Hlavní navigace

Internet za 89 korun měsíčně?

Marek Antoš

SPT Telecom na včerejší tiskové konferenci oznámil úpravu cen za připojení k Internetu. To není tak neobvyklé, na úpravy cen jsme už zvyklí – ale světe div se, tentokrát je ta „úprava“ směrem dolů!

Když vloni na apríla Telecom vyšel se svou službou Internet OnLine, tedy připojení k Internetu komutovanou linkou, stanovil cenu na zhruba 600 Kč bez nějaké té koruny, přičemž se jednalo o neomezený přístup. Zástupci této společnosti tenkrát upozorňovali, že je to jen zaváděcí cena a pravděpodobně dojde k jejímu zvýšení, popřípadě k zavedení účtování za dobu připojení. Nestalo se a první změny tak přicházejí až od 1. června.

Telecom zavádí několik tarifních programů. Nejníže stojí Internet OnLine MAIL, který vás přijde na pouhých 89 korun za měsíc, ovšem získáte, také jen pouhý, přístup k elektronické poště. Pro většinu z nás je to málo, ale na druhou stranu by se právě elektronická pošta mohla stát oním pověstným klínem, který dále rozšíří Internet i do firem, kde o něm ještě neslyšeli – ta cena je směšná. Další z programů, Internet OnLine STANDARD v zásadě odpovídá dosavadnímu schématu, jde o neomezený přístup k Internetu, zahrnující i 2 MB mailbox a 1 MB pro WWW stránky. Odpovídá i cena, 569 Kč za měsíc. Velmi slušná je cena za další službu, kterou je přístup k Internetu přes ISDN – 4799 Kč. Podle mého názoru je přístup touto technologii vinou tarifů Telecomu za samotné ISDN dosud téměř nepoužitelné, ale pokud si někdo myslí opak, tato nabídka je v porovnání cen dalších poskytovatelů připojení relativně slušná.

To, co mne zaujalo nejvíce, si nechávám nakonec zvlášť. Je to program Internet OnLine BASIC, který měsíčně přijde na pouhých 189 korun. Za tuto cenu získáte připojení k Internetu bez omezení v období slabého provozu, tedy ve všední dny od 19.00 do 7.00 a o víkendech po celý den, k mailboxu se ovšem dostanete 24 hodin denně bez omezení. Podle mého názoru je tohle přesně tím, co potřebuje domácí uživatel. Vídím to podle sebe – když se připojuji z domova, přes den na nějaké brousení ani nepomyslím, jen stáhnu maily. Po Internetu naopak lítám večer, když jsou poloviční poplatky za telefonní spojení. Myslím, že tato nabídka je dost výhodná a jsem zvědav, zda a jakým způsobem na ni zareagují další poskytovatelé. Různé zvýhodněné ceny pro „noční proud“ tu už byly dříve, ale takto daleko dosud nedošly.

Ceny se mění i u služby Internet Pro, tedy připojení k Internetu pevnou linkou. Za 64 kb/s od 1. července zaplatíte u Telecomu jen 23 000 Kč, za 128 kb/s 47 000 Kč. Všimněte si toho paradoxu, rychlost vzroste 2×, ale cena o něco více – je z toho pěkně vidět určitá „dumpingová“ cena za 64 kb/s, která je v celém systému cen Telecomu poněkud vychýlena ve prospěch zákazníka.

Když klesají ceny, zákazníci se radují. Obávám se ale, že konkurence moc důvodů k radosti mít nebude, protože zvláště poskytovatelé zaměření na připojence komutovanou linkou mohou mít s těmito cenami problémy. Docela by mne zajímalo, jaká je finanční situace Telecomu v této oblasti, protože si myslím, že při těchto cenách a zároveň masivních investicích (dnes už má Telecom po republice 59 přípojných míst, ven je připojen linkami o celkové kapacitě 4.25 Mb/s) můsí být ve značné ztrátě. Pak samozřejmě nastupují otazníky nad tím, zda je křížové financování – ztráta v oblasti Internetu se pokrývá zisky z jiných oblastí činnosti Telecomu – fér vůči konkurenci. Zákazník se nicméně alespoň pro tuto chvíli může smát.

Marek Antoš


Starší, související články:

* SPT TELECOM vrací peníze!

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá