není to v rozporu s předchozím odstavcem protimonopolního horlení. V současné době se už řadu týdnů spekuluje, povoluje, nárokuje a implementuje nový tarif Internet 99, který přitom podle původních slov představitelů Telecomu je pouze dočasným řešením zhruba do poloviny letošního roku (a i ČTÚ jej povolil jen do prosince). Pozvolna je proto nutné jednat o dalších variantách, velcí poskytovatelé připojení již nyní mohutně lobbují za jednotná telefonní čísla. Možná by stálo za to, popřemýšlet i o této variantě.

Samozřejmě by se muselo jednat o standardní službu Telecomu, kterou by mohl využít každý poskytovatel. Princip by byl celkem primitivní, již nyní je vyzkoušen u nejrůznějších „žhavých linek“ s předčíslím 0609. V tomto případě by ovšem musel být tarif dražší „jen o něco“ a Telecom by samozřejmě nemohl dostávat svých 16 korun z každé minuty, jak je tomu u telefonních svlečen.

MIF16

Tento způsob placení je velmi atraktivní možností pro velkou skupinu stávajících i potenciálních uživatelů Internetu. Úvahy na toto téma by se určitě vyplatily všem zúčastněným.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč